Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Soczewka cieńsza niż papier

Soczewka cieńsza niż papier

sirmark 28 Maja 2005 13:29

0 0

Naukowcy z kanadyjskiego Uniwersytetu Laval opracowali soczewkę zmiennoogniskową, która jest pięciokrotnie cieńsza od papieru. Wynalazek może otworzyć drogę do produkcji miniaturowych obiektywów wysokiej jakości do montażu w telefonach komórkowych.
Opracowana przez Tigrana Galstiana i Vladimira Presnyakova soczewka z zoomem optoelektrycznym może znacząco podnieść jakość zdjęć wykonywanych przez telefony komórkowe. Soczewka powstała poprzez dodanie niewielkiej ilości materiału fotoczułego do komórki ciekłego kryształu. Po kontakcie ze światłem lasera, materiał formuje się w siatkę stabilnych polimerów – gęstszą w centrum, a mniej wypełnioną na peryferiach. Po przyłożeniu słabego napięcia, ułożenie kryształów w centrum zmienia się, dzięki czemu soczewka – choć pozbawiona części mechanicznych – zmienia swoją ogniskową. W reakcji na różnicowanie napięcia – od 1,5 do 4,5V – ogniskowa zmienia się w zakresie od 1,6 do 8 metrów, a cała operacja odbywa się w czasie kilku milisekund. Potencjalnie ogniskową można regulować w zakresie od 60 cm do nieskończoności.

Źródło tekstu: 4Press     

Dodaj do:
w sumie: 2
  • 0

    1. ~Hermes  2005-05-28 13:47:00  host: 126-mo3-9.acn.waw.pl

    No ja pierdzielę...

  • 0

    2. ~solus  2005-05-28 16:12:00  host: silvermead.proxy.astra-net.com

    tzn, ze teoretycznie takim aparatem pryszcza na gebie z kilometra sfotografujesz :)

Dodaj swoją opinię

Do prawidłowego działania formularza wymagana jest akceptacja plików cookie.

host: ec2-54-224-94-8.compute-1.amazonaws.com


Serwis TELEPOLIS.PL zastrzega sobie prawo redakcji, skrótów, bądź usunięcia opinii zawierającej treści zabronione przez prawo, wulgarne, obraźliwie lub w inny sposób rażąco naruszające zasady współżycia społecznego. Komentarze są opiniami czytelników, za które ponoszą oni wyłączną odpowiedzialność. Nie są oficjalnymi opiniami serwisu TELEPOLIS.PL i jego redakcji. Jednocześnie przypominamy, że osoba zamieszczająca opinię może ponieść za jej treść odpowiedzialność karną i/lub cywilną.
Usuwane będą także komentarze zawierające oferty handlowe, numery telefonów, adresy e-mail czy komunikatorów oraz komentarze mocno odbiegające od treści wiadomości.

Ankieta

Czu uważasz, że operatorzy komunikatorów powinni ujawniać klucze szyfrujące na żądanie władz?

Prawo do prywatności znowu przegrało w imię walki z terroryzmem. Tym razem w Rosji

 

Zobacz wynik | Opinie (0)

Archiwum Ankiet