Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Spada cena "naked DSL" w TP

Spada cena "naked DSL" w TP

sirmark 30 Listopada 2009 17:26

0 0

Od 1. grudnia spada opłata za tzw. naked DSL w Telekomunikacji Polskiej, czyli utrzymanie linii pod Internet (neostradę tp lub konkurencyjny w ramach BSA) bez abonamentu głosowego.

Opłata, która do tej pory wynosiła 36,60 zł, od 1. grudnia będzie wynosić 29 zł.




Do tej pory najtańszą opcją było albo korzystanie planu tp socjalnego za 28,06 zł albo korzystanie z oferty WLR alternatywnych operatorów (np. w NOM, w analogicznej cenie). Na uwolnionych liniach TP (LLU), analogiczna opłata pobierana przez Netię wynosi 30 zł, a na jej własnych liniach nie ma jej w ogóle.

Przypomnijmy, że opcję naked DSL TP wprowadziła po nałożeniu przez UKE kary w wysokości 100 mln zł. Szerzej pisaliśmy o tym w tej wiadomości.

Źródło tekstu: wł     

Dodaj do:
w sumie: 29
  • 0

    10. ~skalarek  2009-11-30 19:51:17  host: 89.191.147.125

    #9 wiem o tym doskonale, niewiele kumasz z cudzych komentarzy. faktycznie, żal.

  • 0

    11. ~tepsiak  2009-11-30 19:57:42  host: abtz58.neoplus.adsl.tpnet.pl

    do 8. Jak ci się w pale nie mieści to widocznie masz małą i tyle. A na poważnie - nie każdy ma sieć kablową pod nosem, czasami jest tak, że bloki obok siebie mają różne oferty różnych operatorów bo tak sobie wspólnoty wymyśliły na przykład.

  • 0

    12.  2009-11-30 19:59:15

    Pytanie: ile tpsa dokłada do mojego planu socjalnego?

  • 0

    13.  2009-11-30 20:10:50

    Mam pytanie. Przyznam, że w tej kwestii jestem niezorientowany. : Mam neostradę (nie dam rady nic innego tu podłączyć) z telefonem. Niedługo kończy mi się umowa i chciałem wziąć sam internet od jakiegoś alternatywnego na liniach tp... Czy w tym wypadku poza ceną, która jest podana na ich www (np. Era, Netia, czy Orange) muszę też dodatkowo płacić za te utrzymanie linii?

  • 0

    14. ~  2009-11-30 20:14:48  host: v01-16.opera-mini.net

    @skalarek. To miej pretensję do UKE, że ta opłata musi być wyodrębniona z ceny neostrady. TP tego nie wymyśliła. wręcz została do tego przymuszona karą. Operator o pozycji dominującej jakim jest TP zdaniem UKE nie może negocjować cen z OA. Te ceny do tej pory ustala regulator rynku czyli UKE a mechanizm jest taki, że TP traci rynek nie mając szans na skuteczną konkurencję. Ponoc ma się to zmienić na wiosnę.

  • 0

    15. ~mati  2009-11-30 20:57:48  host: apn-77-112-85-81.dynamic.gprs.plus.pl

    uke zrobiła wiele dobrego, ale niestety też wiele złego, np dzięki uke przez długi czas mieliśmy praktycznie zamrożone ceny neostrady, i pochodnych, i dzięki uke dzwonimy (przynajmniej większość) drożej do play'a. I to maja być rozwiązania prokonsumenckie? to chyba uke powinno się nazywać janosik, albo robin hood, jednemu zabiera i daje drugiemu, wg własnego widzimisie,

  • 0

    16. ~  2009-11-30 21:48:56  host: chello089076047057.chello.pl

    @15-jak chcesz miec taniej do play to sobie kup karte play fresh-bedziesz mial po 5 groszy a nie gadaj ze to wina uke...

