Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Solorz-Żak ambitnie wchodzi w telekomunikację

Solorz-Żak ambitnie wchodzi w telekomunikację

WitekT 6 Lutego 2009 11:10

0 0

Moje inwestycje telekomunikacyjne pochłoną kilka miliardów złotych - mówi Pulsowi Biznesu Zygmunt Solorz-Żak, właściciel Telewizji Polsat. Od kilku osób związanych z inwestorem udało się Pulsowi ustalić, że jeden z najbogatszych Polaków będzie chciał mocniej wejść m.in. w telefonię komórkową.

Środowisko telekomunikacyjne nie ma wątpliwości, że właściciel Polsatu zdobył częstotliwości telefonii komórkowej GSM900 poprzez spółkę Aero2 (sam zainteresowany zaprzecza). Budowa sieci dla tych częstotliwości to koszt około 1 mld euro. Właściciel Polsatu działa już na rynku telefonii mobilnej poprzez Cyfrowy Polsat (CP), który od pół roku świadczy usługi jako MVNO.

Na pierwszy ogień idzie jednak inwestycja Zygmunta Solorza-Żaka w Sferię, operatora bezprzewodowej telefonii stacjonarnej z Warszawy i Ostrołęki. W tym roku potrzebne jest 300 mln zł na budowę sieci, do tej pory biznesmen dokapitalizował warszawskiego operatora kwotą 200 mln zł i objął 75% udziałów. Spółce potrzebne jest w tym roku jeszcze 100 mln zł, za które operator zbuduje sieć pozwalającą na dotarcie do 90% mieszkańców kraju. Na razie mowa jest o bezprzewodowym dostępie do internetu. Przedstawiciele rady nadzorczej Sferii zastanawiają się, jak połączyć działalność z Cyfrowym Polsatem i szykują zintegrowaną ofertę.




Druga co do wielkości telewizyjna stacja komercyjna, platforma satelitarna, teraz telefonia stacjonarna, komórkowa i internet. Zygmunt Solorz-Żak może stworzyć naprawdę imponujące imperium. Można szacować, że zintegrowana oferta pojawi się na rynku za rok.

Czy koncern Zygmunta Solorza-Żaka ma szansę mocno wejść na rynek telekomunikacyjny?

Zdecydowanie tak
11.21%
Raczej tak
17.36%
Nie mam zdania
8.35%
Raczej nie
39.01%
Zdecydowanie nie
24.07%

Wszystkich głosujących: 910



Źródło tekstu: Puls Biznesu, wł     

Dodaj do:
w sumie: 25
  • 0

    6. ~Dosc anten  2009-02-06 11:56:10  host: apn-77-112-117-9.gprs.plus.pl

    Taaa juz to widze ja Aero wel Polsat stawia nowe nadajniki w gsm900 ;), i co jeszcze wiecej masztow i anten ? Widze w tym tylko jakis walek... Nie bedzie u nas 5 sieci ogolnopolskiej infrastrukturalnej - nie ma na to szans. !!!

  • 0

    7. ~szalony  2009-02-06 12:04:29  host: 212.2.99.198

    Nie wierze w to ze Polsat bedzie kiedys waznym i liczacym sie graczem na rynku telefonii komorkowej.

  • 0

    8. ~yurij  2009-02-06 12:04:53  host: dpa179.neoplus.adsl.tpnet.pl

    wosq: ja tam nie narzekam na neo (prędkość taka sama jak w umowie). Co do tej konieczności założenia stacjonarki, to i tak miałem od dawna w tepsie, więc jakoś specjalnie mnie to nie obeszło :)

  • 0

    9. ~  2009-02-06 12:09:13  host: f96-014.opera-mini.net

    Wierze w niego mimo ze cp mvno to lipa..on o mobilnym necie i dvbh juz mysli..z ptc bylo to samo.mirekb

  • 0

    10. ~  2009-02-06 12:09:32  host: nat01.rtk.net.pl

    Pytanie w takim razie jeśli naprawdę Solorz nie stoi za Aero2 to kto?? (czyli to będzie jego wspólnik) Jeszcze jedna sprawa - czy aero2 i sferia to spółki które są na parkiecie czy też nie?? tak sobie myślę - może mediatel byłoby zainteresowane spółką z Solorzem?? w końcu chcą przejąć jakąś spółkę z branzy telekomunikacyjnej w pierwszym kwartale tego roku o milionowych obrotach..?? I nie sądzę by chodziło o MK bo to nie jest przyszłościowy interes - równie dobrze mogli by stworzyć swojego mvno i to dużo tańszym kosztem. Natomiast zainwestować w sieć mogącą w przyszłości mieć własną infrastrukturę.. - to jest przyszłość - i jeśli wykupywać jakąś firmę w dziedzinie telekomunikacji - to moim zdaniem tylko taką z własną infrastrukturą lub mający pozwolenia i częstotliwości na taką budowę. Aero2 jeśli miała być przejęta przez mediatel to mogłoby być ciekawie. Tylko pytanie: czy aero2 ma kilkadziesiąt milionów obrotów rocznie? (chyba nie - pytanie tylko kto lub co (jaka firma) stoi za aero2?? Druga sprawa - nie wiem czy mediatel ma na tyle środków by móc budować własną sieć..?? Ale - było by ciekawie..

