Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Spowolnienie globalnej sprzedaży komórek

Spowolnienie globalnej sprzedaży komórek

Q! 10 Lipca 2009 10:28

0 0

Według przewidywań analityków, w drugim kwartale globalna sprzedaż telefonów spadła o ponad 13%, natomiast cały rok zakończy się zmniejszeniem popytu, w porównaniu do roku ubiegłego, o prawie 10%. Jednak już w przyszłym roku przewidywane jest ożywienie rynku.



Z przeprowadzonej przez agencję Reuters sondy wynika, że w drugim kwartale nabywców znalazło 261 mln sztuk telefonów. Do końca roku liczba ta ma wynieść około 1,1 mld. W porównaniu z rokiem ubiegłym, w którym sprzedało się ponad 1,2 mld telefonów, oznacza to spadek o prawie 10%.

Przyczyną takiej sytuacji jest przede wszystkim aktualna sytuacja ekonomiczna. Spowodowała ona zmniejszenie siły nabywczej klientów, którzy ograniczyli częstotliwość wymiany telefonów na nowe. Nie ułatwiają tego również operatorzy, którzy ograniczyli dotowanie oferowanych przez siebie słuchawek.






Dobre wyniki notuje natomiast sprzedaż bardziej zaawansowanych telefonów, czyli smartfonów. Ich rynek cały czas rośnie, o czym szerzej pisaliśmy w tej wiadomości. Jednak ze względu na ich niewielki udział w globalnej sprzedaży, wynoszący zaledwie kilkanaście procent, nie mają one większego wpływu na ogólny wynik całego rynku.

W obecnej sytuacji najlepiej radzi sobie Samsung, który jako jedyny zwiększył swoją sprzedaż w drugim kwartale oraz ma szansę na taki sam wynik w całym roku - wynika z prognozy Reutersa. LG ma zanotować w całym roku tylko niewielki spadek sprzedaży. Wyraźnie pod kreską ma się znaleźć amerykańska Motorola oraz szwedzko-japoński Sony Ericsson. Największy natomiast spadek sprzedaży analitycy prognozują u lidera rynku, czyli Nokii.

Źródło tekstu: Reuters, wł     

Dodaj do:
w sumie: 12
  • 0

    1. ~robbo2k  2009-07-10 10:31:37  host: 82.160.0.12

    Nokii sie należy niech spada. Tylko sie get zapłacze

  • 0

    2. ~  2009-07-10 10:32:10  host: li10-16.members.linode.com

    A w play nadal nie kupisz touch HD.

  • 0

    3. ~robbo2k  2009-07-10 10:51:29  host: 82.160.0.12

    Patrz pan i wejdz na forum... i zobacz ilu kupiło wiec nie zatruwaj srodowiska.

  • 0

    4. ~pir  2009-07-10 11:20:51  host: epc171.neoplus.adsl.tpnet.pl

    Takie statystyki z palca... Ilość total a jakość total to 2 tematy. Rośnie sprzedaż smartfonów więc spadek dotyczy głównie tańszego sprzętu...

  • 0

    5. ~  2009-07-10 11:29:34  host: 80.51.91.245

    "Wyraźnie pod kreską ma się znaleźć (...) szwedzko-japoński Sony Ericsson." - No i dobrze, ja po SE nie będę płakać.

  • 0

    6. ~czesiok  2009-07-10 11:38:11  host: chello089074167149.chello.pl

    Podobno SE chce stworzyć telefon i konsole do gier.

  • 0

    7.  2009-07-10 12:33:55

    "...Jednak ze względu na ich niewielki udział w globalnej sprzedaży wynoszący zaledwie kilkanaście procent,,..." - "...nie mają one większego wpływu na ogólny wynik całego rynku..." -no to skoro nie maja wplywu to ja poprosze o zyski z tego "nic nieznaczacego" kawalka tortu:)(kilkanascie procent to sporo i tendencja wzrostowa + smartf. sa jednak z tych wyzyn cenowych wiec jakos nie sadze ze nie ma znaczenia)

  • 0

    8. ~  2009-07-11 09:02:24  host: t07-15.opera-mini.net

    HTC Touch HD mam na swoim salonie, i to nie jako jedyny w Polsce. Z nowej dostawy dodam - z polskim softem na ile zdazylem zauwazyc.

  • 0

    9. ~jarpen  2009-07-13 16:10:18  host: yarpen.mac.edu.pl

    LG ma odnotować najmniejszy spadek sprzedaży telefonów komórkowych, mniejszy od Nokii, ciekawe czyżby powoli LG zaczęło rządzić na rynku telefonów komórkowych???

  • 0

    10. ~  2009-07-16 18:13:45  host: 213-17-144-146.bpa.pl

    Jak widać innowacje są potrzebne. Samsung, LG oparły się "kryzysowi" właśnie dzięki nim. HTC w roku 2008r. było czymś nowym (Diamond, Touch Pro), ale teraz te odgrzewane kotlety nie im nie pomogą, jedynie Android ich ratuje. SE w 2008r. trochę zabrakło innowacji, ale jak widać chcą naprawić swój błąd (Satio, Aino, Rachael). Najgorzej z tym u Nokii. Przespała cały 2008r. Wprowadziła tylko 5800 i N97, ale to nic rewolucyjnego. Nawet nie zapowiada się aby Nokia miała wprowadzić coś co ma zwalać z nóg, a już na pewno nie N97 za 2999zł.

  • 0

    11. ~a  2009-07-17 09:18:34  host: aaps187.neoplus.adsl.tpnet.pl

    LG postawiło sobie wysoko poprzeczkę, z tego co wiem chcą zając 2 miejsce na rynku ... i wszystko wskazuje na to że im się uda.

  • 0

    12. ~  2009-07-17 10:25:03  host: 213-17-144-146.bpa.pl

    Kto wie czy nawet nie 1, przecież Nokii od kilku lat systematycznie zmniejsza się udział na rynku. Spadek sprzedaży na 38% z 50% w ciągu roku, a kiedyś miała jeszcze większą. Może dojść do przetasowania pozycji, ale to nieprędko.

Dodaj swoją opinię