  • 0

    17. ~mati  2009-11-30 22:01:11  host: apn-77-112-85-81.dynamic.gprs.plus.pl

    nie potrzebuje nic kupować, nie mam nikogo w play, ale taka jest prawda, uke czasami psuje rynek, zamiast go rozwijać, a play jest pijawką i tyle, po cichu kase liczy, a w reklamach cwaniakuje

  • 0

    18. ~n  2009-11-30 22:22:12  host: public-gprs112963.centertel.pl

    16. Ale chyba nie chodzi tutaj o zmonopolizowanie rynku, akurat w tym przypadku pod P4. Tw. zdaniem najlepiej w sumie, aby 40 mln klientów przeszło do PF, a reszta miała w sumie 1%. Chyba, że jednak uważasz inaczej, tylko nie wiem za bardzo jak.

  • 0

    19. ~hettman  2009-11-30 22:22:59  host: chello089076047057.chello.pl

    @17-wodzu!idz sie zwazyc-najlepiej za szyje... no normalnie rece opadaja...

  • 0

    20.  2009-11-30 22:28:24

    Każdy pisze co chce a zero konkretów padło. Faktycznie najlepszym wyjściem jest zawieszenie lini, dokładna opłata to 21,35 zł. Regulaminowo opłata pobierana jest z góry, ale max. na rok jeżeli dobrze pamiętam, później trzeba ponowić chęć dalszego zawieszenia lini. Z opowiesci klientów wynika jednak, ze tp idzie na ręke i pozwala opłacać to w ratach. Co do samej oferty, to faktycznie drogo, ale co lepiej wybrać, radiówke od p. Kowalskiego, na której transfer skacze jak chce, albo raz chodzi net a innym razem w ogóle, czy stałe łącze po kablu, i w każdej chwili dostęp do w miare szybkiego netu? Ktoś tez napisał o kablówce, przeciez dobrze wiecie, że to jest dostępne w dużych miastach i też nie wszedzie, a co mają robić mieskzańcy 30-50 tys. miasteczek? Nie mówiąc juz o mniejszych... I tak szczerze, po co mi 20-50 czt 100 mb skoro 3/4 osób używa internetu do przeglądania stron? Z własnego doświadczenia wiem, że jeżeli do lutego nie stanieje 2 mb/s to przejde na 1 mb/s bo szkoda mi pieniedzy na utrzymywanie takiego dorigego łącza od TP, a strony www i tak będą się otwierały wystarczająco szybko...

  • 0

    21. ~skalarek  2009-11-30 22:51:58  host: 89.191.147.125

    @BkX18 znam jedno 7 tysięczne miasteczko w którym hula internet w dwóch sieciach kablowych. i płacą mniej niż napisałem w #7 jakbyś miał 10 Mbit taniej niż teraz masz 2 Mbit to byś nie narzekał, że za szybko. ;)

  • 0

    22. ~mati  2009-11-30 23:01:02  host: apn-77-112-85-81.dynamic.gprs.plus.pl

    a jeżeli się weźmie neostrade wraz z opłata za utrzymanie, to można na tej linii uruchomić później abonament, żeby go ewentualnie zawiesić, czy już się nie da nic zrobić i trzeba płacić to 29zł?? dzięki za odpowiedź

  • 0

    23. ~  2009-11-30 23:42:00  host: public58020.xdsl.centertel.pl

    Bo UKE wspiera małych. Czyli jeżeli jakaś firma się wybije, to UKE musi wstrzymać jej rozwój na parę lat, aby reszta ją dogoniła. Bo oczywiście wtedy jest równa konkurencja i takie tam bajery. I oczywiście wszystko dla nas. Czyli TP boi się inwestować (bo im się to w ogóle nie opłaca), dopiero niedawne porozumienie z UKE to zmieniło. LTE się pewnie opóźni, bo zamiast tego lepiej zainwestować w kolejną sieć 3G. Itd. Itd.

