Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Spowolnienie na rynku łączy szerokopasmowych

Spowolnienie na rynku łączy szerokopasmowych

LuiN 16 Września 2008 08:07

0 0

Jedynie 113 tys. 653 szybkie łącza internetowe przybyły w Polsce w drugim kwartale tego roku. To najwolniejszy wzrost od 24 miesięcy. Szybki Internet dostępny jest w około 28,4% polskich gospodarstw domowych - pisze Gazeta Prawna.

W końcu czerwca w Polsce było 3 mln 740 tys. szerokopasmowych łączy internetowych, czyli takich, które pozwalały ściągać dane z prędkością minimum 256 kb/s - wynika z danych firmy badawczej Point Topic.

Z danych Point Topic wynika, że Polska jest 19. światowym rynkiem pod względem liczby szybkich łączy internetowych i dziewiątym rynkiem w Europie. Największe światowe rynki to USA (76,9 mln łączy) i Chiny (76 mln), a w Europie: Niemcy (21,8 mln) i Wielka Brytania (16,7 mln).




Dane Point Topic nie uwzględniają tzw. sieci osiedlowych, w których działa w Polsce około 1,2-1,4 mln stałych łączy internetowych, oraz internautów korzystających z bezprzewodowego Internetu dostarczanego przez sieci komórkowe (jest ich około 1 mln).

W porównaniu z pierwszym kwartałem 2008 roku liczba szybkich łączy wzrosła o 3,1%, a w porównaniu z 2Q2007 zwiększyła się o 28%. Na świecie wzrost wyniósł odpowiednio 3,9% i 17%. Tak jak w Polsce, tak i na świecie drugi kwartał był najsłabszy od 24 miesięcy.

Z danych zebranych przez Gazetę Prawną wynika, że w drugim kwartale najwięcej klientów szybkiego Internetu zdobyła Netia (35 tys.), która wyprzedziła grupę Telekomunikacji Polskiej (22 tys.) i UPC Polska (17 tys.).

Źródło tekstu: Gazeta Prawna     

Dodaj do:
w sumie: 18
  • 0

    1. ~get  2008-09-16 10:02:36  host: host-81-190-124-62.szczecin.mm.pl

    buhahahha nie mogę, czyli w Polsce łącze 256kbps jest uznawane za SZEROKOPASMOWE ?!?!?! :D bo wszędzie na świecie dopiero 1mbps, ale cóż na tak zacofanym, prymitywnym i pozbawionym konkurencji rynku jak nasz, to może i 256kbps to szerokopasmowe łącze ;DDD a co do spowolnienia to chyba nikogo to nie dziwi, w końcu mamy NAJDROŻSZY W €OPIE internet w stosunku do przychodów i jeden z najdroższych NOMINALNIE... jak to jest że w krajach gdzie zarobki są niskie - internet jest tańszy, w krajach gdzie są bardzo wysokie, są takie ceny jak u nas, bądź minimalnie wyższe, a w biednej Polsce, w której zarobki są KATASTROFALNIE niskie ceny internetu są tak wysokie jak w krajach gdzie zarobki są najwyższe w europie ?!?!?

  • 0

    2. ~mirekb  2008-09-16 10:10:49  host: hii126.internetdsl.tpnet.pl

    FT rządzi.emil wonsacz i jan kluczyk dolozyli swoje.tajny załacznik ktory mimo ze przestal obowiazywac daje efekty na dlugie lata

  • 0

    3. ~get  2008-09-16 10:12:56  host: host-81-190-124-62.szczecin.mm.pl

    mirekb - dokładnie ! nic dodać nic ująć !

  • 0

    4.  2008-09-16 10:17:56

    Z bezprzewodowego internetu korzysta ok 1 mln osob, i ta liczba bedzie, miejmy nadzieje dynamicznie wzrastac. Co ciekawe wg Gazety Prawnej Netia w II kw. 2008 przylaczyla znacznie wiecej klientow szerokpasmowego neta niz TPSA

  • 0

    5.  2008-09-16 10:33:12

    Znacznie więcej ludzi korzysta z bezprzewodowego internetu bo do podanej przez Ciebie liczby dodaj 1-2 mln ludzi korzystajacych z radiówek, wi-fi i wimaxa. (radiówka to też wi-fi)

  • 0

    6. ~  2008-09-16 11:07:13  host: public-gprs44800.centertel.pl

    Co sie dziwic. Ja przeszedlem z tepsy na Orange Free i mimo, ze po limicie jest duzo gorzej to nie zamierzam podpisywac tej "korzystnej", ale tylko dla tepsy i bardzo krotkiej, tylko na 3 lata, umowy.

