Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości SMS-y w czasie prowadzenia auta są bardziej niebezpieczne niż alkohol i marihuana

SMS-y w czasie prowadzenia auta są bardziej niebezpieczne niż alkohol i marihuana

LuiN 15 Kwietnia 2016 13:01

8 1

Z danych Infobipu wynika, że 45% kierujących w czasie jazdy patrzy na ekran telefonu komórkowego, 34% badanych przyznało się do prowadzenia w tym czasie rozmów telefonicznych, a 21% do wysyłania lub odbierania SMS-ów.

Z badania Infobipu wynika także, że 13% kierujących samochodem podczas jazdy przegląda Internet w swoim smartfonie. Duża poprawa nastąpiła jeśli chodzi o posiadanie w autach zestawów głośnomówiących lub słuchawkowych, dzięki którym można rozmawiać przez telefon nie odrywając rąk od kierownicy. Posiadanie takiego zestawu zadeklarowało 50% polskich kierowców uczestniczących w badaniu, poprzednie dane mówiły o zaledwie 24% uczestników ruchu korzystających z takiego urządzenia.

Według ekspertów brytyjskiego Transport Research Laboratory, kierowcy korzystający z telefonu w czasie jazdy mają mocno obniżoną koncentrację i są znacznie bardziej niebezpieczni na drodze, niż np. nietrzeźwi kierujący. Wynik tego eksperymentu pokazał, że podczas pisania SMS-a szybkość reakcji na wydarzenia drogowe zmniejszyła się aż o 35%.




Dla porównania, zmniejszenie refleksu po spożyciu alkoholu wyniosło 12%, natomiast po wypaleniu marihuany 21%. Napisanie krótkiego SMS-a zajmuje średnio około 12 sekund, w tym czasie jadący z prędkością 100 km/h samochód pokonuje odcinek drogi o długości 330 metrów.

W 2015 roku policjanci nałożyli ponad 118 tysięcy mandatów za korzystanie z telefonu komórkowego podczas jazdy. W polskim badaniu zrealizowanym przez firmę Infobip wśród ponad 350 respondentów metodą wywiadu internetowego (CAWI) wzięło udział 170 kobiet i 180 mężczyzn w wieku od 18 do 50 roku życia.

Źródło tekstu: Infobip     

w sumie: 26
  • 0

    8.  2016-04-15 14:25:31

    Kiedyś oglądałem filmik z ciężarówki na autostradzie, szofer siedział na górze (na leżance powyżej siedzenia), auto na tempomacie a jegomość robił sobie żarcie na kuchence gazowej a kierował stopą, kretynów jest mnóstwo.

  • 0

    9.  2016-04-15 14:27:44

    @7 - LuiN, może warto to zawrzeć na wstępie artykułu? Te statystyki powodują słuszne wątpliwości.

  • 0

    10.  2016-04-15 14:33:55

    @9, Hose - mówisz i masz.

  • -1

    11. ~M  2016-04-15 14:55:52  host: public-gprs388185.centertel.pl

    O ile tezy z artykulu sluszne to jednak sa ludzie ktorzy zyja z tego ze jezdza i pracuja. A praca teraz czesto polega na odpisywaniu na maila. Sam tak robie. Troche wstyd ale takie czasy.
    Z innej beczki: bardzo duzo jezdze sluzbowo miedzy miastami. W zeszlym roku mialem dwa manadaty (razem 300zl i 9pkt). Lepiej zaplacic i byc kilka dni w roku w domu wiecej (suma zaoszczedzonego czasu dzieki przekroczeniom predkosci) niz odwrotnie. Moge odpier..lic maile z za kierownicy lub siedziec jeszcze sporo czasu w domu wieczorem. Takie czasy! Kiedys byla praca w fabryce do 14 a teraz sa inne zawody.
    Nie pochwalam telefonowania/mailowania zza kierownicy ale wiecej zrozumienia dla roznych zawodów.

  • 0

    12. ~Prz  2016-04-15 15:07:33  host: kzt225.internetdsl.tpnet.pl

    Najlepiej włączyć na telefonie yanosika, i nie będzie nas korciło pisac smsow czy przeglądac neta, a i zwolnimy w miejscach gdzie czai się zło. Dyktowanie smsow tez zdaje egzamin w aucie.

  • 1

    13.  2016-04-15 15:35:37

    @11 - By stać się jeszcze wydajniejszym warto na podróż autem wziąć jeszcze szydełkowanie, wtedy między mailami można dodatkowo dorobić.

  • 0

    14. ~M  2016-04-15 15:39:51  host: public-gprs388185.centertel.pl

    @11 Hehe. Oczywiscie masz racje. Ja tylko zwracam uwage ze takie czasy, choc uwazam ze bezpieczenstwo najwazniesze.

