Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości SMS-y są z nami od 23 lat

SMS-y są z nami od 23 lat

orson_dzi 2 Grudnia 2015 10:52

9 0

3 grudnia miną 23 lata od chwili wysłania pierwszego SMS-a. Przez ten czas krótkie wiadomości tekstowe zyskały ogromną popularność na całym świecie ustanawiając standard w mobilnej komunikacji tekstowej.

23 lata temu, 3 grudnia 1992 roku pracownik brytyjskiej sieci Vodafone wysyłając do swoich kolegów świąteczne życzenia Merry Christmas zapoczątkował prawdziwą rewolucję w komunikacji. SMS-y miały służyć operatorom jedynie do informowania klientów o awariach sieci czy zmianach w cenniku w obszarze swojej macierzystej sieci. Na początku SMS-y mogły być przesyłane wyłącznie w obrębie sieci jednego operatora, dopiero od 1999 roku wiadomości mogą być wysyłane pomiędzy operatorami rożnych sieci komórkowych.

Z raportów UKE i GUS-u wynika, że Polacy w dalszym ciągu kochają SMS-y, chociaż w ostatnim roku odnotowano pierwszy od lat spadek liczby wysłanych wiadomości. Liczba nadanych SMS-ów wciąż jest bardzo wysoka i według UKE wynosi 51,9 mld wiadomości tekstowych, co w przeliczeniu na jednego mieszkańca oznacza średnio 1349 wiadomości rocznie. Więcej SMS-ów od Polaków w Unii Europejskiej wysyłają - oczywiście w przeliczeniu na jednego mieszkańca - jedynie Francuzi, Belgowie, Portugalczycy, Irlandczycy, Duńczycy i Słoweńcy.




Na początku nie wierzono w SMS-y i nawet gdy zdobyły globalną popularność nieustannie skazywane były na porażkę. Zmierzch krótkich wiadomości tekstowych po raz pierwszy przepowiadano po wprowadzeniu usługi wysyłania MMS-ów. Nic takiego jednak nie nastąpiło, a ruch wygenerowanych SMS-ów rósł na całym świecie w zawrotnym tempie. Kolejnym, który miał odesłać SMS-y do lamusa był Internet, serwisy społecznościowe i pojawienie się komunikatorów takich jak Facebook Messenger, WhatsApp, Google Hangouts. I w tym przypadku przepowiednie rychłego końca nie tylko nie sprawdziły się, ale okazało się także, że SMS-y ewoluują, znajdując coraz to nowsze i poważniejsze zastosowania.

Zobacz: Miasta coraz częściej wysyłają SMS-y do swoich mieszkańców

Ile SMS-ów wysyłasz w ciągu miesiąca?

Do 100 SMS-ów
52.25%
Do 300 SMS-ów
13.85%
Do 500 SMS-ów
11.04%
Do 1000 SMS-ów
10.25%
Do 5000 SMS-ów
5.74%
Powyżej 5000 SMS-ów
6.87%

Wszystkich głosujących: 888



Źródło tekstu: Infobip     

Dodaj do:

Tagi: sms

w sumie: 17
  • 4

    1. ~jarko  2015-12-02 11:38:29  host: agxk174.neoplus.adsl.tpnet.pl

    Najlepszy dla mnie jest jednak sms. Dlaczego? Żeby porozumiewać się przez Messenger trzeba mieć włączony internet w smartfonie a niestety wiele osób korzysta tylko z wi-fi więc, kiedy są poza domem to nie dostaną powiadomienia, że ktoś się tam fo nich dobija. Po drugie komunikatory internetowe jednak zjadają baterię szybciej. Sms przychodzi id razu i wyświetla się na ekranie bez potrzeby włączania Internetu, czy instalowania aplikacji oraz posiadania Facebooka czy innego portalu. Po prostu - najstarsze rozwiązania sa najprostsze :) 100 lat sms-ie!

  • 0

    2.  2015-12-02 11:43:40

    może mnie pamięć myli, ale chyba wysyłało się SMSy z ery do plusa i z powrotem już w 1998 a chyba też w 1997, a niewykluczone że nawet w 1996:)

  • 0

    3. ~Michu  2015-12-02 12:11:17  host: hkr210.internetdsl.tpnet.pl

    Bardzo rzadko wysyłam SMS-y. Właściwie robię to tylko w przypadku, gdy ktoś nie posiada żadnego z komunikatorów typu WhatsApp, Viber etc.

  • 0

    4. ~Michu  2015-12-02 12:16:10  host: hkr210.internetdsl.tpnet.pl

    @1

    Kupowanie smartfona i ograniczanie użytkowania internetu wyłącznie do sieci WiFi jest śmieszne. Tym bardziej, że pakiety internetowe oferowane przez operatorów są obecnie w przyzwoitych cenach.

