Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości SMS-y ostrzegają mieszkańców Poznania przed zagrożeniami

SMS-y ostrzegają mieszkańców Poznania przed zagrożeniami

msnet 25 Września 2017 11:06

3 0

sms alert

Sierpień był w wielu częściach Polski miesiącem nawałnic. Z tej okazji pojawiło się w sieci wiele tekstów na temat działających i planowanych systemów ostrzegania mieszkańców przed tego typu zagrożeniami. Jeden z nich ma miasto Poznań.

Rozwiązaniem, które coraz więcej samorządów udostępnia swoim mieszkańcom, jest specjalny system, który w razie potrzeby informuje mieszkańców o zbliżającym się zagrożeniu SMS-em. Taki sposób przekazywania informacji zwiększa szansę na ochronę ludności przed utratą zdrowia lub życia, a także przed stratami materialnymi. Z alertów SMS mogą skorzystać miedzy innymi mieszkańcy Poznania. Jak to działa?

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) dokonuje stałej obserwacji zjawisk pogodowych i ocenia zagrożenia w trzystopniowej skali. Następnie te informacje są przekazywane do Centrum Zarządzania Kryzysowego.
W przypadku prognozy IMGW dotyczącej wystąpienia zagrożenia I stopnia oraz zdarzeń nie mających bezpośredniego wpływu na bezpieczeństwo mieszkańców lub funkcjonowanie miasta, informujemy mieszkańców za pomocą komunikatów medialnych i Facebooka. Z kolei w przypadku prognozy wystąpienia zagrożenia meteorologicznego II i III stopnia oraz zdarzeń mających bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo mieszkańców lub funkcjonowanie miasta dodatkowo ostrzegamy SMS-ami. Natomiast w przypadku sytuacji kryzysowej lub zagrożenia zewnętrznego bezpieczeństwa państwa lub katastrofy dotyczącej całego miasta zostaną uruchomione również syreny - powiedział Maciej Kubiak z Wydziału Zarządzania Kryzysowego i Bezpieczeństwa Urzędu Miasta Poznania.

Poznań zdecydował się na wykorzystanie do komunikacji SMS-owej profesjonalnej platformy po powodziach, które miały miejsce w Polsce w 2010 roku. Z ostrzeżeń przy użyciu wiadomości SMS miasto korzysta też w innych przypadkach, takich jak informowanie o awariach systemu ciepłowniczego, utrudnieniach w ruchu drogowym i komunikacji miejskiej związanych z wypadkami drogowymi lub imprezami masowymi. Kilka razy ostrzegano również mieszkańców o przekroczeniu stężenia pyłu zawieszonego PM-10 (smogu).

SMS dzięki swojej niezawodności i uniwersalności to najszybsza i najbardziej skuteczna droga szybkiego informowania o zagrożeniach. Osoby, które chcą na bieżąco otrzymywać ważne komunikaty, nie muszą szukać ich na stronach internetowych czy ściągać aplikacji. Szczegółowe informacje mogą znaleźć na stronach internetowych samorządów - powiedziała Edyta Godziek, Marketing & PR Manager w platformie SerwerSMS.pl.

Zobacz: Usługi SMS na stronie Poznan.pl
Zobacz: Groomsh - bot internetowy ostrzegający przed burzami
Zobacz: Przed ostatnimi nawałnicami nie w pełni wykorzystano RSO
Zobacz: SMS-y mogą uratować ludzkie życie, ostrzegając przed nawałnicami

Źródło tekstu: dotPR     

w sumie: 6
 • 1

  1. ~~~  2017-09-25 11:26:33  host: dcw254.neoplus.adsl.tpnet.pl

  Prognozy IMGW są bardzo niedokładne. U mnie na Pomorzu, dużo razy ostrzegano przed ulewami, wiatrem. I zawsze okazało się, że nic nie było. Zwykły deszcz, ciut większy wiatr, bez szkód.

 • 0

  2. ~PIOTR INOWROCŁAW  2017-09-25 11:41:51  host: user-94-254-135-13.play-internet.pl

  INOWROCŁAW W KUJAWSKO -POMORSKIE TEŻ MA TAKIE COŚ JAK POZNAŃ

 • 1

  3. ~klaudyna  2017-09-25 11:43:14  host: public-gprs395261.centertel.pl

  pełna profeska.. jak juz o POZ piszecie - może link do strony IMGW, CZK w Poznaniu, czy zwykły link gdzie takie coś można sobie włączyć...

 • 0

  4. ~poznań  2017-09-25 12:54:39  host: 188.146.65.176.nat.umts.dynamic.t-mobile.pl

  Wystarczy wejść na stronę www poznan pl - na dole jest zakładka KOMUNIKATY SMS.

 • -1

  5. ~  2017-09-25 14:09:08  host: 207.244.86.251

  Te komunikaty są bez sensu - nic ponad to, co podadzą w radiu czy telewizji (zresztą do mediów IMGW wysyła te same komunikaty co do centrum zarządzania kryzysowego).

 • 0

  6.  2017-09-25 17:23:16

  @5 Bez sensu, to jest twoja wypowiedź. Nie każdy ma smartfona, czy słucha cały czas radia lub ogląda telewizję zamiast się uczyć, czy pracować.
  Wielkopolska i jak ktoś wspomniał Kujawy jak zwykle muszą robić działający system same (na kongresówę nie ma co liczyć). RSO na wybrzeżu jest zajeżdżane przez Policję, a w Warszawie nikt nie pilnuje porządku i teraz nie dość, że informacje są często dublowane, to pojawiają się wciąż ze znacznym opóźnieniem i wiszą całe miesiące. W dodatku RSO miało byc rozwinięciem i uzupełnieniem systemu SMS, a ten leży choć kasa już dawno przytulona.

Dodaj swoją opinię

Do prawidłowego działania formularza wymagana jest akceptacja plików cookie.

host: ec2-54-92-174-226.compute-1.amazonaws.com


Serwis TELEPOLIS.PL zastrzega sobie prawo redakcji, skrótów, bądź usunięcia opinii zawierającej treści zabronione przez prawo, wulgarne, obraźliwie lub w inny sposób rażąco naruszające zasady współżycia społecznego. Komentarze są opiniami czytelników, za które ponoszą oni wyłączną odpowiedzialność. Nie są oficjalnymi opiniami serwisu TELEPOLIS.PL i jego redakcji. Jednocześnie przypominamy, że osoba zamieszczająca opinię może ponieść za jej treść odpowiedzialność karną i/lub cywilną.
Usuwane będą także komentarze zawierające oferty handlowe, numery telefonów, adresy e-mail czy komunikatorów oraz komentarze mocno odbiegające od treści wiadomości.

Najpopularniejsze

Ankieta

Czy korzystasz z usługi pocztowej Gmail?

Tryb poufny trafia do Gmaila na Androida

 

Zobacz wynik | Opinie (2)

Archiwum Ankiet