Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Spadną stawki interkonektowe

Spadną stawki interkonektowe

sirmark 28 Czerwca 2006 11:06

0 0

Operatorzy nie są chętni do obniżenia stawek interkontektowych, jednak UKE może zrobić to za nich i obniżyć stawki nawet o 20 gr.

Stawki interkonektowe są argumentem dla operatorów przeciwko obniżaniu cen połączeń. Choć wpływają znacząco na cenę, są dla operatorów neutralne - to, co muszą zapłacić, rekompensują sobie wpłatami od konkurentów. Wysokie stawki za połączenia własnych klientów do sieci innego operatora biją natomiast w operatorów stacjonarnych – tradycyjni operatorzy płacą komórkowym prawie 10-krotnie więcej niż od nich dostają.

Według danych Urzędu Komunikacji Elektronicznej za styczeń, średnia europejska stawka interkonektowa w godzinach szczytu wynosiła 12 centów (w Polsce 16). W przyszłym roku ceny powinny spaść do 7-8 centów za minutę.

– Od razu możemy obniżyć stawki o około 20 gr. W przyszłym roku byłyby kolejne obniżki – deklaruje Anna Streżyńska, prezes UKE.




UKE chce też przyjrzeć się drugiemu elementowi, według którego operatorzy kalkulują ceny rozmów, czyli stawkom za rozpoczęcie połączenia. Według regulatora ceny te są ustalane arbitralnie i nie mają odzwierciedlenia w rzeczywistych kosztach operatorów.

Obniżenie stawek nie jest po myśli operatorów. W konsekwencji prowadziłoby do obniżenia detalicznych cen rozmów, a więc zmniejszenia marż.

To, kiedy spadną ceny interkonektu, zależy od samych operatorów. Według przyjętej procedury, UKE może zająć się sprawą dopiero na wniosek niezadowolonego operatora. Anna Streżyńka podejrzewa, że z takim wnioskiem może wystąpić firma telefonii stacjonarnej. To one najwięcej tracą na różnicy w poziomie stawek interkonektowych.

Źródło tekstu: Gazeta Prawna     

Dodaj do:
w sumie: 19
  • 0

    1. ~z  2006-06-28 11:20:33  host: rev-27.malnet.pl

    Operatorzy nie są generalnie chętni do niczego a już w szczególności do obniżania cen, raport UKE mówił wszystko o tym "towarzystwie wzajemnej adoracji"...

  • 0

    2.  2006-06-28 11:23:35

    20 gr. doduzo!!
    Ja przy starej taryfie miXplusII ma po za siec 1,20 za minute... to skandal...
    Gdyby sie tak stało to minuta bedzie kosztowac 1zl... o ile plus bedzie chcial zmienic cos w starych taryfach

  • 0

    3. ~mirek  2006-06-28 11:25:50  host: rowmp1.pu.kielce.pl

    czyli tp s.a. orange i zabojady..juz nie mozna na to patrzec ale mma nadzieje ze za rok sie urwie na max to zlodziejstwo,myslalem ze uwolnienie petli lokalnej tp spowoduje zmiany..nadzieja matka glupich czytalem dokumenty ze i tak monopol tp s.a. niewiele na tym straci bo prawo jest slabo napisane do zalatwiania takich spraw a urzednicy uke i uokik to moga pokazywac w tv z pania Wellman ze nam cos tam mozna;-))zabojady jeszce sobie sami przyznaja nagrodya od konca idei to juz nie czytam niektórych postów...

  • 0

    4. ~  2006-06-28 11:27:11  host: nat-01-033.rtk.net.pl

    czyli w ofercie lojalnościowej era TT ceny połączeń już niedługo będą mogły spaść do 50gr/min brutto a potem np do 40-30 gr/min brutto do wszystkich sieci komórkowych w Polsce:))??
    No - jak nie lubie PiS tak jak zadziałają mi tutaj ładnie - to chyba Ich polubie:))
    a przynajmniej UKE.

  • 0

    5.  2006-06-28 11:27:41

    kamil ty sobie jaja robisz, czy jakiś ciemny jesteś? Nie wiesz że możesz sobie zmienić taryfe na nowego mixa?

  • 0

    6. ~titq  2006-06-28 11:43:05  host: dfh94.neoplus.adsl.tpnet.pl

    ***kamil: od zeszlego roku masz mozliwosc zmiany taryfy w mixie bez utraty srodkow, jesli nadal placisz 1,2 to tylko na wlasne zyczenie

  • 0

    7.  2006-06-28 11:52:37

    ja wiem ze moge zmienic taryfe - ale to kosztuje 2 doladowania extra !!
    a zostało mi 14 doladowan... - nie chce sie cofac o2 doladowania w tyl...
    I tak mało dzwonie po za siec i non stopjade na pakietach...