  • -2

    5.  2015-12-02 12:26:41

    Esemesy... Dla mnie to zadziwiające zjawisko ;-)
    Nigdy nie lubiłem wysyłać esemesów bo nie lubiłem ich pisać na klasycznych telefonach (a takiego używam dotychczas i nie pali mi się do smartfonu, na którym pewnie też niezbyt chętnie bym pisał esemesy). Polubiłem, kiedy pojawiły się proste programy do pisania i wysyłania esemesów przez telefon podłączony do komputera. A dzisiaj, kiedy nielimitowane wiadomości są w każdej niemal taryfie, no sporo wysyłam... można mówić o tysiącach ;-) Fakt, częściowo jest to spowodowane ograniczeniem długości przez "ogonki", bo bez tego pewnie o 1/3 może nawet o połowę mniej by było.

  • 0

    6.  2015-12-02 12:36:52

    5 - bo nie korzystałeś ze słownika T9, w którym trzeba patrzeć na klawiaturę, a nie na wyświetlacz, przynajmniej do 60-70 % napisanego wyrazu. Teraz, gdy rozmowy są dość tanie, zwyczajnie nie chce mi się klepać liter, wolę zdecydowanie zadzwonić. Jak wyślę 20 esemesów miesięcznie, to naprawdę jest dla mnie sporo. :-) Nie mam po prostu takiej potrzeby. Z resztą, grono moich znajomych rówieśników ma podobne do mojego podejście do tego tematu. ;-)

  • 0

    7. ~Adam  2015-12-02 12:53:52  host: user-94-254-129-123.play-internet.pl

    Po co sie męczyć jak można zadzwonić? Gdzoe tu logika? Chyba, że ktoś jest niemy to rozumiem.
    Ale tak to masochizm.

  • 4

    8. ~aero666  2015-12-02 12:58:21  host: 188.146.71.181.nat.umts.dynamic.t-mobile.pl

    Wielkim plusem komunikacji przez wiadomości jest to, że w przeciwieństwie do rozmowy można przeczytać/odpowiedzieć w dowolnym czasie.

    Komunikatorów unikam z prostego powodu: XMPP nie wypalił, więc każdy system działa tylko we własnym obrębie – a samych tych popularniejszych jest już prawie kilkanaście. Wyobrażacie sobie korzystanie z poczty elektronicznej, w której można pisać jedynie do adresatów na tym samym serwerze? No właśnie.

  • 1

    9. ~AAA  2015-12-02 13:08:53  host: dynamic-78-8-62-110.ssp.dialog.net.pl

    Pamiętam,jak wpisywałem dziwne centrum SMS,aby dotarł z Orange do Ery...

  • 0

    10. ~jarko  2015-12-02 15:02:54  host: agxk174.neoplus.adsl.tpnet.pl

    @4 Tez sie dziwie takim osobom, tym bardziej ze sa pakiety gdzie ma sie wszystko - rozmowy, smsy i pakiet internetu w fajnej cenie na miesiąc :) No ale kilka takich znam. Podchodzą do tego tak: "Ee mam wi-fi to po co mam jeszcze doplacac" :)

  • 0

    11.  2015-12-02 15:04:40

    toms - nie chodzi o słownik... Ja nie lubię wpisywać nawet nowych kontaktów - robię to od dawna przez komputer ;-)

  • 0

    12.  2015-12-02 15:05:43

    No ja jak miałem 5 na billingu to był rekordowy miesiąc - kiedyś. Teraz jak poniżej 1000 jest to się dziwię ;)

  • 0

    13.  2015-12-02 15:18:47

    Tak jak sieć 2G, tak i sms będzie istniał jeszcze przez lata. Najtrudniej zmienić ludzkie przyzwyczajenia.

  • -1

    14. ~  2015-12-02 15:19:37  host: user-94-254-133-70.play-internet.pl

    @12 Kogo to obchodzi?

  • 0

    15.  2015-12-02 15:33:26

    13 - a po co zmieniać coś, co jest dobre, niezawodne i zużywające najmniej energii? Nowe nie zawsze jest lepsze. Przynajmniej dla użytkownika. 12 - to podchodzi pod spamerstwo. Należy się blokada numeru. ;-)

  • 0

    16. ~Taaaak to było  2015-12-02 16:09:43  host: google-proxy-66-102-9-84.google.com

    Pierdzielenie. Pierwszy sms został wysłany hakersko. System sms miał być tylko dla poczty głosowej jako text do telefonu, że ktoś sie nagrał. Dlatego są telefony, ktore mogą tylko odbierać smsy a niemoga wysyłac. I ten standard wykorzystał gość gadając ze swoim kumplem podszywajac się pod operatorskie komunikaty poczty glosowej. Operatorzy stwierdzili, ze mozna to sprzedawać i umozliwili to dla wszystkich.

  • 0

    17.  2015-12-02 16:21:11

    toms - myślisz? Rzeczywiście większość to esemesy o tej samej treści - wysyłane do moich klientów. To komunikaty z informacjami z ważnymi dla nich rzeczami. Regulamin zakazuje spamowania, jednak od lat (tak, bo już ile lat mamy nielimitowane taryfy?) tak postępuję i operator na razie mi nie zablokował usługi czy numeru. Może z analizy wynika im, ze to esemesy do numerów do których regularnie dzwonię/piszę i z których do mnie dzwonią? Tego nie wiem. Wiem, ze korzystam z taryfy "biznesowej" i w ramach działalności korzystam z usługi nielimitowanych esemesów bez problemów ;-)

Dodaj swoją opinię