Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Sprostowanie do felietonu "Tajemnica wakacyjnej oferty roamingowej Play"

Sprostowanie do felietonu "Tajemnica wakacyjnej oferty roamingowej Play"

WitekT 26 Czerwca 2007 18:13

0 0

W ostatnim felietonie poszedłem lekko ponad lasem. ;-) Mimo, że to właśnie felieton, czyli luźniejszy w formie i treści utwór, gdzie można sobie pogdybać i ze zgromadzonych z różnych miejsc informacji ułożyć je jak klocki lego w całość, to jednak ze względu na dość ważną tematykę i odważne stwierdzenia, chciałbym sprostować jedną rzecz.






Umowy typu bill and keep nie obejmują tranzytu połączenia z sieci stacjonarnej do komórkowej, a co najwyżej między sieciami stacjonarnymi w danej strefie. Przedostatni akapit mojego felietonu wraz z wnioskami jest więc - niestety - błędny. Opisana droga połączenia jest więc realna tylko dla połączeń na telefony stacjonarne do sieci TP. Najwyraźniej nie wyszło mi to nocne myślenie nad tym, skąd tak naprawdę wzięło się te 49 groszy… Jak mi przejdzie zaćma, to może jeszcze kiedyś zajmę się tym tematem. ;-)

Felieton pt. Tajemnica wakacyjnej oferty roamingowej Play został także stosownie uzupełniony o te informacje. Przepraszam za zamieszanie zarówno czytelników, jak i wspomniane w materiale firmy.

Źródło tekstu: wł     

Dodaj do:
w sumie: 34
  • 0

    15.  2007-06-26 19:26:03

    14: od żadnej z zainteresowanych, wypowiedź prwnego neutralnego człowieka dała mi do myślenia. ;)

  • 0

    16. ~RafalG  2007-06-26 19:37:30  host: p09-09.opera-mini.net

    miło było pogdybać, niektórzy się rozmarzyli na myśl o sponsoringu TPSA:) Doceniam przyznanie się do błędu - szacunek!

  • 0

    17.  2007-06-26 19:37:38

    umiejętność przyznania się do błędu, bezcenne:) elegancko z Twojej strony Witku. klasa.

  • 0

    18. ~ukenamuniu  2007-06-26 20:00:25  host: nat-go2.aster.pl

    interesująca byłaby (obok sprawy) informacja, czy Play jest bardziej wirtualnym, czy rzeczywistym operatorem. Tzn. czy ma własne umowy roamingowe, czy też działa w ramach umów z Plusem. Lub inaczej, czy ma własne międzynarodowe łącze sygnalizacyjne.

  • 0

    19. ~Pontus  2007-06-26 20:04:20  host: aapd95.neoplus.adsl.tpnet.pl

    miło czytać artykuły autora, który ceni sobie rzetelnosć a nie kieruje się chęcią publikowania. Jescze trochę i będziemy namawiali Witka aby pomyślał o reprezentowaniu nas np. w Sejmie (!) tylko kto by Telepois redagował?

  • 0

    20. ~Templariusz  2007-06-26 20:19:37  host: staticline23090.toya.net.pl

    Telepolis to szmatławiec :D

  • 0

    21. ~telekomunikacyjny.blox.pl  2007-06-26 20:44:10  host: w3cache2.icm.edu.pl

    15: WitekT - Stanowczo dementuję pogłoski, jakobym był neutralny :-P

  • 0

    22.  2007-06-26 20:55:19

    21: neutralna dla tej sprawy, bo że należysz do osi zła to ja wiem. :>

  • 0

    23. ~r  2007-06-26 21:09:16  host: chello087207229190.chello.pl

    #22: a tam zaraz do osi. Zwykły troll :-)

  • 0

    24. ~Gal  2007-06-26 21:43:01  host: host-81-190-72-218.gdynia.mm.pl

    Brawo. Przyznac sie do bledu to sztuka.

  • 0

    25. ~bigman  2007-06-26 22:28:48  host: public-gprs26381.centertel.pl

    Czy dobrze mi sie wydaje ze rownie dobrze roamning Play-a moglby dzialac na zasadzie w dzwaniania sie do numeru lokalnego w obcym kraju (jak to WitekT napisal w felietonie), polaczenie takie przekierowywalo by polaczenie na numer stacjonarny w Polsce, ktory nalezy do Play, skad juz sam operator moglby przechwytywac polaczenie i realizowac je ze swojej sieci do innych? W tym momencie chyba takze bylaby rentownosc polaczenia? Prosze o korekte jesli cos zle lapie.

