Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Solorz-Żak: NetWorkS! monopolizuje rynek, a P4 nie ma de facto infrastruktury

Solorz-Żak: NetWorkS! monopolizuje rynek, a P4 nie ma de facto infrastruktury

WitekT 13 Września 2013 10:59

16 52

Uważam, że (Orange i T-Mobile - przyp. red.) zmierzają do stworzenia monopolu. Razem każdy z tych operatorów - a mają wspólną spółkę NetWorkS! - mają obecnie po 30% rynku, czyli łącznie 60%. Przy aprobacie UOKiK-u likwidują konkurencję. Chcą wypchnąć z rynku nas i Play. W ten sposób zlikwidowany zostanie jedyny polski operator - mówi w wywiadzie dla Rzeczpospolitej Zygmunt Solorz-Żak.

UOKiK zgodził się na powstanie NetWorkS!, prawdopodobnie nie biorąc pod uwagę, że częstotliwości wykorzystywane w technologii GSM mają inne znaczenie niż częstotliwości dla technologii wykorzystywanych przy przekazie danych. Jestem przekonany, że nie badał tego, co przyniosą technologie, że szerokość pasma ma znaczenie przy przekazie transmisji danych. A T-Mobile i Orange połączą częstotliwości i będą się chwalić, że mają lepszą prędkość przesyłu. To jest cały trik. Zgody UOKiK wymagało utworzenie wspólnej spółki operatorskiej - mówi inwestor.

Zapowiada pójście z tą sprawą do sądu. Na razie nie jestest jednak stroną w tej sprawie, ale chce uzyskać wszystkie możliwe wyjaśnienia szczególnie, że część informacji o umowie T-Mobile i Orange w sprawie NetWorkS! jest utajniona.

Inwestor dopuszcza sytuację, że wszyscy operatorzy mogliby połączyć swoje zasoby. Wtedy wszyscy mieliby równe szanse. Powinni walczyć ofertami, usługami, ale nie ilością częstotliwości. Pytany o Sferię odpowiada, że nie mieszałby jej do tego, bo jest w niej mniejszościowym akcjonariuszem.




Wszystko można zaskarżyć i na tym rynku wszyscy zawsze na coś się skarżą. Nikt nie pamięta, że operatorzy zaakceptowali pismo PIIT do UKE, w którym wszyscy zgodzili się, że zanim ruszy aukcja pasma 800 MHz, musi zostać rozstrzygnięta sprawa Sferii. Dziś wszyscy kwestionują ugodę - mówi biznesmen.

Zobacz: Sferia jako pierwsza dostała blok 5 MHz z pasma 800 MHz!

Mówiąc o potencjalnej współpracy infrastrukturalnej z P4 twierdzi, że korzyści byłyby i tak dużo mniejsze niż Orange i T-Mobile. P4 de facto nie ma infrastruktury i korzysta w części z infrastruktury Polkomtela.

Źródło tekstu: Rzeczpospolita     

w sumie: 102
  • 1

    93. ~Lord  2013-09-13 16:59:21  host: 205.217-171-48.tkchopin.pl

    ad 78 jakbyś miał długi kilkaset tys zł to sra łbyś w gacie ;) to co sie dziwić że zyga ma milardowe długi i pier ;)

  • -1

    94.  2013-09-13 17:15:21

    @wlo - http://forsal.pl/artykuly/677697,polkomtel_przejal_spartan_capit al_holdings.html

  • -1

    95.  2013-09-13 17:16:14

    @wlo - dodam jeszcze tylko, że znalezienie tego, że Metelem jest zarejestrowany na Cyprze zajęło mi jakieś 2-3 minuty nawet nie jakiegoś głębokiego szukania.

