DAJ CYNK

Spadną ceny rozmów komórkowych

WitekT

Wydarzenia

Prezes UKE opublikował stanowisko w sprawie zmiany stawek za usługi zakańczania połączeń głosowych w ruchomej publicznej sieci telefonicznej.

Prezes UKE opublikował stanowisko w sprawie zmiany stawek za usługi zakańczania połączeń głosowych w ruchomej publicznej sieci telefonicznej.

W przyjętej przez Radę Ministrów 4. lipca Strategii Regulacyjnej 2006-2007 wskazano cele, do realizacji których dąży Prezes UKE. Strategia wskazuje na konieczność obniżenia kosztów usług komórkowych oraz priorytety: zwiększenie dostępności usług telefonii ruchomej, wzrost penetracji telefonii ruchomej oraz zapewnienie uczciwych warunków konkurowania operatorów komórkowych z operatorami stacjonarnymi.

Mając na uwadze cele wskazane w Strategii Regulacyjnej 2006-2007 oraz wychodząc naprzeciw oczekiwaniom użytkowników zarówno ruchomej jak i stacjonarnej publicznej sieci telefonicznej, Prezes UKE przeprowadził analizę porównawczą (ang. benchmarking) wysokości stawek świadczenia usługi zakańczania połączeń głosowych w sieci ruchomej (ang. Mobile Termination Rates – MTR) w Polsce i krajach członkowskich Unii Europejskiej.

Obecnie na rynku telefonii ruchomej w Polsce, średnia stawka za zakańczanie połączeń głosowych w sieci ruchomej, kształtuje się na poziomie 0,1659 euro/min. Po przeprowadzeniu analizy porównawczej wysokości stawek MTR w Polsce i krajach członkowskich, Prezes UKE stoi na stanowisku, iż istnieje pilna potrzeba redukcji stawek zakańczania połączeń głosowych w ruchomej publicznej sieci telefonicznej każdego z trzech operatorów działających obecnie na rynku polskim (PTC, Centertel oraz Polkomtel).

Prezes UKE przewiduje w 2006 roku obniżkę stawek za usługę zakańczania połączeń głosowych w ruchomej publicznej sieci telefonicznej o 34,50%.

Stawki MTR w Polsce po obniżce na koniec 2006 roku.

(za minutę)

Stawka MTR w T1

Stawka MTR w T2

Stawka MTR w T3

Obecna stawka MTR

65 gr

48 gr

40 gr

Stawka MTR na koniec 2006 roku

42,58 gr

31,44 gr

26,20 gr

Różnica

22,42 gr

16,56 gr

13,80 gr


T1 to połączenia od 8 do 18 w dni robocze.
T2 to połączenia od 18 do 22 w dni robocze i od 8 do 22 w weekendy i święta.
T3 to połączenia od 22 do 8 codziennie.

Prezes UKE zakłada, iż kolejna obniżka stawek MTR w Polsce, możliwa jest do wdrożenia w pierwszym kwartale 2007 r. O jej wysokości zadecyduje dodatkowa analiza stawek MTR w II półroczu 2006 roku. Jednakże należy mieć na uwadze, iż celem ingerencji Prezesa UKE jest redukcja stawek MTR w 2008 roku do poziomu średniej z trzech krajów UE o najniższej stawce MTR.

Prezes UKE wyraża szczerą nadzieję, iż zastosowanie się do wytycznych zaprezentowanych w niniejszym stanowisku, ułatwi podjęcie przez alternatywnych operatorów decyzji o wejściu na rynek telefonii ruchomej, ułatwi podjęcie działań mających na celu wykorzystanie istniejącej infrastruktury telekomunikacyjnej czy też dostarczy impulsu do inwestycji w rozbudowę własnej sieci. To z kolei przełoży się bezpośrednio na zwiększenie konkurencji na polskim rynku telefonii ruchomej a przede wszystkim na spadek cen detalicznych zarówno za połączenia inicjowane z sieci ruchomej jak i stacjonarnej (M2M i F2M), co z kolei przełoży się na wzrost penetracji na rynku usług telefonii ruchomej i zwiększenie dostępności nowoczesnych usług ruchomych dla obywateli.

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło tekstu: UKE