Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości SMS-y bez granic, czyli działania UE

SMS-y bez granic, czyli działania UE

sirmark 15 Lipca 2008 15:41

0 0

Komisja planuje położyć kres nadmiernym opłatom roamingowym za wiadomości tekstowe wysyłane za granicą.

Jak pokazują dane udostępnione przez Komisję Europejską, średni koszt 2,5 mld wiadomości tekstowych (SMS) wysyłanych każdego roku przez klientów korzystających z roamingu w UE jest dziesięciokrotnie wyższy niż w przypadku SMS-ów krajowych. Według danych Europejskiej Grupy Regulatorów (ang. European Regulators Group, ERG), średnia cena wysłania SMS-a w roamingu w UE wyniosła w okresie między październikiem 2007 r. a marcem 2008 r. 0,29 EUR, ale może ona dochodzić nawet do 0,80 EUR, tak jak w przypadku podróżnych z Belgii.

Apele kierowane do branży, wzywające do samoregulacji i dobrowolnych obniżek opłat roamingowych za wiadomości tekstowe, nie odniosły skutku. Komisja rozpocznie zatem prace nad środkami, które zapewnią konsumentom możliwość korzystania z prawdziwie jednolitego rynku usług w zakresie komórkowych wiadomości tekstowych jak i spowodują obniżenie rachunków za korzystanie z mobilnego internetu. Komisja mogłaby zaproponować nowe środki Parlamentowi Europejskiemu i Radzie wczesną jesienią.

Obywatele UE powinni mieć możliwość przesyłania SMS-ów ponad granicami bez ponoszenia nadmiernych kosztów- powiedziała komisarz ds. społeczeństwa informacyjnego i mediów Viviane Reding. Opłaty roamingowe kosztowały już klientów sieci komórkowych zbyt wiele - dotyczy to zwłaszcza tych 77% młodych ludzi, którzy podczas pobytu za granicą wysyłają SMS-y ze swoich telefonów komórkowych. O konkurencyjności europejskiej branży komórkowej nie świadczy dobrze fakt, że nie przyjęła ona dotąd do wiadomości konieczności dokonania rzeczywistych obniżek cen w celu uniknięcia rozwiązań regulacyjnych. Zamierzam zatem zarekomendować pozostałym członkom Komisji przedstawienie przez nas w październiku projektu rozporządzenia w sprawie roamingu dotyczącego SMS-ów. Będziemy również musieli przedyskutować sposób uregulowania transmisji danych w roamingu, gdyż ich ceny pozostają nadal znacząco zawyżone.
erg sms lipiec2008 erg dane lipiec2008

Komisja zaprezentowała dzisiaj nową stronę poświęconą roamingowi, służącą zapewnieniu przejrzystości opłat pobieranych od klientów, którzy korzystają ze swoich telefonów komórkowych, aby wysyłać SMS-y lub surfować po sieci podczas pobytu za granicą w jednym z 27 państw członkowskich UE. Na podstawie wkładu otrzymanego od ERG oraz informacji uzyskanych od operatorów telefonii komórkowej, na wspomnianej stronie internetowej pokazano, iż:
Typowy klient z Francji może zapłacić do 0,30 EUR za SMS-a wysłanego tego lata z wakacji we Włoszech, podczas gdy turysta z Czech zapłaci za wiadomość z Włoch do 0,42 EUR (10 CZK). Przebywający w Hiszpanii turysta ze Szwecji może zapłacić do 0,40 EUR (3,79 SEK) za wiadomość w roamingu, turysta z Niemiec - 0,41 EUR, turysta z Polski - 0,45 EUR (1,50 PLN), a turysta z Wlk. Brytanii - nawet 0,63 EUR (0,40 GBP);
Średnie ceny detaliczne dotyczące wiadomości tekstowych w UE nie zmieniły się od lutego, kiedy to komisarz Reding wezwała branżę do przeprowadzenia dobrowolnej obniżki cen. Koszt SMS-a w roamingu wynosi nadal ok. 0,29 EUR (bez VAT) i może dochodzić nawet do 0,80 EUR w przypadku użytkowników roamingu z Belgii. Jest to dziesięć razy więcej niż cena za wysłanie wiadomości tekstowej w kraju, która może wynosić zaledwie 0,034 EUR według nowej analizy przeprowadzonej przez duńskiego regulatora (Krajowa Agencja ds. Informatyki i Telekomunikacji);
Na wezwanie Komisji do obniżenia cen zareagował jedynie jeden operator z Austrii, oferując od dnia 16 czerwca pakiet 100 SMS-ów w cenie 0,10 EUR za wiadomość w roamingu;
Ceny dotyczące usług w zakresie transmisji danych w roamingu wahają się nadal od 0,25 EUR do ponad 16 EUR za megabajt. Może to skutkować szokująco wysokimi rachunkami, zwłaszcza w przypadku użytkowników, którzy nie są świadomi obowiązywania takich opłat. Wysokie stawki hurtowe uniemożliwiają ponadto mniejszym operatorom oraz operatorom z mniejszych krajów UE zaoferowanie swoim klientom bardziej konkurencyjnych pakietów danych.