  • 0

    96.  2013-09-13 17:36:30

    Kłócicie się, a Zygi miał na myśli Playa. To jedyny polski operator :-D

  • -1

    97.  2013-09-13 17:39:00

    @87 no patrz nie dostrzegam. Bo głównym zarzutem wobec DT i FT jest to, że transferują pieniądze za granicę, a Solorz robi dokładnie to samo z Polkomtelem poprzez łańcuszek spółek i spółeczek - tu najpierw przez spółkę w Skandynawii (nie chce mi się szukać gdzie), a następnie przez spółkę na Cyprze, która jest właścicielem spółki skandynawskiej. Cyfrowy Polsat kontroluje np. poprzez TiVi Foundation z Luksemburga (w tym roku albo rok temu przeniósł na tę spółkę udziały z firmy na Cyprze). Kiedyś CP miał spółkę-właściciela z Holandii. Jak widzisz od lat Solorz transferuje pieniądze za granice i nikomu to nie przeszkadza, ale DT i FT jest złe choć robią to jawnie w przeciwieństwie do Solorza, który różnymi ścieżkami wyprowadza te pieniądze, a jak przychodzi co do czego to najgłośniej krzyczy, że to przecież polski kapitał...

  • 0

    98.  2013-09-13 17:52:01

    thonka: o ile dobrze pamiętam, to ze względu na umowę pomiędzy Polską a Cyprem dotyczącą podwójnego opodatkowania, w zeszłym roku biznesy zmigrowano z Cypru na Maltę. Nawet komunikaty giełdowe o tym były. ;-)

  • 0

    99. ~Octopus  2013-09-13 17:56:01  host: tor19.anonymizer.ccc.de

    @81 . Mylisz się i to bardzo . Już do takiej koncentracji doszło. Już dwaj operatorzy działają wspólnie obniżając koszty własne -co jak wiesz zjada lwią część dochodu netto. Rynek jest dla tych co mają z czego się na nim utrzymać - albo znika się z rynku. Komu UOKiK odsprzeda pasmo, kiedy dwaj operatorzy uzupełniają się strukturalnie . Kto zainwestuje w rynek, który jest podzielony pomiędzy dwa bardzo silne kapitalowo podmioty, które mają podpisaną umowę na 15 lat.. Odnoścnie tych bajek o Cyprze i innych wynalazkach nie mam ochoty pisać . Bo jeśli ktoś nie śledzi tego w jaki sposób Cypr zablokował środki przechowywane i jakie restrylcje finansowe wprowadził min. Cyprus Popular Bank, Bank of Cyprus, Laiki Bank to polemika o pieniądzach jest zwykłą strtą czasu. Można bajki sobie opowiadać o Cyprze i miliardach na nim trzymanych.. z tym, że to dej będą bajki. Financial Times i The Wall Street Journal szeroko pisały o obostrzeniach i kosztach jakie nakładał Cypr na posiadane konta, subkonta, depozyty i inne walory finansowe.

  • 2

    102. ~  2013-09-13 19:00:04  host: v48-13.opera-mini.net

    Zygmunt ma duże szanse na bycie lepszym od NetWorks jeśli nie przestanie stawiać nadajników 3G i rozwijać LTE

  • 0

    103.  2013-09-13 19:08:03

    @101 jakość zasięgu nie ma tu absolutnie nic do rzeczy. Chodzi tylko i wyłącznie o to, kto ma ile zasobów i jak nimi zarządza.

  • 1

    104. ~Olsztyn.mm.pl  2013-09-13 19:12:00  host: host-81-190-142-7.olsztyn.mm.pl

    A ja migruje z końcem umow z Orange do plusa. Wole płacić Solorzowi niz francuzom. Solorza uważam za dobrego biznesmena.

  • -2

    105. ~code  2013-09-13 19:37:40  host: 87-206-180-145.dynamic.chello.pl

    pracowalem przy tym projekcie - i zarząd plus, jak i play, mógł dołączyć do powstającej spółki.

  • -2

    106. ~  2013-09-13 20:42:34  host: v45-05.opera-mini.net

    @101 Cha Plus i zasięg, dobre sobie. Mieszkam 30km od Warszawy, 1 km od trasy katowickiej i w mojej lokalizacji jest biała plama, zero zasięgu.

