Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Sony IMX586 - czas na 48 Mpix w telefonie

Sony IMX586 - czas na 48 Mpix w telefonie

msnet 23 Lipca 2018 09:56

2 0

sony logo

Sony ogłosił nowy sensor obrazu dla smartfonów o efektywnej rozdzielczości 48 megapikseli.

IMX586 to nowy przetwornik obrazu CMOS firmy Sony, który będzie zastosowany w przyszłych smartfonach. Jednostka typu 1/2 zawiera 48 milionów efektywnych pikseli - zmieszczenie ich na tak małej powierzchni było możliwe dzięki zastosowaniu najmniejszych na świecie pikseli (tak przynajmniej podaje Sony) o rozmiarze 0,8 μm. Pod względem wydajności, przetwornik obrazu Sony IMX586 ma rywalizować z wysokowydajnymi lustrzankami, pozwalając użytkownikom uchwycić obrazy o wysokiej rozdzielczości za pomocą smartfona. Firma Sony zastosowała technologię kontroli ekspozycji i funkcję przetwarzania sygnału bezpośrednio w przetworniku obrazu, dzięki czemu w czasie rzeczywistym można uzyskać o wiele lepszy zakres dynamiki - według Sony cztery razy większy niż w przypadku jednostek konwencjonalnych.

sony imx586




Nowy sensor obrazu korzysta z matrycy Quad Bayer, w której 4 sąsiednie piksele mają ten sam kolor. Umożliwia to fotografowanie z wyższą czułością. Podczas robienia zdjęć przy słabym oświetleniu dodawany jest sygnał z czterech pikseli, dzięki czemu otrzymujemy jasny obraz o rozdzielczości 12 Mpix o niskim poziomie szumów.

sony imx586

Nazwa modelu IMX586
Liczba efektywnych pikseli 8000 (H) x 6000 (V) = 48 Mpix
Rozmiar obrazu Przekątna 8,000 mm (Typ 1/2)
Rozmiar pojedynczego piksela 0,8 μm (H) x 0,8 μm (V)
Częstotliwość rejestrowania obrazu Pełny 30 fps
Filmy 4K (4096 x 2160 pikseli) - 90 fps
1080p - 240 fps
720p - 480 fps (w/crop)
Czułość (wartość standardowa: f/5.6) Około 133 LSB
Poziom sygnału nasycenia czujnika (wartość minimalna) Około 4500 e
Napięcie Analog 2,8 V, 1,8 V
Digital 1,1 V
Interface 1,8 V
Główne funkcje AF z różnicą fazową płaszczyzny obrazu, obrazowanie HDR
Wyjście MIPI C-PHY1.0 (3 trio) / D-PHY 1.2 (4 lane)
Filtr koloru Macierz Quad Bayer
Wyjściowy format obrazu Bayer RAW

Dostawy czujnika obrazu IMX586 rozpoczną się we wrześniu 2018 roku. Póki co nie jest znana data wydania pierwszego smartfonu z nową matrycą.

Źródło tekstu: Sony, wł     

Dodaj do:

Tagi: sony | sony imx586

w sumie: 13
  • 1

    1.  2018-07-23 10:01:07

    A najlepsze jest to, że nawet jak go wsadzą do nowych Xperii to i tak konkurencja z tym samym przetwornikiem będzie lepsza.

  • 2

    2.  2018-07-23 10:03:40

    Dodatkowo: MACIEŻ... czasem wolałbym żebyście jednak przeklejali teksty w oryginale, nawet z japońskiego, google translator nie robi błędów ortograficznych :)

  • -3

    3. ~  2018-07-23 10:07:30  host: 157.185.130.125

    @2 Vinyl uspokoj sie polonisto z bozej łaski

  • 2

    4.  2018-07-23 10:10:13

    @1 to samo sądzę, Sony robi fajne oczka ale nie potrafi ich wykorzystać dla tego inni na tym korzystają.

  • -1

    5.  2018-07-23 10:22:17

    1. O ile w ogóle konkurencja go dostanie.

  • 0

    6. ~Piła  2018-07-23 10:31:23  host: user-94-254-240-131.play-internet.pl

    @ViNYL : bo w fotografii cyfrowej jest tak, że zdjęcie robi także oprogramowanie. Światło przez lepszą lub gorszą optykę wpada do matrycy a z niej dalej wychodzi już tylko sygnał 0-1. Widać, że produkcja softu nie jest mocną stroną Sony.

  • 0

    7.  2018-07-23 10:42:42

    Galaxy S10 - tam na pewno go zobaczymy

  • -1

    8. ~wertyk  2018-07-23 10:58:20  host: 80.50.98.198

    po uj tyle pikseli na matrycy wielkości przysłowiowej główki od szpilki. Przecież nikt nie będzie z tego wywoływał plakatów b2. Wielość pliku nawet w jpg już będzie konkretna a raw to już... . Czyli dojdzie do tego jeszcze większa ilość pamięci itd itp. Tylko po co. Jak 99% użytkowników tych zdjęć nie wywoła i będzie je tylko oglądała na 5-6 calowych wyświetlaczach. A jeszcze... transfer się zwiększy przy przesyłaniu tych plików na wirtualne dyski itd itd.

  • 0

    9. ~wio  2018-07-23 11:03:03  host: user-94-254-128-211.play-internet.pl

    8) potrzebne, potrzebne to i nie marudz. to ,ze ty tego nie robisz nie znaczy ,że i inni też nie

  • 0

    10. ~Światłoczuły  2018-07-23 11:44:01  host: komp-31-130-222-70.protonet.pl

    Przy dobrych warunkach oświetleniowych może dawać nawet przyzwoity obraz. Marketingowcy pewnie już się "ślinią" na myśl o możliwości napisania w opisie tekstu w stylu "ma więcej megapikseli niż profesjonalny aparat z matrycą Full-Frame".

    Technicznie warto przypomnieć, że w każdym układzie sensory 4 x 0,8 um będą miały o wiele większy poziom szumów od jednego sensora 1,6 um.

    Plus matrycy jest jeden, nie będzie trzeba robić miliona obiektywów, wystarczą ze dwa. 48 Mpx da całkiem przyzwoitego zoom'a 2x i zostanie 12 MPx. Do tego jakaś osobna matryca z pikselami 1,6 um do trudnych warunków oświetleniowych. Osobiście na taką konfigurację stawiam w nowym S10.

  • 0

    11.  2018-07-23 17:59:01

    @7, dominikm27 - szerze wątpię. Mnie to bardziej wygląda na sensor dla Huaweia Mate 20 Pro.

  • 0

    12. ~Organista  2018-07-23 21:01:59  host: CMPC-089-239-107-195.CNet.Gawex.PL

    42 Mpix w Nokia Lumia 1020 , 6 lat temu to było !!!!!!!!! i czym tu się podniecać ???????????

  • 1

    13.  2018-07-23 21:33:08

    @12, Organista - np. filmami 4K w 90 fps. To już nie te czasy, w których liczą się same megapiksele - wreszcie firmy potrafią oprogramować matrycę tak, by osiągać efekty niedostępne w lustrzankach. Pomijając fakt, że 1020 była niewypałem z lekka po 808 PureView, teraz wreszcie te megapiksele mogą się do czegoś przydać.

Dodaj swoją opinię