Źródło tekstu: UE     

Dodaj do:
w sumie: 5
 • 0

  1. ~mirekb  2008-07-15 15:55:39  host: hii228.internetdsl.tpnet.pl

  5pln za 1Mb w UE i krajach stoważyszonych powinno byc jak nic,wolałbym zadzwonic niz pisac esy,jest wielu mvno w UE gdzie stawki do Polski sa niezłe,na smsy szkoda czasu..jak wejdzie u nas Euro dopiero zobaczymy jak nam będzie dobrze..

 • 0

  2.  2008-07-15 16:00:09

  mirekb: akurat jak wejdzie u nas euro, to dopiero zobaczymy co to znaczy podwyzka.. operatorzy wykorzystaja kwestie przeliczen i zaokraglen, aby troche podoic nieswiadomych userow.

 • 0

  3. ~JA  2008-07-15 16:18:55  host: ip-89.171.95.110.crowley.pl

  jak ja sie ciesze ze ktos rozsadny pamieta o tym by napisac ze to nie wejscie €O spowoduje podwyzki tylko nasi rodacy- probujacy wyzyskac innych..

 • 0

  4. ~  2008-07-15 16:39:01  host: f142-180.opera-mini.net

  Do 1 naucz się pisać STOWARZYSZENIE, a potem pogadamy...

 • 0

  5.  2008-07-15 18:59:55

  Sermarku: zaokraglenie to mocno naciagany termin ... w przypadku wielu drobnych kwot po prostu zmienia walute, choc nie bedzie tak latwo jak w Niemczech, gdzie bylo 1:2 u nas jednak blizej 1:4

Dodaj swoją opinię

Do prawidłowego działania formularza wymagana jest akceptacja plików cookie.

host: ec2-54-166-141-12.compute-1.amazonaws.com


Serwis TELEPOLIS.PL zastrzega sobie prawo redakcji, skrótów, bądź usunięcia opinii zawierającej treści zabronione przez prawo, wulgarne, obraźliwie lub w inny sposób rażąco naruszające zasady współżycia społecznego. Komentarze są opiniami czytelników, za które ponoszą oni wyłączną odpowiedzialność. Nie są oficjalnymi opiniami serwisu TELEPOLIS.PL i jego redakcji. Jednocześnie przypominamy, że osoba zamieszczająca opinię może ponieść za jej treść odpowiedzialność karną i/lub cywilną.
Usuwane będą także komentarze zawierające oferty handlowe, numery telefonów, adresy e-mail czy komunikatorów oraz komentarze mocno odbiegające od treści wiadomości.

Ankieta

Czy uruchamianie Windowsa 10 na urządzeniach mobilnych z Androidem ma sens?

Na smartfonach Huaweia można uruchomić Windowsa 10 dzięki chmurze

 

Zobacz wynik | Opinie (0)

Archiwum Ankiet