Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości SOKiK oddalił skargę TP ws. decyzji dla rynku 7

SOKiK oddalił skargę TP ws. decyzji dla rynku 7

sirmark 16 Października 2008 16:58

0 0

14. października odbyła się przed Sądem Ochrony Konkurencji i Konsumentów publikacja orzeczenia w sprawie z odwołania Telekomunikacji Polskiej od decyzji UKE z dnia 29 maja 2007 r. W zaskarżonej decyzji Prezes UKE stwierdził, że na krajowym rynku świadczenia usług zapewnienia całości lub części minimalnego zestawu łączy dzierżawionych o przepływnościach do 2 Mbit/s włącznie (rynek 7) nie występuje skuteczna konkurencja, wyznaczył także TP jako operatora zajmującego znaczącą pozycję na tym rynku i nałożył na TP obowiązki regulacyjne.

Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów oddalił odwołanie TP. W ustnych motywach uzasadnienia wyroku Sąd stwierdził, że:
Prezes UKE prawidłowo określił krajowy rynek świadczenia usług zapewnienia całości lub części minimalnego zestawu łączy dzierżawionych o przepływnościach do 2 Mbit/s włącznie;
Prezes UKE był uprawniony do nałożenia na przedsiębiorcę telekomunikacyjnego zajmującego znaczącą pozycję na tym rynku obowiązków określonych w art. 46 Prawa telekomunikacyjnego.
Sąd uznał za niezasadny zarzutu TP naruszenia prawa materialnego poprzez błędne jego zastosowanie, tj. art. 46 ust. 2 pkt 1-4 Prawa telekomunikacyjnego - polegające na nałożeniu obowiązków regulacyjnych. W ocenie Sądu Prezes UKE miał prawo nałożenia obowiązków wynikających z art. 46. Jednocześnie Sąd podkreślił, że Prezes UKE mógł nałożyć obowiązki na przedsiębiorcę telekomunikacyjnego zajmującego znaczącą pozycję na krajowym rynku jedynie w celu ochrony użytkownika końcowego.

Wyrok nie jest prawomocny.

Źródło tekstu: UKE     

Dodaj do:
w sumie: 1
  • 0

    1. ~ukenamuniu  2008-10-18 00:24:02  host: 86-59-n1.aster.pl

    Komisja Europejska uchyliła dokument opisujący rodzaje łączy (wraz z paramertami)wchodzace w skład minimalnego zestawu łączy dzierżawionych. Decyzję KE uzasadniła wystarczjącą konkurencją na tym rynku w krajach UE. Ministerstwo Infrastruktury postanowiło więc wycofać łącza do 2Mbit/s z rozporządzenia ws wymagań technicznych dla minimalnego zestawu łączy. Izby Gospodarcze nie poparły pomysłu, bo w decyzji UKE są ustalone obowiazki TP a nie ma wymagań dla łączy, więc niech lepiej już coś łącza opisuje jak mają być "regulowane" w Polsce.

Dodaj swoją opinię

Do prawidłowego działania formularza wymagana jest akceptacja plików cookie.

host: ec2-54-81-197-24.compute-1.amazonaws.com


Serwis TELEPOLIS.PL zastrzega sobie prawo redakcji, skrótów, bądź usunięcia opinii zawierającej treści zabronione przez prawo, wulgarne, obraźliwie lub w inny sposób rażąco naruszające zasady współżycia społecznego. Komentarze są opiniami czytelników, za które ponoszą oni wyłączną odpowiedzialność. Nie są oficjalnymi opiniami serwisu TELEPOLIS.PL i jego redakcji. Jednocześnie przypominamy, że osoba zamieszczająca opinię może ponieść za jej treść odpowiedzialność karną i/lub cywilną.
Usuwane będą także komentarze zawierające oferty handlowe, numery telefonów, adresy e-mail czy komunikatorów oraz komentarze mocno odbiegające od treści wiadomości.

Ankieta

Czy korzystasz w domu z telefonu stacjonarnego

Play: nowe promocje na telefon stacjonarny dla abonentów

 

Zobacz wynik | Opinie (9)

Archiwum Ankiet