Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Spółka Imagisu zamieszana w wyłudzenia VAT?

Spółka Imagisu zamieszana w wyłudzenia VAT?

WitekT 29 Kwietnia 2014 14:44

4 1

GPS Konsorcjum, spółka zależna Imagis, producenta map nawigacyjnych i aplikacji MapaMap, jest podejrzewana o dokonywanie tzw. transakcji karuzelowych mających na celu wyłudzenie podatku VAT na ogromną skalę - pisze Puls Biznesu.

Jak pisze Puls Biznesu, tylko jedno śledztwo, prowadzone przez Prokuraturę Okręgową w Warszawie, dotyczy podejrzenia prania pieniędzy na kwotę co najmniej 72 mln zł. W sprawie nie postawiono jeszcze nikomu zarzutów. Według informacji Pulsu Biznesu, transakcje z udziałem GPS Konsorcjum są pod lupą kilku różnych prokuratur okręgowych, a swoją szeroko zakrojoną kontrolę prowadzi też warszawski Urząd Kontroli Skarbowej. Marcin Niewęgłowski, prezes Imagisu i szef rady nadzorczej GPS Konsorcjum, twierdzi, że nic nie wie o jakimkolwiek toczącym się śledztwie dotyczącym działalności GPS Konsorcjum, a o wyniki prowadzonej kontroli skarbowej jest spokojny.

W okresie od września do końca 2011 roku przychody GPS Konsorcjum sięgnęły zaledwie 16,2 mln zł. W 2012 roku było to już około 0,5 mld zł, a rok później niemal trzy razy więcej. Ze sprawozdania za 2012 roku, złożonego przez GPS Konsorcjum w KRS (dokumentu za ubiegły rok jeszcze nie ma), wynika przy tym, że 0,5 mld zł obrotu firma wypracowała, zatrudniając na umowę o pracę jednego pracownika i prowadząc politykę minimalizującą zaangażowanie środków w utrzymywanie magazynu. Co to za polityka? Zarząd spółki wyjaśnia, że większość dużych transakcji jest prowadzona w taki sposób, że zakup i sprzedaż następuje w tym samym dniu, a zamówienia do dostawców są realizowane pod konkretne zamówienia od odbiorców.
Z informacji Pulsu Biznesu wynika, że GPS Konsorcjum odpowiada za ponad 95% przychodów całej grupy kapitałowej Imagisu, a ponad 90% przychodów samego GPS Konsorcjum generuje handel elektroniką użytkową, głównie smartfonami Apple i Samsunga. Oznacza to, że w ciągu zaledwie dwóch lat działalności spółka zdobyła ponad 20% całego rynku telefonów komórkowych w Polsce, szacowanego na około 5,5 mld zł.

Tak szybka rotacja towarów i gotówki jest charakterystyczna dla transakcji karuzelowych. Te same produkty jednego dnia zmieniają właściciela nawet kilka razy. W ślad za tym dokonywane są przelewy poprzez rachunki bankowe kolejnych firm. O możliwym udziale GPS Konsorcjum w tych transakcjach informował prokuratury Generalny Inspektor Informacji Finansowej (GIIF) - ujawnia jeden z informatorów Pulsu Biznesu.

Imagis kontroluje giełdowa spółka PC Guard. Dziś w związku z tymi informacjami jej kurs spadł o prawie 15%. Kurs Imagisu spadł o prawie jedną czwartą.

Źródło tekstu: Puls Biznesu     

w sumie: 5
 • 3

  1.  2014-04-29 14:48:44

  No to tutuł na pracownika roku został rozstrzygniety, 1 pracownik wypracował 0,5mld obrotu.:D Szkoda ze nie zatrudnili 10 pracownikow wtedy analogicznie obroty byłyby na poziomie 5mld zł :D

 • 4

  4.  2014-04-29 15:55:57

  @3. Na prawdę chcesz stawiać Optimusa oraz JTT w jednym szeregu z Imagis, a w zasadzie GPS Konsorcjum? Powiedz lepiej kto słyszał o zakupie telefonu Apple lub Samsung od tej firmy, skoro według obrotu posiadają 20% udziału w rynku a do tego tylko 1 pracownika :).

 • 2

  6. ~  2014-04-29 20:14:36  host: ip-94-42-237-190.multimo.pl

  Sprawdźcie powiązania spółki z rządzącą partią.

 • -1

  7. ~  2014-04-29 22:49:58  host: 195.114.161.51

  Stworzono zagmatwany, nieszczelny i umożliwiający nadużycia system podatkowy, a potem zdziwienie, że ktoś z tych stworzonych możliwości skorzystał.

 • 0

  8.  2014-04-30 23:37:28

  @7. Niestety podatek od wartości dodanej, który płacą jedynie odbiorcy końcowi (VAT) ma to do siebie, że jest bardzo podatny na różnego rodzaju nadużycia. W USA podstawą jest podatek obrotowy, czyli taki od którego nie ma odpisów, a w niektórych miejscach (aktualnie w większości) dochodzi w sprzedaży detalicznej podatek stanowy. Tam nie ma żadnych zwrotów i przynajmniej w tej kwestii IRS nie ma problemów.

Dodaj swoją opinię

Do prawidłowego działania formularza wymagana jest akceptacja plików cookie.

host: ec2-54-162-128-159.compute-1.amazonaws.com


Serwis TELEPOLIS.PL zastrzega sobie prawo redakcji, skrótów, bądź usunięcia opinii zawierającej treści zabronione przez prawo, wulgarne, obraźliwie lub w inny sposób rażąco naruszające zasady współżycia społecznego. Komentarze są opiniami czytelników, za które ponoszą oni wyłączną odpowiedzialność. Nie są oficjalnymi opiniami serwisu TELEPOLIS.PL i jego redakcji. Jednocześnie przypominamy, że osoba zamieszczająca opinię może ponieść za jej treść odpowiedzialność karną i/lub cywilną.
Usuwane będą także komentarze zawierające oferty handlowe, numery telefonów, adresy e-mail czy komunikatorów oraz komentarze mocno odbiegające od treści wiadomości.

Najpopularniejsze

Ankieta

Czy masz antywirusa w swoim telefonie?

Nastolatki zabezpieczają się, a Ty chronisz się przed wirusami?

 

Zobacz wynik | Opinie (3)

Archiwum Ankiet