Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Spadną ceny rozmów komórkowych

Spadną ceny rozmów komórkowych

WitekT 29 Lipca 2006 20:35

0 0

Prezes UKE opublikował stanowisko w sprawie zmiany stawek za usługi zakańczania połączeń głosowych w ruchomej publicznej sieci telefonicznej.

W przyjętej przez Radę Ministrów 4. lipca Strategii Regulacyjnej 2006-2007 wskazano cele, do realizacji których dąży Prezes UKE. Strategia wskazuje na konieczność obniżenia kosztów usług komórkowych oraz priorytety: zwiększenie dostępności usług telefonii ruchomej, wzrost penetracji telefonii ruchomej oraz zapewnienie uczciwych warunków konkurowania operatorów komórkowych z operatorami stacjonarnymi.

Mając na uwadze cele wskazane w Strategii Regulacyjnej 2006-2007 oraz wychodząc naprzeciw oczekiwaniom użytkowników zarówno ruchomej jak i stacjonarnej publicznej sieci telefonicznej, Prezes UKE przeprowadził analizę porównawczą (ang. benchmarking) wysokości stawek świadczenia usługi zakańczania połączeń głosowych w sieci ruchomej (ang. Mobile Termination Rates – MTR) w Polsce i krajach członkowskich Unii Europejskiej.

Obecnie na rynku telefonii ruchomej w Polsce, średnia stawka za zakańczanie połączeń głosowych w sieci ruchomej, kształtuje się na poziomie 0,1659 euro/min. Po przeprowadzeniu analizy porównawczej wysokości stawek MTR w Polsce i krajach członkowskich, Prezes UKE stoi na stanowisku, iż istnieje pilna potrzeba redukcji stawek zakańczania połączeń głosowych w ruchomej publicznej sieci telefonicznej każdego z trzech operatorów działających obecnie na rynku polskim (PTC, Centertel oraz Polkomtel).

Prezes UKE przewiduje w 2006 roku obniżkę stawek za usługę zakańczania połączeń głosowych w ruchomej publicznej sieci telefonicznej o 34,50%.




Stawki MTR w Polsce po obniżce na koniec 2006 roku.

(za minutę)

Stawka MTR w T1

Stawka MTR w T2

Stawka MTR w T3

Obecna stawka MTR

65 gr

48 gr

40 gr

Stawka MTR na koniec 2006 roku

42,58 gr

31,44 gr

26,20 gr

Różnica

22,42 gr

16,56 gr

13,80 gr


T1 to połączenia od 8 do 18 w dni robocze.
T2 to połączenia od 18 do 22 w dni robocze i od 8 do 22 w weekendy i święta.
T3 to połączenia od 22 do 8 codziennie.

Prezes UKE zakłada, iż kolejna obniżka stawek MTR w Polsce, możliwa jest do wdrożenia w pierwszym kwartale 2007 r. O jej wysokości zadecyduje dodatkowa analiza stawek MTR w II półroczu 2006 roku. Jednakże należy mieć na uwadze, iż celem ingerencji Prezesa UKE jest redukcja stawek MTR w 2008 roku do poziomu średniej z trzech krajów UE o najniższej stawce MTR.

Prezes UKE wyraża szczerą nadzieję, iż zastosowanie się do wytycznych zaprezentowanych w niniejszym stanowisku, ułatwi podjęcie przez alternatywnych operatorów decyzji o wejściu na rynek telefonii ruchomej, ułatwi podjęcie działań mających na celu wykorzystanie istniejącej infrastruktury telekomunikacyjnej czy też dostarczy impulsu do inwestycji w rozbudowę własnej sieci. To z kolei przełoży się bezpośrednio na zwiększenie konkurencji na polskim rynku telefonii ruchomej a przede wszystkim na spadek cen detalicznych zarówno za połączenia inicjowane z sieci ruchomej jak i stacjonarnej (M2M i F2M), co z kolei przełoży się na wzrost penetracji na rynku usług telefonii ruchomej i zwiększenie dostępności nowoczesnych usług ruchomych dla obywateli.

Źródło tekstu: UKE     

Dodaj do:
w sumie: 28
  • 0

    9. ~Tomasz  2006-07-29 23:40:36  host: n3.pro-internet.pl

    Wiadomosc jak najbardziej pozytywna-tak trzymac!

  • 0

    10.  2006-07-30 10:59:11

    Co to znaczy ta obecna stawka takiej stawki nie ma z zadnej sieci w popie nadal 80 groszy w orange go nadal 60 i 80 groszy w simplusie 77 chyba

  • 0

    11. ~wiola  2006-07-30 11:36:06  host: bpb175.neoplus.adsl.tpnet.pl

    piernik wie o co chodzi w tym wszystkim, jaśniej napiszcie,proszę

  • 0

    12. ~hettman  2006-07-30 11:51:49  host: host86-143-140-81.range86-143.btcentralplus.com

    ide o zaklad ze era pierwsza zejdzie ze stawek za min. x-net,ciekawe tylko czy opy nie zniosa tanich rozliczen w sieci bo prezeciez na czyms beda musieli sobie to odbic

  • 0

    13. ~pitus  2006-07-30 11:57:23  host: w3cache.ino.tvknet.pl

    mam nadzieje ze tak bedzie faktycznie spadna cenny za rozmowy ja mam orange go i faktycznie cenny sa drogie

  • 0

    14. ~panol  2006-07-30 12:29:46  host: 76-34.idc.net.pl

    W takim razie jak oplacalo się Erze dać abonament 20/40minut albo 45/90minut?

