Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości SOKiK obniżył karę Centertelowi za nielegalne stacje NMT

SOKiK obniżył karę Centertelowi za nielegalne stacje NMT

WitekT 27 Listopada 2008 17:02

0 0

Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów uznał, że Prezes UKE słusznie ukarał PTK Centertel za wykorzystywanie częstotliwości bez wymaganych pozwoleń radiowych, ale dwukrotnie obniżył nałożoną karę pieniężną.

26. listopada odbyła się przed Sądem Ochrony Konkurencji i Konsumentów rozprawa dotycząca odwołania Centertela od decyzji Prezesa UKE z 16. lipca 2007 roku, nakładającej na Centertel karę 800 tys. zł za wykorzystywanie częstotliwości bez posiadanych do tego uprawnień, tj. bez pozwoleń radiowych, o których mowa w art. 143 ustawy Prawo telekomunikacyjne.

Stan sprawy

W wyniku przeprowadzonych w miesiącach luty - marzec 2007 roku zdalnych pomiarów dotyczących pracy systemu NMT 450 stwierdzono, iż Centertel w wielu przypadkach nie stosuje się do obowiązku posiadania pozwoleń radiowych, w drodze których Centertel nabyłaby prawo do wykorzystywania przyznanych jej częstotliwości. W czasie kontroli zidentyfikowano 205 urządzeń radiowych działających bez pozwoleń radiowych.

Zgodnie z art. 209 ust. 1 pkt 9 Prawa telekomunikacyjnego karze podlega ten, kto wykorzystuje częstotliwości, numerację lub zasoby orbitalne, nie posiadając do tego uprawnień lub niezgodnie z tymi uprawnieniami.

W związku z powyższym, Prezes UKE po przeprowadzeniu postępowania administracyjnego nałożył na Centertel karę w wysokości 800 tys. zł. Przy określaniu wysokości kary pieniężnej Prezes UKE wziął między innymi pod uwagę straty budżetu państwa z tytułu opłat związanych z wymaganymi pozwoleniami, a także fakt, że Spółka była już dwukrotnie karana.
Wyrok SOKiK

Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów w wydanym 26. listopada wyroku zmienił zaskarżoną decyzję Prezesa UKE w ten sposób, że zmniejszył nałożoną na PTK Centertel karę do kwoty 400 tys. zł.

W ustnych motywach wyroku Sąd wskazał, iż:
• PTK Centertel naruszyła prawo i nie dochowała staranności w swoim działaniu,
• naruszenia, których Spółka się dopuściła miały miejsce w długim okresie czasu,
• przedmiot naruszenia (tu Sąd wskazał na ilość urządzeń działających bez pozwoleń radiowych) świadczył zdaniem Sądu o skali i zakresie naruszenia.

W ocenie Sądu jednak kara w kwocie 800 tys. zł, jaką Prezes UKE ukarał Centertel, jest zbyt wygórowana, zważywszy na to, iż wskazywane w zaskarżonej decyzji - przy ocenie dotychczasowej działalności Spółki - inne nałożone kary nie mogą być brane pod uwagę, gdyż nie są jeszcze prawomocne.

Zdaniem Sądu kara w kwocie 400 tys. zł jest wystarczająco represyjna i dolegliwa.

Wyrok nie jest prawomocny.

Źródło tekstu: UKE     

Dodaj do:
w sumie: 5
 • 0

  1. ~ukenamuniu  2008-11-27 18:58:53  host: 86-59-n1.aster.pl

  Zgodnie z obecną "taryfą" UKE kara powinna wynosić 2,05 mln zł.

 • 0

  2. ~zbulwersowany  2008-11-27 19:51:19  host: 93-81-22-150.broadband.corbina.ru

  Za GSM też będą pewnie cwaniaczki kombinować jak by tu nie zapłacić. Myślę że to skandal, granda i łobuzy ten Centertel. Cały zarząd do piachu wraz ze wszystkimi opłacanymi komentatorami, przesiadującymi całą dobę na telepolis.

 • 0

  3. ~homo_googleticus  2008-11-27 20:29:00  host: 89.108.200.8

  ```inne nałożone kary nie mogą być brane pod uwagę, gdyż nie są jeszcze prawomocne.''' A co stanie się, kiedy się uprawomocnią? Kto odpowie za straty SP z tytułu nieuzasadnionego obniżenia kary? Dlaczego wcale nie wzięto pod uwagę wyliczeń UKE? To ja z mandatu 500zł uiszczę tylko 100zł, bo nie zapłaciłem innych mandatów na łączną kwotę 2500zł. ```wystarczająco represyjna i dolegliwa.''' Czy takie uzasadnienie mieści się w kanonach prawa? ćwiąkalizacja już przegoniła falandyzację.

 • 0

  4. ~ukenamuniu  2008-11-28 00:20:56  host: 86-59-n1.aster.pl

  ~homo_googleticus: z mandatami chociaż jest porządek, bo wiadomo ile i za to. Wysokość kar UKE jest brana z głowy, czyli z niczego. Jeszcze złośliwcy piszą, że coś tam, coś tam wpłynęło na obniżenie wysokości kary (np. tylko 8 mln za wskaźniki jakości).Jaka więc kara powinna być bez tych litościwych obniżek? W ustawie (rozporządzeniu?) powinien być, oprócz wykazu przewinień (art 209), wykaz wysokości kar - by w UKE "w tym temacie" nie było radosnej twórczości.

 • 0

  5.  2008-11-28 10:03:18

  ukenamuniu: za to wycena ROZBUDOWY sieci TP do NGN to jest brana z rzetelnych wyliczeń, co? ;-) Jak TP podzieli swoje planowane koszty przez X, to przez tyle samo podzieli UKE swoje kary. ;-)

Dodaj swoją opinię

Do prawidłowego działania formularza wymagana jest akceptacja plików cookie.

host: ec2-54-81-71-219.compute-1.amazonaws.com


Serwis TELEPOLIS.PL zastrzega sobie prawo redakcji, skrótów, bądź usunięcia opinii zawierającej treści zabronione przez prawo, wulgarne, obraźliwie lub w inny sposób rażąco naruszające zasady współżycia społecznego. Komentarze są opiniami czytelników, za które ponoszą oni wyłączną odpowiedzialność. Nie są oficjalnymi opiniami serwisu TELEPOLIS.PL i jego redakcji. Jednocześnie przypominamy, że osoba zamieszczająca opinię może ponieść za jej treść odpowiedzialność karną i/lub cywilną.
Usuwane będą także komentarze zawierające oferty handlowe, numery telefonów, adresy e-mail czy komunikatorów oraz komentarze mocno odbiegające od treści wiadomości.

Ankieta

Czy wg Ciebie usługa Apple Pay odniesie w Polsce sukces?

[Aktualizacja] Apple Pay od jutra w Polsce

 

Zobacz wynik | Opinie (1)

Archiwum Ankiet