Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości SOKiK zakwestionował spoty TP z Czubówną

SOKiK zakwestionował spoty TP z Czubówną

WitekT 6 Kwietnia 2006 12:06

0 0

Firmy nie mogą reklamować się w ten sposób, który zbytnio przypomina lub kojarzy się z programami informacyjnymi czy edukacyjnymi. Przekonała się o tym Telekomunikacja Polska, gdy Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów zakwestionował prowadzoną w latach 2002-2004 jej kampanię reklamową.

W tym okresie TP wyemitowała 21 filmów reklamowych, utrzymanych w konwencji serwisu informacyjnego. Występowała w nich znana była prezenterka Panoramy w TVP2 Krystyna Czubówna. Spoty Telekomunikacji były wyodrębnione z bloków reklamowych (jako tzw. ogłoszenia płatne), wykorzystywały podobne do dziennikarskiego studio i sondy konsumenckie, które sprawiały wrażenie przypadkowych.
Reklamy nie podobały się UOKiK, bo - jego zdaniem - zmierzały do przekonania widzów, że to neutralna informacja, a nie reklama. Tymczasem przekaz, który zachęcając do nabywania towarów lub usług, sprawia wrażenie neutralnej informacji, to czyn nieuczciwej konkurencji. UOKiK uważał również, że reklamy TP naruszyły ustawę o radiofonii i telewizji, a także normy branży reklamowej. Zgodnie z przepisami reklama powinna być wyraźnie wyodrębniona w programie i oznaczona w sposób, który nie budzi wątpliwości, że nie pochodzi ona od nadawcy. Te natomiast budziły skojarzenia z audycją informacyjną. Mogło to stworzyć mylne wrażenie neutralności informacji. Firma broniła się, że przed każdą emisją pojawiała się plansza informująca, że widzowie oglądają ogłoszenie płatne. Ponadto podczas emisji spotów zawsze było widoczne logo i nazwa operatora.

Wyrok nie jest jeszcze prawomocny, ale TP już zapowiada, że złoży od niego apelację.

Źródło tekstu: Rzeczpospolita     

Dodaj do:
w sumie: 3
 • 0

  1.  2006-04-06 13:03:41

  Tak... dokopcie jeszcze bardziej TP :D

 • 0

  2. ~aga  2006-04-06 15:45:28  host: agy54.internetdsl.tpnet.pl

  hahaha dobre !!! chyba Tele2 się poskarźyło :)

 • 0

  3. ~u  2006-04-06 18:13:53  host: cvn90.internetdsl.tpnet.pl

  Rychło w czas :))))

Dodaj swoją opinię

Do prawidłowego działania formularza wymagana jest akceptacja plików cookie.

host: ec2-54-198-86-28.compute-1.amazonaws.com


Serwis TELEPOLIS.PL zastrzega sobie prawo redakcji, skrótów, bądź usunięcia opinii zawierającej treści zabronione przez prawo, wulgarne, obraźliwie lub w inny sposób rażąco naruszające zasady współżycia społecznego. Komentarze są opiniami czytelników, za które ponoszą oni wyłączną odpowiedzialność. Nie są oficjalnymi opiniami serwisu TELEPOLIS.PL i jego redakcji. Jednocześnie przypominamy, że osoba zamieszczająca opinię może ponieść za jej treść odpowiedzialność karną i/lub cywilną.
Usuwane będą także komentarze zawierające oferty handlowe, numery telefonów, adresy e-mail czy komunikatorów oraz komentarze mocno odbiegające od treści wiadomości.

Ankieta

W jaki sposób najczęściej oglądasz transmisje meczów piłki nożne podczas tegorocznego mundialu?

Jakość i płynność gry - tego online szukają kibice

 

Zobacz wynik | Opinie (1)

Archiwum Ankiet