  • 0

    24. ~skalarek  2009-11-30 23:54:32  host: 89.191.147.125

    #23 głupoty piszesz, UKE wspiera gotowych do konkurencji. I bardzo dobrze, że MTR pomaga Playowi. Tylko dzięki Playowi ceny w Polsce ruszyły gwałtownie w ostatnich latach. A TP sama blokowała wszystko przez lata. Za porażkę w dużych miastach odpowiada sama TP. Była wielkim molochem o przerośniętej strukturze. Młode, małe, dynamiczne firmy po prostu wchodziły do budynków i tworzyły okablowanie. Gdyby TP miała wtedy najniższe ceny na rynku nikt nie szukałby innych rozwiązań. Pamiętam swoje rachunki (ich wysokość) za modemowe połączenia w TP jeszcze.

  • 0

    25.  2009-12-01 01:11:44

    #22 można uruchomić abonament - jedynie składając zamówienie w salonie TP

  • 0

    26. ~Luks  2009-12-01 09:31:31  host: 188.33.209.9

    A można założyć linię telefoniczną w TP i od razu ją zawiesić?

  • 0

    27. ~nn  2009-12-01 10:04:35  host: aedk101.neoplus.adsl.tpnet.pl

    a pewnie że można zawiesić i płacisz za to 21zł miesięcznie a nie "wystrzałowe" 29zł teraz jest już fajnie bo za zawieszenie można płacić miesięcznie a jeszcze rok temu trzeba było płacić z góry za cały okres zawieszenia

  • 0

    28. ~kalakis  2009-12-04 15:30:23  host: dqk65.neoplus.adsl.tpnet.pl

    cena dobrze że spada, może nie dużo ale zawsze to jakaś obniżka. Dla tych co chcą mieć net w innych sieciach to coś dobrego, mnie to i tak obejdzie bo net mam w pakiecie biznesowym tp i w ramach abo mam utrzymanie łącza.

  • 0

    29. ~  2011-04-20 20:29:51  host: 77-254-42-105.adsl.inetia.pl

    Ku przestrodze. Trudno mi się (na razie) wypowiedzieć na temat jakości samego łącza. Warto jednak wiedzieć jak wyglądać może proces aktywacji tej usługi w przypadku migracji z neostrady. W przypadku mojej firmy wygląda tak, że 10 dni po wysłaniu podpisanej umowy o godzinie 9:30 nagle, bez żadnej zapowiedzi, przestaje być dostępny internet. Wykonujemy telefon na błękitną linię dla klientów biznesowych i po trzech przełączeniach dowiadujemy się, że w związku z migracją na DSL neostrada została nam wyłączona. Na pytanie kiedy zostanie włączony DSL - brak konkretnej odpowiedzi, jest obietnica, że ktoś zadzwoni po 15:00. Na pytanie czy mogą włączyć neostradę do czasu aktywacji DSL - odpowiedź, że nie mogą, bo proces przełączenia już się zaczął. Po 15:00 nikt z TPSA nie raczył się z nami skontaktować. Kolejny telefon na błękitną linię - dalej nic nie wiadomo, kolejna obietnica - "zadzwonimy jutro do 10:00" (zobaczymy...) Efekt jest taki, że przez cały dzień nie mieliśmy dostępu do internetu. Co będzie jutro - nie wiadomo. Tak oto TPSA traktuje swoich klientów biznesowych. Przy najbliższej okazji (co niestety nie nastąpi szybko, bo migrując się na DSL przedłużyliśmy umowę) z przyjemnością zrezygnuję z usług tych leszczy. Na razie pozostaje nam czekać aż TPSA łaskawie zacznie robić to, za co biorą pieniądze i ratować się kablem przeciągniętym przez korytarz od firmy po sąsiedzku. Jeśli jakiś pracownik TPSA trafi kiedyś na ten wątek - zachęcam do refleksji na tym, co może oznaczać (i ile kosztować - niestety nie Was) dzień pracy bez dostępu do internetu. pozdrawiam Marcin

Dodaj swoją opinię