Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Sony: Przyszłość selfies... w medycynie

Sony: Przyszłość selfies... w medycynie

LuiN 27 Stycznia 2017 13:40

1 1

selfies future

Z badania zleconego przez Sony Mobile wynika, że moda na selfies może szybko rozszerzyć czysto rozrywkowe zastosowania o wdrożenia w biznesie czy medycynie.

Wspólnie z futurologiem dr Ianem Pearsonem, Sony Mobile odkryło wiele sektorów życia, w których zastosowanie może mieć fotografia smartfonowa i selfie jako technologia przyszłości. Potencjalne zastosowanie aplikacji jest bardzo szerokie. Od parków rozrywki robiących selfie i filmy podczas jazdy rollercoasterem dla poszukujących adrenaliny, aż po zakupowiczów używających aparatów jako wirtualnych asystentów podczas przymierzania strojów.

selfies future

Aplikacje te zostały przedstawione grupie ponad 6,5 tys. respondentów, którzy przedstawili swoje przemyślenia dotyczące ewolucji selfie jako społecznego trendu i swoje apetyty na coraz ciekawsze zastosowania fotografii smartfonowej.

Raport identyfikuje 10 najlepszych dróg, którymi według konsumentów podążać będzie fotografia smartfonowa w ciągu następnych 5 lat:
1. Randki: Zrobienie zdjęcia z partnerem, by dowiedzieć się co on naprawdę myśli.
2. Medycyna: Więcej niż czwarta część konsumentów (25%) wolałaby widzieć swojego lekarza rodzinnego poprzez selfie lub rozmowę video niż osobiście podczas pierwszego kontaktu.
3. Bankowość: Prawie połowa z grupy wiekowej 25-34 lata czułaby się bezpieczniej gdyby dostęp do banku dokonywał się przy pomocy selfie.
4. Przyjemności: Połowa poszukiwaczy dreszczyku chciałaby spróbować "selfiecoaster" - jazdy na rollercoasterze z jednoczesną rejestracją ich doznań.
5. Fitness: Selfies, które współpracują ze sztuczną inteligencją, by monitorować ciało. Np. śledząc bicie serca a nawet sugerując jak poprawić technikę i jak we właściwy sposób wykonywać ćwiczenia.
6. Przymierzanie ubrań: Fotografowanie sylwetki w 3D, by dobrze dobrać rozmiar ubrań.
7. Handel: Używanie aparatu w smartfonie do wirtualnego przymierzania różnych strojów za pomocą dotyku jednego przycisku na ekranie.
8. Płatności: Płacenie przy pomocy selfie za wejście do kina lub atrakcji turystycznej.
9. Robotyka: Używanie smartfonu do kontrolowania dronów w celu zrobienia selfie z nietypowych ujęć.
10. Dom: Używanie selfie do zabezpieczenia domu lub samochodu.
selfies future

Raport to wspólne dzieło firmy Futurizon pod kierunkiem Dr Iana Pearsona oraz firmy badawczej OnePoll. Badanie przeprowadzono na grupie 6500 osób w Niemczech, Wielkiej Brytanii, Francji i Hiszpanii. Dane statystyczne w raporcie nie reprezentują całej populacji lecz tylko próbę badawczą.

selfies future

Wnioski raportu są zaskakujące i nie do końca przekonują. Zdecydowanie wysyłanie selfies z kartą kredytową (zdjęcie Sony) nie należy do zachowań rozsądnych. Mało prawdopodobne jest też, by osoba z jakąś skórną dolegliwością ciała wysyłała lekarzowi zdjęcie objawów, bez myśli z tyłu głowy, czy czasem zdjęcie nie trafi później do jakiejś bazy danych albo gdzieś nie wycieknie.

Natomiast osoby z nadwagą, raczej nie będą bezwstydnie wysyłały do Internetu swoich zdjęć w bieliźnie, by aplikacja dopasowała im ubiór. No i niezwykle głupim rozwiązaniem byłoby dostawanie się do domu czy auta za pomocą selfies, bo włamywacz z wydrukowanym zdjęciem z Facebooka czy Instagramu mógłby przecież zrobić to samo. Słodkie autoportrety, miejmy nadzieję, biometrii nie zastąpią.

Źródło tekstu: Sony     

Dodaj do:

Tagi: sony | selfies

w sumie: 3
 • 0

  1. ~  2017-01-27 14:43:30  host: 89-71-244-83.dynamic.chello.pl

  Płacenie przez "selfie" wcale nie musi być zrealizowane w tak głupi sposób jak to przedstawiło Sony. W Izraelu jest aplikacja lojalnościowa (Boutique Central), która umożliwia dodanie danych karty kredytowej (jak w Uberze) i kiedy pojawiamy się w sklepie (na bazie odebrania sygnału z nadajnika iBeacon) sprzedawca może wybrać nasz wizerunek na kasie fiskalnej na tablecie i na tej podstawie zatwierdzić płatność. Po wyjściu z lokalu nasz wizerunek znika. Oczywiście pole do nadużyć jest spore, ale w Izraelu jest zupełnie inne podejście do kart kredytowych, poza tym istnieje korzystna dla klienta procedura Charge Back.

 • 1

  2.  2017-01-27 14:50:40

  Selfie w medycynie nie ma totalnie sensu, chyba że jako prosty e-internista tylko do rozpoznawania podstawowych stanów.
  Przez selfie nie zobaczy się faktury skóry, nie prześle się zapachu, nie sprawdzi się twardości guza.

 • 0

  3. ~Master Chief  2017-01-31 09:15:16  host: gny186.internetdsl.tpnet.pl

  "2. Medycyna: Więcej niż czwarta część konsumentów (25%) wolałaby widzieć swojego lekarza rodzinnego poprzez selfie lub rozmowę video niż osobiście podczas pierwszego kontaktu.
  3. Bankowość: Prawie połowa z grupy wiekowej 25-34 lata czułaby się bezpieczniej gdyby dostęp do banku dokonywał się przy pomocy selfie."

  What the f**k? Wiedziałem, że młode pokolenie ma niepokolei w głowach w tym temacie, ale nie zdawałem sobie sprawy, że nawet w mojej grupie wiekowej panuje taka paranoja...

Dodaj swoją opinię

Do prawidłowego działania formularza wymagana jest akceptacja plików cookie.

host: ec2-54-167-243-214.compute-1.amazonaws.com


Serwis TELEPOLIS.PL zastrzega sobie prawo redakcji, skrótów, bądź usunięcia opinii zawierającej treści zabronione przez prawo, wulgarne, obraźliwie lub w inny sposób rażąco naruszające zasady współżycia społecznego. Komentarze są opiniami czytelników, za które ponoszą oni wyłączną odpowiedzialność. Nie są oficjalnymi opiniami serwisu TELEPOLIS.PL i jego redakcji. Jednocześnie przypominamy, że osoba zamieszczająca opinię może ponieść za jej treść odpowiedzialność karną i/lub cywilną.
Usuwane będą także komentarze zawierające oferty handlowe, numery telefonów, adresy e-mail czy komunikatorów oraz komentarze mocno odbiegające od treści wiadomości.

Najpopularniejsze

Ankieta

Jaka jest maksymalna szybkość Internetu (download), z którego najczęściej korzystasz?

Szybkość polskiego Internetu na tle świata według Speedtest.net

 

Zobacz wynik | Opinie (7)

Archiwum Ankiet