  • 0

    7.  2008-09-16 11:20:53

    łącze w tp i pokrewnych to max 6mb i to ma być łącze szerokopasmowe ? chyba wolnopasmowe :D ja mam łącze 20mb i jest tańsze niż te powolne 6mb od neo

  • 0

    8.  2008-09-16 12:26:22

    7: to masz szczęście ze mieszkasz w zasięgu chello.

  • 0

    9. ~Marcin  2008-09-16 13:02:47  host: aeco180.neoplus.adsl.tpnet.pl

    @7 czesto ludzie nie mają takich luksusów jak Ty, mieszkają w mniejszych miejscowościach albo wsiach gdzie jedynym operatorem jest TPSA i albo się ma od nich drogiego neta, albo nie ma się nic nie bierze i nie ma Neta wogóle.

  • 0

    10. ~  2008-09-16 14:06:37  host: krt.net.pl

    @7, to trzeba Cie sprawdzic, bo takie szybkie łącze mógłbyś używać tylko do piracenia. ;-)))

  • 0

    11. ~  2008-09-16 14:48:38  host: 193.164.157.81

    #1 Mylisz sie. W Unii Europejskiej za lacze szerokopasmowe uznaje sie lacze szybsze niz 144 kb/s, wedlug OECD jest to lacze minimum 256 kb/s i taka definicje dla CALEGO SWIATA przyjmuje Point Topic. Inna sprawa jest srednia predkosc lacza, ktora w Polsce oscyluje wokol 1 Mb/s, a w Europie jest kilka razy wyzsza...

  • 0

    12. ~  2008-09-16 15:48:15  host: chp119.neoplus.adsl.tpnet.pl

    moze po przejeciu T2 przez Netię, troszke sie ruszy szybciej. W kazdym razie boom jaki mial miejsce 2 lata temu juz na pewno nie wroci. No ale zobaczymy, moze sie jeszcze cos wydarzy.

  • 0

    13. ~darcio  2008-09-16 16:41:27  host: nat-mi3.aster.pl

    ja mam aster i mi wystarcza te 3mb/s w dzien i w nocy 6mb/s jest git aster the best w warszawie

  • 0

    14. ~wn  2008-09-16 20:51:45  host: alfa.systemymrk.net

    A ja ma małe ale. TYLKO niecałe 30% gospodarstw domowych ma dostęp do szerokopasmowego neta? To dopiero jest skandal! Co TPSA i inni operatorzy zrobili dla tych tysięcy miejscowości np. na Pomorzu czy Mazurach, gdzie nie da się podłączyć neta w ogóle, bo albo mamy jakieś 'problemy techniczne', albo mizerny zasięg GSMa o EDGEu nawet nie wspominając.

  • 0

    15. ~ukenamuniu  2008-09-16 21:11:21  host: 86-59-n1.aster.pl

    #11. Masz rację - powyżej 144 kb/s wzięło się z tego, by nie liczyć do dostępu szerokopasmowego dostępu dial-up ISDN 2B+D (2x64k + 16k). Jednak znam pytania KE o wykazanie liczby dostępów od 128k. Nie wiem jakie dane podaje Gazeta Prawna (pozdrawiam Kolegę Redaktora)- czy chodzi o przyrost liczby abonentów u danego operatora, czy też o liczbę pozyskanych NOWYCH klientów. Wg moich szacunków TP pozyskuje prawie tyle samo abonentów do Neo, co ich traci dla BSA.

  • 0

    16.  2008-09-16 23:10:02

    Nie ma co dane dokładne jak cholera - nie biorą pod uwagę sieci osiedlowych czyli ok 2,2-2,4 mln łączy. Licząc tylko te 2 mln z i zakładając że wszystkie to szerokopasmowe daje to już ok 43% zamiast 28%. Wiem, że nadal mało - ale bez brania tych danych pod uwagę to badania są do ....

  • 0

    17. ~nick  2008-09-17 20:15:46  host: car27.neoplus.adsl.tpnet.pl

    Czekam na solidą informacje czyli taką która uznaje łacze za szerokopasmowe za take które ma minimum 2 megabity w obu kierunkach.

  • 0

    18. ~nick  2008-09-17 20:17:11  host: car27.neoplus.adsl.tpnet.pl

    16. hainasz - i bardzo dobrze że nie uwzgledniaja osiedlówek bo gdy na jednomegowym DSLu wisi 30 kompów to gdzie tu szerokopasmowy dostęp?

Dodaj swoją opinię