Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Solorz-Żak: ja jestem potrzebny Polkomtelowi, a on mnie

Solorz-Żak: ja jestem potrzebny Polkomtelowi, a on mnie

WitekT 10 Marca 2011 15:24

0 0

Polkomtel będzie miał dostęp do częstotliwości i telewizji, a ja zaoszczędzę na budowie sieci — twierdzi w wywiadzie dla Pulsu Biznesu Zygmunt Solorz-Żak, który konkuruje o Polkomtela z największymi światowymi telekomami i funduszami inwestycyjnymi.

Jako jedyny reprezentuję polski kapitał. W krajach europejskich przynajmniej jeden duży operator telekomunikacyjny jest kontrolowany przez rodzimy kapitał, jak np. startujące w przetargu Telenor czy TeliaSonera. Tyle że większościowym udziałowcem w przypadku Telenoru jest rząd Norwegii, a TeliiSonery — rządy Szwecji i Finlandii, czyli Polkomtel znalazłby się pod kontrolą już nie polskiego, ale innych rządów. Telekomunikacja to strategiczny obszar państwa, podobnie jak energetyka. Dlatego, moim zdaniem, przynajmniej jeden operator powinien pozostać w prywatnych, polskich rękach, a Polkomtel to ostatni podmiot, którego mogłoby to dotyczyć — mówi Zygmunt Solorz-Żak.

Dla polityków to może mieć sens, zwłaszcza wprzededniu wyborów. Biznesmen deklaruje, że odczuje to też zwykły Kowalski, bo nowe technologie zmienią w niedalekiej przyszłości życie każdego człowieka.

Zygmunt Solorz-Żak prawdopodobnie zaoferował najwyższą cenę za Polkomtela, ponad 18 mld zł. Biznesmen buduje ogromnymi nakładami sieć LTE i kupno Polkomtela pozwoli mu zmniejszyć koszty tej inwestycji, bo wtedy to Polkomtel budowałby sieć. Dla mnie Polkomtel jest więcej wart niż dla pozostałych podmiotów uczestniczących w przetargu i tak naprawdę tylko dla mnie ta inwestycja może być opłacalna. Budowa jednego nadajnika to znaczny koszt. Polkomtel ma ich kilka tysięcy, więc można dużo zaoszczędzić budując sieć na jego infrastrukturze — mówi Zygmunt Solorz-Żak.




Biznesmen przekonuje, że jest potrzebny Polkomtelowi tak samo, jak jemu Polkomtel. Przytacza tu przykład sieciowego aliansu Centertela i PTC, który pozwala obniżyć koszty działania, co może przełożyć się na lepszą ofertę dla klienta. Dodaje do tego fakt nawiązania współpracy pomiędzy TP a TVN - tu Polkomtel mógłby współpracować z Polsatem.

Zdotychczasowych wypowiedzi członków zarządu Polkomtela wynika, że biznesmen może liczyć na ich wsparcie i że prowadzili rozmowy z Zygmuntem Solorzem-Żakiem w sprawi uruchomienia LTE. Szerzej pisaliśmy o tym w tej wiadomości.

Nie jest wykluczone, że obecny zarząd mógłby pozostać, ale nie oznacza to, że nie byłoby żadnych zmian. Może np. okazać się, że spółka będzie wymagać pewnej restrukturyzacji. Wkażdej firmie muszą przede wszystkim obowiązywać zasady rynkowe — mówi Zygmunt Solorz-Żak.

Źródło tekstu: Puls Biznesu     

Dodaj do:
w sumie: 33
  • 1

    14. ~pracownik  2011-03-10 17:39:01  host: efw75.neoplus.adsl.tpnet.pl

    a może debilnych audytów nie będzie w salonach dla pracowników.teraz to smieciarska firma!!!sknerska!!!

  • 1

    15. ~Agent Rosji  2011-03-10 18:15:38  host: 87.204.172.14

    Agent Rosji przejmie polski telecom?Interesujace.

  • 4

    16.  2011-03-10 18:18:27

    Solorz bierze na litość !!! Zaglądnijcie do rejestrów handlowych i przekonacie się, że kapitał rezyduje na Cyprze. Może kiedyś był polski...

  • 1

    17. ~*znawca*  2011-03-10 18:32:01  host: 213.25.50.41.net.kth.pl

    Plany Solorz ma najwyraźniej ambitne, tylko pozostaje pytanie, czy UKE i UOKiK się na takie połączenie zgodzą. Przecież częstotliwości Aero2 oraz Mobyland otrzymały dzięki wysokiemu współczynnikowi konkurencyjności (jako nowe podmioty na rynku). Gdy będzie miał te wszystkie zasoby zgromadzić Polkomtel to UKE będzie miało prawo cofnąć koncesje.

  • 1

    18. ~  2011-03-10 18:32:14  host: z09-11.opera-mini.net

    jest o KROK od przejecia? macie ZEGAREK ?