  • 0

    15. ~jola  2006-07-30 13:05:17  host: abex14.neoplus.adsl.tpnet.pl

    Arek__85 jak nie ma? ja mam 62gr za minute w orange i poza orange

  • 0

    16.  2006-07-30 13:48:28

    Jola a jaką masz taryfe ? w orange

  • 0

    17.  2006-07-30 14:03:42

    A ja mysle ze ceny nie spadna UKE swoje a 3 operatorow beda robili swoje :)

  • 0

    18. ~bro  2006-07-30 14:48:07  host: wa42.fema.krakow.pl

    Jak dostaje co miesiac rachunek z plusa, to mam zepsuty caly dzien

  • 0

    19.  2006-07-30 17:10:00

    ksad: ale ja tego info nie dostałem od nikogo, tylko znalazłem na stronie UKE. Jak mniemam coś jest na poczcie (od Ciebie?), ale tam mam dużo śmieci i pociągnę ją spokojnie jak wrócę dziś do domu - po 3 dniach urlopu. Więc drogi ksadzie - czy bierzesz pod uwagę fakt, że istnieje inne źródło zdobycia wiadomości? Niemniej dziękuję za przysłanego (potencjalnie, dowiem się jak odbiorę pocztę) maila z informacją.

  • 0

    20. ~  2006-07-30 18:40:25  host: nat01.rtk.net.pl

    ehmm - no - ja bym chciał by w TT ceny rozmów do wszystkich sieci spadły do 35-40gr/min brutto do wszystkich sieci komórkowych i 10 gr/min brutto do ery/heyah i na stacjonarne - i np niech to będzie chociażby na prezent na 10 urodziny ery:))

  • 0

    21.  2006-07-30 21:46:16

    20 - to by była dopiero orgia:))) ale wtedy skasowaliby pakiety :)

  • 0

    22.  2006-07-30 21:49:51

    a ciekawe ile by wtedy kosztował SMSik do wszystkich ,Witekt ,Masz jakieś propozycje dla PTC??:)

  • 0

    23.  2006-07-30 22:19:00

    olek_skype: ta propozycja nie dotyczy stawek za wysłanie SMS-a.

  • 0

    24. ~bildos  2006-07-31 00:31:00  host: cgo187.neoplus.adsl.tpnet.pl

    Kiedys minuta rozmowy kosztowala prawie 3 zl ... teraz kosztuje 60 75 gr .. a wy wciaz marudzice... fakt im taniej tym lepiej... jednak bez przesady...
    Po pierwsze obnizenie ceby polaczen = zwiekszenie ruchu... nie wiem czy wszystkie sieci s aprzygotowana to... po drugie ceny aparatow tel. moga wzrosnac..

  • 0

    25. ~  2006-07-31 01:08:26  host: dvo226.neoplus.adsl.tpnet.pl

    Albo oprócz droższych aparatów pojawi się więcej cwaniackich tarych rodem z Simplusa.

  • 0

    26. ~stasiu  2006-07-31 09:30:48  host: amq115.internetdsl.tpnet.pl

    a mi sie podoba mysl ,ze w szczecinie p4 bedzie juz niedługoi stawiac maszty!!!

  • 0

    27. ~Karol  2006-07-31 10:19:09  host: zv218.internetdsl.tpnet.pl

    bildos: teraz już i tak nie warto zawierać z operatorem umów terminowych. Ludzie powoli zaczynają liczyć i jeśli nie zależy im na jakichś "wodotryskach" przy telefonie to dziwni by byli gdyby w zamian za jakiś kiepski aparat dawali się wrobić w umowy terminowe. Uważam, że sieci powinny odchodzić od dopłacania do telefonów i zacząć walczyć o klienta cenami rozmów i jakością usług.

  • 0

    28. ~getITright  2006-07-31 12:02:05  host: phantom.teldom.pl

    @bildos - NO PEWNIE że marudzimy, a ja chce żeby minuta kosztowałą 10gr do wszystkich i co mi zrobisz? ;P Skoro teraz kosztują 75gr to znaczy że co ? już taniej nie ma być bo twój pracodawca mniej zarobi ??? Myślę że jeśli interconect spadnie tak jak przewiduje UKE, to na początku roku 2008 minuta może kosztować nawet 40gr do wszystkich, ale ja mam nadzieje że operatorzy pójdą w innym kierunku, tzn. niech ta minuta kosztuje 50gr do wszystkich i z 10gr wewnątrz sieci i na stacjonarne, (a nie np. 40gr do wszystkich i za darmo wew. sieci i na stacjonarne) ale za to niech w końcu polscy operatorzy zaczną dotować telefony, a nie zabawki dla dzieci ! w GB, jak się podpisuje umowę na 12/18 miesięcy to do umowy jest telefon typu nokia 6680, N70, czy moto V3x, i inne tej klasy telefony do wyboru, a u nas ??? nie dość że telefony pojawiają się u polskich operatorów DWA LATA puźniej niż u zachodnio-europejskich, to jeszcze za jakiś kosmiczne pieniądze i w tym momencie faktycznie poco podpisywać umowę, żeby dostać zniżkę 200zł na N70 ? ;DDD @Karol - "Uważam, że sieci powinny odchodzić od dopłacania do telefonów i zacząć walczyć o klienta cenami rozmów i jakością usług. " OCIPIAŁES ? przecież tak jest już dzisiaj w pre-paidzie ! a abonament się tym różni że są dotowane telefony (choć w Polsce w niewielkim stopniu) a jak chcesz walki ceną i jakością usług to MASZ pre-paid, więc nie bardzo cię rozumiem, może mi wyjaśnisz o co ci chodzi

Dodaj swoją opinię