Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości SMS-y pomagają rzucić palenie

SMS-y pomagają rzucić palenie

WitekT 2 Czerwca 2005 18:55

0 0

Przeprowadzone w Nowej Zelandii testy kliniczne pokazują, że SMS-y mogą skutecznie wspomagać rzucanie palenia.

W programie stworzonym przez lekarzy z Uniwersytetu Auckland wzięło ponad 850 młodych palaczy, którzy chcieli zerwać z nałogiem. Średni wiek uczestników badań to 25 lat – należeli oni więc do grupy, w której tradycyjne kuracje antynikotynowe przyniosą najsłabsze rezultaty.
Przez cały okres kuracji odwykowej i 4 tygodnie po jej zakończeniu młodzi ludzie otrzymywali codziennie 5 specjalnie przygotowanych wiadomości tekstowych. Przez kolejne miesiące również otrzymywali specjalne SMS-y, tyle, że z mniejszą częstotliwością. W wiadomościach znajdowały się standardowe słowa zachęty do walki z nałogiem, ale też informacje na takie tematy jak muzyka czy sport, które miały odwrócić uwagę odbiorców od myślenia o papierosach. Co więcej, część SMS-ów zawierała zadania do wykonania – np. polecenie wysłania wiadomości do czterech osób. Po zakończeniu "odwyku", uczestnicy kuracji otrzymali też darmowy miesięczny abonament na SMS-y, a kolejnych 5 miesięcy otrzymywali 3 wiadomości dziennie.

Z ankiet przeprowadzonych w sześć tygodni po rzuceniu palenia (prawdziwość odpowiedzi potwierdziły badania śliny) wynika, że 28% uczestników programu potrafiło powstrzymać się od palenia. W grupie porównawczej, która nie otrzymywała SMS-ów, sukces w walce z nałogiem odniosło zaledwie 13% palaczy. Okazuje się więc, że telefon komórkowy w połączeniu z przesyłanymi przez lekarzy SMS-ami może z powodzeniem pełnić rolę "gumy do żucia dla rąk". Za wdrożeniem podobnych programów przemawia nie tylko skuteczność, ale też fakt, że takie wsparcie dla walczących z nałogiem jest łatwe do zautomatyzowania i nie wiąże się z dużymi kosztami.

Źródło tekstu: New Scientist, 4Press     

Dodaj do:
w sumie: 0


Nikt jeszcze nie wyraził swojej opinii.

Dodaj swoją opinię

Do prawidłowego działania formularza wymagana jest akceptacja plików cookie.

host: ec2-54-167-230-68.compute-1.amazonaws.com


Serwis TELEPOLIS.PL zastrzega sobie prawo redakcji, skrótów, bądź usunięcia opinii zawierającej treści zabronione przez prawo, wulgarne, obraźliwie lub w inny sposób rażąco naruszające zasady współżycia społecznego. Komentarze są opiniami czytelników, za które ponoszą oni wyłączną odpowiedzialność. Nie są oficjalnymi opiniami serwisu TELEPOLIS.PL i jego redakcji. Jednocześnie przypominamy, że osoba zamieszczająca opinię może ponieść za jej treść odpowiedzialność karną i/lub cywilną.
Usuwane będą także komentarze zawierające oferty handlowe, numery telefonów, adresy e-mail czy komunikatorów oraz komentarze mocno odbiegające od treści wiadomości.

Ankieta

Karta, MIX czy abonament? Z jakiej oferty korzystasz w swoim głównym telefonie?

T-Mobile: 20 GB na 20 urodziny oferty na kartę

 

Zobacz wynik | Opinie (7)

Archiwum Ankiet