  • 0

    11. ~greg  2009-02-06 12:16:42  host: dom34.neoplus.adsl.tpnet.pl

    chyba Aero2 po to powstało, aby po cichu zdobyc dla solorza pasmo 900. P4 też nieprzypadkowo zrezygnowało z 1 pasma, no i pamiętajmy o mecenasie Woźnym, znajomym Streżyńskiej, który obsługuję prawnie P4 a jego kancelaria jest powiązana z Aero2. CBA bada sprawę

  • 0

    12.  2009-02-06 12:19:55

    greg: aleś pojechał ze spiskową teorią... Masz jakieś twarde dowody czy tylko intuicja?

  • 0

    13. ~W  2009-02-06 12:44:54  host: f142-150.opera-mini.net

    hehe kolejny gracz ale burdel sie robi na rynku...

  • 0

    14. ~kz1976  2009-02-06 12:58:02  host: gnr78.internetdsl.tpnet.pl

    faceta ocenia sie po tym jak konczy...zobaczymy za pare lat

  • 0

    15. ~sq8shq  2009-02-06 13:18:22  host: 94.232.154.212

    W tytule ankiety powinno być raczej "Zygmunta" a jest "Zygmuna". Co do ankiety jakos watpie aby mogl w najblizszym czasie zagrozic wielkiej 3cy czy nawet play, aczkolwiek czas pokaże co będzie za kilka lat (napewno w najblizszym czasie nie bedzie z tego nic nadzwyczajnego)

  • 0

    16.  2009-02-06 13:21:13

    sq8shq: fixed, dzięki! :-)

  • 0

    17. ~MZ  2009-02-06 15:17:07  host: 212.160.172.70

    Ja bym go nie skreślał. Jak wchodził z Cyfrowym Polsatem, to Cyfra + juz długo była na rynku, a teraz pod kątem ilości abonentów bije ich na głowę. Jeżeli umiejętnie połączy to co ma (telewizję, sferię, itd) moze stworzyć dobrą propozycje. I nie zapominajmy - darmowa reklama w na kanałach Polsatu.

  • 0

    18.  2009-02-06 15:19:48

    MZ: zbyt mocno upraszczasz sprawę darmowej reklamy. Cyfrowy Polsat S.A. i Telewizja Polsat S.A. to dwa zupełnie inne podmioty z różnym akcjonariatem (choć w części się pokrywającym).

  • 0

    19. ~MZ  2009-02-06 15:24:36  host: 212.160.172.70

    WitekT: wiem, że upraszczam, ale zapewne moze mieć taniej niż inni, a w pewnym sensie jest to tylko przełożenie pieniędzy z jednego miejsca w inne. Za jakiś czas i tak być może powstanie GK Polsat.

  • 0

    20. ~wosq  2009-02-06 17:00:35  host: first.first.waw.pl

    Zgodnie z prawem telkomunikacyjnym nie trzeba kupować interentu i telefonu u jednego operatora :). Czyli mając telefon w TP SA możesz mieć np. interent u innego operatora. To wynika z regulacji UKE. Pozdro.

  • 0

    21. ~dzetex  2009-02-06 18:44:24  host: 106-pra-4.acn.waw.pl

    Dokladnie np Era ma na liniach TP internet i telefon stacjonrany. W nawet dobrych cenach i szybkosci.

  • 0

    22. ~danieluk  2009-02-06 19:45:34  host: heyah20909nc-2.nat.umts.dynamic.eranet.pl

    Zauwazyliscie jak sie naczelny sie irytuje jak ktos cos napisze pejoratywnego o play? od razu oskarzenia o pisanie spiskowych teorii..

  • 0

    23.  2009-02-06 20:10:38

    Nie wiem czy "naczelny" się "irytuje", ale ja z pewnością tak, zważywszy na bezpodstawne posługiwanie się moim nickiem.

  • 0

    24. ~danieluk  2009-02-07 12:02:16  host: heyah20909nc-2.nat.umts.dynamic.eranet.pl

    nie jednemu psu burk. nie bede zmieniac nazwiska bo ty sobie wybrales taki nick

  • 0

    25. ~:-)  2009-02-07 17:15:19  host: public-gprs24875.centertel.pl

    Jeśli poziom i cena świadczonych usług będzie podobna do tego co oferują kanały produkowane przez imperium pana Solorza (mówię tu o dennych programach na Polsacie i w ich kanałach tematycznych , nie o całej platformie CP ) to ja dziękuję nie korzystam i nie skorzystam .

Dodaj swoją opinię