  • 0

    15. ~  2016-04-15 16:21:22  host: 142-157-255-130.dynamic.t-mont.net.pl

    Posiadanie zestawu głośnomówiącego sprawy nie załatwia, trzeba jeszcze mieć telefon z poprawnie działającym wybieraniem głosowym numerów, a z tym jest tragedia!
    Kiedyś miałem Nokię 6310i, w niej wybieranie głosowe działało ze 100%-ową dokładnością, ale potem producenci z jakichś względów wycofali się z tej funkcji i nie wiem, czy teraz da się kupić jakiś porządny telefon, który ma poprawnie działające głosowe wybieranie numerów.
    Obecnie używam Nokii 6131 która ma głosowe wybieranie, ale działające trochę na zasadzie rosyjskiej ruletki, tzn. wybiera numer, ale nigdy nie mam pewności, z kim naprawdę mnie połączy.
    Żona ma Nokie 6303i w której wybieranie głosowe poprawnie działało przez kilka lat, aż nagle coś się popsuło i teraz telefon błędnie identyfikuje wypowiedziane polecenia, łącząc z całkiem innymi numerami niż powinien. Ponowne "uczenie" telefonu rozpoznawania mowy nie przyniosły żadnej poprawy.
    Oboje byśmy chętnie wymienili swoje telefony na inne, ale nie bardzo jest na co.

  • 0

    17. ~Calm7  2016-04-15 17:00:38  host: n11-06-05.opera-mini.net

    Zawsze mówiłem: Uważajcie na ZIELONE!
    :-)

  • 0

    18.  2016-04-15 17:41:17

    @15- Chyba że toto jest zintegrowane z autem, wchodzisz do auta łączy się po bluetooth, masz książkę telefoniczną, wybieranie głosowe z przycisku na manetce itp... W moim jedenastoletnim aucie jest takie coś fabrycznie....

  • 0

    19. ~motley  2016-04-15 23:12:48  host: n10-08-06.opera-mini.net

    Ciekawe czy pisanie sms lub rozmowa przez telefon dotyczy rowerzystów ? W Niemczech są mandaty za rozmowę przez komórkę jadąc rowerem i trzymając jedną ręką telefon. Koleżanka dostała taki mandat 20 € w okolicy miasta Messdorf. Kwestią czasu pewnie będą w Polsce mandaty za kierowanie rowerem jedną ręką i rozmowę bez zestawu bluetooth, bo pijanych rowerzystów już ścigają, czasem śurowiej niż tych cwaniaków na ścigaczach palących gumy na rondach. Na przejściach dla pieszych trzeba uważać na tych ze słuchawkami i graczy, bo zagapieni w telefon nie widzą zielonego światła, a później wbiegają tuż przed auta.

  • 0

    20. ~  2016-04-15 23:45:44  host: 142-157-255-130.dynamic.t-mont.net.pl

    @18: A można wiedzieć jakiej firmy auto oraz zestaw?
    Czy wybieranie głosowe działa bezbłędnie?
    Czy do zestawu musisz wkładać kartę SIM, czy też zestaw korzysta z karty telefonu? Bo w drugim przypadku, głosowe wybieranie realizuje chyba nie zestaw głośnomówiący lecz telefon, a to mojego problemu nie rozwiązuje.

  • 0

    21.  2016-04-16 09:26:41

    @20 - Laguna 2 po lifcie, zestaw fabryczny łączy się ze sparowanym telefonem po bluetooth, wsiadasz i działa, wybieranie głosowe jest realizowane po naciśnięciu przycisku manetki kierunkowskazów, mikrofon zestawu jest nad głową w podsufitce, działa dosyć przyzwoicie. Ostatnio skoda się tym chwali w reklamach ;-)

  • 1

    22. ~mamert  2016-04-16 17:06:34  host: user-94-254-225-194.play-internet.pl

    Nieuchronność kary jest tak niska, że ludzie mają w nosie przepisy ruchu drogowego. Myślę tu o PL.

  • 0

    23.  2016-04-16 17:42:50

    Dyktować SMSy można przecież głosowo. Wtedy patrzymy przed siebie i dyktujemy maila czy SMSa. Sam nie próbowałem ale jak ktoś musi zawsze można robić to bezpieczniej. Każdy telefon ma głośne mówienie. Czasami tak rozmawiam. Telefon jest w uchwycie. Jakość rozmowy może nie rewelacyjna ale nikt mi mandatu za takie rozmawianie nie wlepi.

  • 0

    24. ~tata  2016-04-16 17:55:49  host: 178235042027.dynamic-ww-7.vectranet.pl

    Na zwyklym telefonie z klawiatra pisanie sms podczas jazdy bylo proste i nieskomplikowane dzis na dotykowych to tragedia.

  • 0

    25.  2016-04-16 18:05:58

    Sprawdziłem sobie rozpoznawanie głosu i zamienianie na tekst. Standardowa klawiatura Googla działa super.

  • 0

    26.  2016-04-16 18:11:36

    Zamiast klepać w klawiaturę można sobie podyktować

  • 0

    27. ~Julian  2016-04-18 09:40:44  host: 185.93.183.214

    nie mogę patrzeć na ludzi gapiących się w telefony zamiast na drogę. Świadomie powodują zagrożenie na drogach.. ja zawsze używam zestawu głośnomówiącego. Kupiłem sobie taki za jakieś 100 zł w teletorium. To o wiele mniej niż mandat i wiem, że nie stwarzam zagrożenia na drodze...

  • 0

    28. ~  2016-04-18 13:43:52  host: 142-157-255-130.dynamic.t-mont.net.pl

    @21 Hose: Ja mam oryginalny zestaw Nokii zamontowany w samochodzie. Działa identycznie jak Twój, ale samo rozpoznawanie głosu jest realizowane w telefonie i niestety działa dosyć kulawo, tzn często łączy mnie z kimś całkiem innym niż mu poleciłem :(
    Czy Twój zestaw korzysta z książki telefonicznej znajdującej się w telefonie, czy ma własną książkę telefoniczną?

Dodaj swoją opinię