  • -3

    107. ~Ljuboj  2013-09-13 22:19:59  host: adsg249.neoplus.adsl.tpnet.pl

    Plus jedyna polska firma... hmm? Orange - francuziki, T-Mobile - niemcy, Play - ..? nie jest polska spółka? :D

  • 0

    108. ~mirekb  2013-09-13 23:07:06  host: apn-31-1-183-194.dynamic.gprs.plus.pl

    najpierw dobra tuba pozniej kontent.to jasne.nawet JBJ w lutym 2012 w pb mowil ze lte to mobile net i tv..moze nie w skali 2-3 lat a wiecej.100zl za 100GB oraz od 00 do 09 free i faktycznie zostanie zygmunt i tp.w lte to realne za jakis czas

  • 2

    109. ~  2013-09-14 13:39:18  host: 87-205-233-50.adsl.inetia.pl

    Nie wiem jak można kogoś wypchnąć z rynku produkt to nie tylko cena...

  • 0

    111. ~bruner  2013-09-15 14:03:21  host: public-gprs77070.centertel.pl

    Ciekawy tydzień był od poniedziałku nowe oferty play, heyah, tmobile, start orange lte, wszyscy czekali na odpowiedź plusa.. i na koniec tygodnia wpadł Zygmunt i ponarzekał jak to mu źle :)

  • 1

    112. ~  2013-09-15 22:33:03  host: z37-13.opera-mini.net

    Udziela się tutaj pewna grupa osób, która jest bardzo nieprzychylna polskiemu biznesmenowi zarzucając mu, że nie płaci podatków w Polsce i jest to w zasadzie kapitał z Cypru i Luxemburga. Tymczasem z artykułu dowiadujemy się, że Polkomtel płaci największe podatki ze wszystkich telekomów w Polsce. Dodatkowo ich pupil Play nie płaci podatków a ich właścicielem jest właśnie kapitał cypryjsko-luxemburski. Dobrze Witku, że to wyjaśniłeś w swoim felietonie ale pewnie niektórych i to nie przekona.

  • 0

    113. ~Achtek  2013-09-19 13:16:16  host: 89-72-106-46.dynamic.chello.pl

    Jak Zygmuś Solorz-Żak monopolizował rynek to było dobrze, a jak inne sieci dzielą dzielą tylko dostęp radiowy to jest źle. Gadanie wspieranie polskiego kapitału to śmiech na sali, do niedawna najdroższa sieć, najgorszy zasięg teraz pokazuje pazurki.

  • 0

    114. ~-szylka  2013-09-19 18:39:20  host: plus-96-193.polkomtel.com.pl

    monopol monopolem, ważne, zeby nam abonentom było dobrze. Podatki podatkami ale ludzie jak placi za granicą to niech płaci, przynajmiej kombinuje aby było mu lepiej a nie tak jak polaczki- narzekają tylko bo mi źle, bo mi dorogo. A nic nie zrobią. Co do nowych ofert... czy czytaliscie regulaminy.... na oko wszystko jest w nich ładnie. pięknie. No LIMITY wszystko za free... ale schodzki pojawiaja się póżniej. Porównywałam regulaminy wszystkich operatorów. Najczytelniejszy PLUS. Kochani siec PLUS to naprawdę dobra sieć, wiem z doświadczenia.

  • 0

    115. ~nicki  2013-09-21 16:59:43  host: aely81.neoplus.adsl.tpnet.pl

    Takie och ahh z tym NetworkS lepszy zasięg bla bla bla w ogólnie innowacja, ze o ja cież pieprze, a przychodzi co do czego to jedna wielka LIPA. Co z tego, że w niektórych miejscach pojawiło się 3G jak zasięg GSM w Orange nadal kuleje i to ostro, wieele białych plam nawet na "zmodernizowanych" obszarach. O dziwo T-mobile ma dużo lepszy zasięg niż pomarańcza mimo połączenia stacji... Plus niewiele co wspominał o swojej modernizacji, nie rozgłaszał cudów (jedynie z tym LTE się pieklą), ale od jakiegoś czasu mam stabilny zasięg Plus 3G nawet w domu... A w Orange po modernizacji? Uciekające 2G... W T-mobile jeszcze jakoś trzyma te 2G, ale też lipa w odniesieniu do tego co gwarantowali (gorzej niż wcześniej). Networks to jeden wielki bełkot marketingowy i cięcie kosztów, a Orange to nadal ta zawszona sieć bez zasięgu z badziewną jakością połączeń...

Dodaj swoją opinię