  • 1

    19. ~  2011-03-10 18:34:59  host: z09-11.opera-mini.net

    i pomyśleć, ze biznes zaczynał handlując zniczami na radomskim cmentarzu

  • 2

    20.  2011-03-10 19:10:45

    plus powinien isc do branzowego gracza nie do pana kowalskiego ktory wzystko wydoi i nic nie zainwestuje bo firma powinna jak najszybcie przynosic zyski (kokosy) undusze inwestycyjne tez nie mile widzane bo nastawione sa na szybkie podbicie ceny i zainkasowanie zysku tylko branzowy inwestor zagwarantuje stabilny rozwoj, inwestycje i konkurencyjnosc, moze wtedy orange musialo by zaczasc walczyc o klienta

  • 2

    21.  2011-03-10 19:13:02

    marzenie ale ja bym najchetniej widzial google w roli wlasciciela wtedy Polska ztala by sie poletkiem doswiadczalnym dla nowych technologii :) a realnie dobrze bylo by jakby Telesonera lyknela ten temat

  • 2

    22. ~  2011-03-10 20:22:29  host: z29-12.opera-mini.net

    Większego bzdeta dawno nie słyszałem... Pana Solorza zwyczajnie NIE STAĆ na kupno Polomtela samotnie. Może to zrobić TYLKO i WYŁĄCZNIE z funduszami inwestycyjnymi, i z dodatkowym poparciem polityków. Dlatego te słodkie śpiewki o niby polskim kapitale. Kapitał Solorza to siedzi na Cyprze (już inni pisali) i tyle ma z Polską wspólnego co ja z Hiszpanią :-) Dodatkowo pali mu się grunt pod nogami (UKE z pasmami i koncesjami), toteż KUPUJE inne pasma... Papierowo oczywyście. Bo ani pomysłu, ani kasy na nie po prostu nie ma... A strategię: WYDOIĆ i ZAINWESTOWAĆ... W Siebie oczywiście.

  • 2

    23. ~  2011-03-10 20:27:57  host: apn-95-40-157-177.dynamic.gprs.plus.pl

    Chyba chciał powiedzieć..."bo wtedy to Polkomtel budowałby sieć" a ja bym tylko korzystał , i oferował tandetny kanał Polsatu gdzie nic oprócz F1 nie ma , a i do tego śmieszny limit transferu jak to ktoś wyżej wspomniał . Wolę skandynawów , którzy na pewno wnieśli by coś nowego do tej firmy

  • 0

    24. ~  2011-03-10 21:28:57  host: dcw46.neoplus.adsl.tpnet.pl

    Oj naiwni naiwni. Obce sieci będą Polakom infrastrukturę budowały. Marzenia.

  • 2

    25.  2011-03-10 21:42:39

    nikt nikomu za darmo sieci budowac nie bedzie - zbuduja aby puznie inkasowac zyski, sa dwa rodzaje podejscia: dojenie i inwestowanie aby po z gory okreslonym zainkasowac wiecej

  • 0

    26. ~aaa  2011-03-11 07:16:20  host: korp14.avistamedia.pl

    Wątpie aby Telenor , TeliiSoner chciały kupić Polkomtel tylko po to aby sobie doic . po 1 : Muszą liczyć się z tym że ludzie aż tak głupi nie są . po 2 : Mają pole do popisu krztałtując sieć od podstaw ulepszając sprzedadzą z większym zyskiem . Żadna firma nie kupuje innej wiedząc że im się to nie opłaci , proste.

  • 0

    27. ~Brak nicku*******+)  2011-03-11 07:35:29  host: cnm115.neoplus.adsl.tpnet.pl

    No i co z tego że Solorz Żak jest zerejestrowany na Cyprze, jak działa uczciwie to zaraz POlactwo by go zniszczyło jak by był zarejestrowany w POlsce. Trzymamy kciuki żeby on przejoł Polkomtel, przenoszę numer do Plusa jedynej polskiej sieci:-)

  • 1

    28.  2011-03-11 08:02:49

    #27 toniech nei bije w ton polskiego kapitalu jak trzyma kase i placi podatki gdzie indziej, tu blizsze bylo by stwierdzenie - ze kasa z polski jest wyprowadzana

  • 0

    29. ~  2011-03-11 08:06:30  host: 212.160.172.70

    Jesli bedzie w prywatnych rekach to juz raczej bez znaczenia czyje to rece, polskie, niemiecki czy rosyjskie. To sa za duze pieniedza zeby grac komus na patryiotyzmie

  • 0

    30. ~wosq  2011-03-11 09:41:37  host: user-46-112-97-103.play-internet.pl

    Ja jako patriota kochający polskie złotówki przeszedłem do Play Fresh.

  • 0

    31. ~  2011-03-11 09:53:31  host: p21-05.opera-mini.net

    Nienawidzę słowa patriotyzm bo z debilami mi się kojarzy tylko, którzy przekonują mnie by się wyprowadzić za granice. Ale zrobię im na złość, nigdy się stad nie ruszę. Mi jest obojętne kto przejmie firme, nie wiem czego można się spodziewać. Ważne by nadal tanio użyczali swojej infrastruktury mvno i będę zadowolony jak i teraz.

  • 0

    33.  2011-03-11 17:30:35

    "Jako jedyny reprezentuję polski kapitał." chcial chyba powiedziec zarobiony w Polsce kapital wywieziony na Cypr i do Holandii... nie rozumiem tych zachwytow nad Solorzem. cynicznie jedzie na narodowosciowych i patriotycznych emocjach tymczasem nie rozni sie niczym od France Telekom czy DT. interesuje mnie tez co z czestotliwosciami - juz ktos wczesniej wspomnial, ze Aero2 itd. dostaly czestotliwosci za bycie nowym podmiotem tymczasem okazuje sie, ze moze on w ten sposob zagrac UKE na nosie...

  • 0

    34. ~cros  2011-03-14 20:45:50  host: host-106-68.derby.waw.pl

    Solorz zniszczy Plusa tak jak zniszczył Sferi ę z 700 pracowników zostało 90

Dodaj swoją opinię