  • 0

    8. ~Paweł  2006-06-28 11:54:43  host: bpv94.neoplus.adsl.tpnet.pl

    ***kamil1221 to dla Ciebie: http://www.plusgsm.pl/promocje/
    mix_plus/zmiana_taryfy/taryfa_nowy_mix/

  • 0

    9. ~marcin444  2006-06-28 12:38:01  host: 83-145-185-31.cable-modem.tkk.net.pl

    Zastanawiam się czy nie lepiej by było bez interkonektu, bo przyjmując że każdy z opłw ma po około 1/3 rynku to na prawdę wychodzą finansowo na to samo, a dotego nie mają rozliczeń między sobą

  • 0

    10.  2006-06-28 12:58:31

    Powinni rozbic ten oligopol w diabły - jak mają takie narzędzia do tego :)

  • 0

    11. ~marcin444  2006-06-28 12:59:17  host: chello081018196007.chello.pl

    @9: to chroni m.in. przed dumpingiem

  • 0

    12. ~getITright  2006-06-28 13:52:02  host: phantom.teldom.pl

    i co ?!? mówiłem to wielokrotnie że największymi (i chyba jedynymi?) przeciwnikami obniżenia stawek za interconnect są OPERATORZY, to ludzie na forum mi odpowiadali: co ty p.... operatorzy właśnie chcą obniżki, bo wtedy będą mogli taniej brać za minutę, poco by mieli protestować przeciwko obniżeniu ? itp. itd. TO TERAZ MACIE CZARNO NA BIAŁYM, operatorzy nie chcą obniżenia interconnetctu bo to jest ich STAŁY, PEWNY I WYSOKI dochód, w dodatku mogą wmawiać ludziom (KŁAMIĄC oczywiście) że już mniej za minutę nie mogą brać bo... interconnect ! Tak więc jak zwykle trzymam kciuki za UKE i moją idolkę Strzeżyńską :))) Mam nadzieje że NARZUCI im niższe o conajmniej 20gr stawki z rygorem natychmiastowej wykonalności, żeby potem złodzieje nie ściemniali w sądach przez 5 lat, ale docelowo to stawki za interconnect powinny spaść do 20gr za minutę w szczycie. @marcin444 - na jakiej niby zasadzie to chroni przed dumpingiem, proszę o bardzo dokładne przedstawienie mi mechanizmu przed jakim to rzekomo interconnect chroni, a jak tego nie zrobisz, to na przyszłość nie gadaj głupot.

  • 0

    13.  2006-06-28 15:48:24

    Sirmark .Spaść mają ceny za interkonekt w komórkach czy moze w stacjonarnych?A może w jednych i drugich?

  • 0

    14.  2006-06-28 16:34:50

    tepsaslave: no mowa jest o komorkach oraz oplatach za rozpoczecie polaczenia. Z samego interkontektu w stacjonarnych to juz za duzo nie ma co spadac.

  • 0

    15. ~wlo  2006-06-28 17:40:50  host: asi48.neoplus.adsl.tpnet.pl

    Możemy... Pytam - dlaczego szeryf Anna nie mówi: OBNIŻYLIŚMY??? Szeryf podejrzewa... Świetny tekst ;-) Jak stacjonarny złoży skargę (bo tak należy traktować wniosek iezadowolonego) to ona może co najwyżej zadziałać w kwestii stawek międzyoperatorskich jakie on musi ponosić na korzyść operatorów. Ale nie sądzę żeby znalazła przepis, na podstawie którego zmusi MNO do obniżenia wzajemnie stawek ;-)

  • 0

    16. ~Zygmunt  2006-06-28 20:31:56  host: ejo10.internetdsl.tpnet.pl

    kamil1221 - niezły z ciebie f**r hehe umowe podpiswać hehe
    uwazam ze podpisywanie umowy z operatorem to podpisanie umowy o dobrowolne DOJENIE się przez XX miesięcy. Pozdrawiam Prepaidowców

  • 0

    17. ~Dina  2006-06-28 22:51:30  host: p04-02.opera-mini.net

    Zygmunt-takich "frajerów" jest po kilka milionów u każdego operatora. Ciesz się ze swojego pre-paida i nie obrażaj innych. :/

  • 0

    18. ~wlo  2006-06-29 12:24:25  host: asn40.neoplus.adsl.tpnet.pl

    Zygmunt - nie masz racji po prostu ;-) Nie dajesz się doić to się nie dawaj. Ja też się nie daję doić, za to mam znacznie ciekawszą ofertę od Ciebie.

  • 0

    19. ~getITright  2006-06-29 18:26:48  host: phantom.teldom.pl

    @Zygmunt - dokładnie !!! ale jeszcze żeby za to dojenie dawali telefon za darmo tak jak w NORMALNYCH krajach UE... @wlo - to TY nie masz racji, pogódź się z tym ! a co do wypowiedzi "Pytam - dlaczego szeryf Anna nie mówi: OBNIŻYLIŚMY???" bo to jest prezes UKE a nie Adolf Hitler i nie może robić tego co chce, ale może zmusić operatorów do obniżki cen i zmusi, zgodnie z prawem.

Dodaj swoją opinię