  • 0

    26. ~elekomunikacyjny.blox.pl  2007-06-26 22:48:10  host: w3cache2.icm.edu.pl

    25: mógłby, ale ... w 99,9 % cena za połączenie wewnątrz "obcego" kraju jest taka sama lub niewiele mniejsza, niż cena do PL, stąd opłacalność takiego pomysłu byłaby zerowa.

  • 0

    27. ~Obserwator  2007-06-26 22:54:41  host: bcc22.neoplus.adsl.tpnet.pl

    20 i 23: dla was to bardziej odpowiednie beda strony: http://dziecineo.prv.pl/ oraz http://www.psychoterapeuci.pl/ .

  • 0

    28.  2007-06-27 01:10:20

    To się nazywa "wolność słowa". Naszczać komuś na głowę w newsie dnia a sprostować na ostatniej stronie. Nie mniej chylę głowe. Do błedu też trzeba umieć się przyznać, a większości dziennikarzy tego właśnie brakuje i chowają głowę w piasek czego nie zrobił WitekT i za to mu chwała:)

  • 0

    29.  2007-06-27 01:29:39

    Wydaje mi się, że całe rozwiązanie miałoby sens również (a może bardziej) wtedy, gdyby po polskiej stronie połączenia "siedział" jakiś FCT (najlepiej z Play Kartami doładowanymi 150/150 - wtedy nikt by nic nie wyłączył :-P). Natomiast aplikacje SIMowe są w roamingu wykorzystywane ale do callbacku - tak zresztą, jak rozumiem, właśnie działa "Tani roaming" w Playu. Międzynarodowi MVNO (United Mobile, TravelSIM, 09, różne SIMy z nrami w wyspy Man) mają te aplikacje callbackowe jeszcze bardziej wyrafinowane, bo potrafia na niektórych telefonach "przechwycić" numery normalnie wpisane lub wybrane z książki. Mało tego, w niektórych SIMach, w przypadku gdy operator roamingowy blokuje kody USSD, potrafią one wysłać "tajnego" SMSa jako callback triggera. To, co napisałem o międzynarodowych MVNO (problemy z kompatybilnością aplikacji w niektórych telefonach) IMHO sugerowałoby, że gdyby Play posługiwał się aplikacją przechwytującą "w locie" wybierany numer, to potencjalnie narażałby się na skargi użytkowników telefonów, w których taka aplikacja nie działa. No, chyba że ograniczenie do abonamentowców oznacza iż liczą na to, że większość z nich miałaby komaptybilne słuchawy od Playa.

  • 0

    30. ~cromo  2007-06-27 02:20:51  host: klej.net

    ~25. Tak moze byc, ale mozna to jeszcze bardziej uproscic: polaczenie z bramki wdzwanianej w kraju w ktorym sie klient "roaminguje" jest po prostu przesylane droga internetowa bezposrednio w formie cyfrowej do PLAY, a oni u siebie dokonuja juz rozprowadzenia ruchu po sieciach komorkowych (w tym wlasnej) i stacjonarnych, czyli zamianie sygnalu cyfrowego na "analogowy" :)

  • 0

    31. ~duży  2007-06-29 11:22:42  host: aavx15.neoplus.adsl.tpnet.pl

    Szkoda że to nie to...bo to by było jakieś sensowne wytlumaczenie... Ciekawy jestem czy Play zajmie jakieś stanowisko w tej sprawie...Ale pewnie tajemnicy tej ceny nie wyjawią ;)

  • 0

    32. ~Dzidzia  2007-07-04 21:23:42  host: aapk193.neoplus.adsl.tpnet.pl

    No raczej na pewno nie wyjawią...Przecież inni operatorzy wieszają psy na Play'u i zazdroszczą świetnego startu.Teraz ten roaming za marne grosze.Mi pozostaje się cieszyć z tanich połączeń, innym pozostaje zazdrościć nowego operatora, a Tobie Witku, odnalezienia klucza do rozwiązania zagadki tajemniczych 49 groszy:)

  • 0

    33. ~  2007-08-13 21:39:54  host: chello087207083174.chello.pl

    w czym problem??????? do bramki i po VoIP - koszt poniżej kilku groszy/minuta... zarobek operatora - przynajmniej 50% z tych 49 groszy... przy dobrym pomyśle i umowach - nawet więcej.

  • 0

    34.  2007-09-09 10:15:43

    WitekT - lubię Ciebie za to co robisz no i za konskewencję - tekst-pomyłka-sprostowanie-przeproszenie (choć niezabardzo potrzebne;-) ) Tak trzymaj :D

Dodaj swoją opinię