Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości SMS w służbie zdrowia

SMS w służbie zdrowia

orson_dzi 29 Listopada 2016 10:43

4 8

Aby minimalizować straty powodowane nieobecnościami pacjentów na zaplanowanych wizytach oraz usprawnić system obsługi pacjentów, zarówno oddziały NFZ, jak i prywatne placówki medyczne wprowadzają komunikację SMS. Wykorzystanie jej do wymiany informacji z pacjentem w przychodniach i prywatnych gabinetach lekarskich oszczędza czas i pieniądze, wzbudza też w osobach korzystających z przychodni przekonanie, że lekarzom naprawdę zależy na ich zdrowiu.



Jedną z podstawowych funkcjonalności komunikacji SMS stosowanej przez przychodnie jest powiadamianie pacjentów o nadchodzących wizytach. Nieodwołane wizyty są bardzo dużym problemem w służbie zdrowia. Przykładowo według danych NFZ na Mazowszu w pierwszym kwartale bieżącego roku około 8,5 tysiąca pacjentów zapisanych na zabiegi i wizyty u lekarzy specjalistów ostatecznie na nich się nie pojawiło.




Jedną z metod na zmniejszenie liczby niewykorzystanych wizyt u lekarzy jest przypominanie pacjentom o nadchodzącym terminie konsultacji lub zabiegu. Efektywnie jest wysyłać tego typu powiadomienia SMS-em. Według badań aż 99% wiadomości SMS jest odczytywanych przez odbiorców, a z kolei 99% z nich - już w ciągu trzech minut od wysłania.

Z podobnego rozwiązania korzysta już kilka oddziałów NFZ, m.in. podlaski, wrocławski, lubelski i mazowiecki. SMS-y z przypomnieniem o wizycie wysyłają też największe prywatne przychodnie w Polsce: Medicover, Luxmed, Scanmed. Wiadomości o wizycie otrzymują także pacjenci rejestrujący się do lekarza za pośrednictwem serwisu ZnanyLekarz.pl - w zależności od tego, jak odległy jest termin konsultacji, dostają nawet do czterech powiadomień SMS, a wcześniej - po dokonaniu rejestracji - maila z potwierdzeniem. Jak twierdzą właściciele serwisu, dzięki powiadomieniom SMS nawet do 65% pacjentów mniej zapomina o zaplanowanej wizycie.

SMS stwarza także możliwość komunikacji dwukierunkowej. Pacjent, który odbiera wiadomość, może otrzymać możliwość szybkiego odwołania wizyty, np. odsyłając na numer nadawcy SMS-a o treści "NIE". Pacjent może również otrzymać w SMS-ie skrócony link do swojego konta w przychodni, gdzie może z poziomu urządzenia mobilnego zarządzać swoimi wizytami. Powiadomienia SMS są także wygodnym rozwiązaniem dla osób starszych. O ile seniorzy rzadko korzystają ze smartfonów i aplikacji mobilnych, to jednak wielu z nich bez problemu obsługuje podstawowe funkcje telefonów komórkowych, w tym odbieranie i wysyłanie SMS-ów.

Źródło tekstu: SMSAPI     

Dodaj do:

Tagi: sms | służba zdrowia

w sumie: 29
  • 1

    10. ~isu  2016-11-29 11:50:01  host: public-gprs185358.centertel.pl

    @nn Poruszyłem kwestię udostępniania swojego numeru w placówkach leczniczych - czym się to skończy. Skutek docelowy będzie taki jak opisałem, czyli więcej kłopotów niż pożytku.

  • 0

    11.  2016-11-29 12:28:30

    zeby tylko człowiek w miedzyczasie od zapisania sie na wizytę u lekarza a właściwą wizytą nie zmienił nr telefonu - do endykrynloga zapisay na 2,5 roku do przodu :(

  • 0

    12. ~  2016-11-29 12:33:28  host: 188.146.94.18.nat.umts.dynamic.t-mobile.pl

    Dziwne, bo miałem kilka miesięcy temu w Luxmedzie wizytę u lekarza specjalisty na NFZ, a żadnego smsa nie dostałem.
    A w innej przychodni (mniejsza sieć, NFZ oraz działalność) zawsze otrzymuję przypomnienia.

  • 0

    13. ~  2016-11-29 12:35:16  host: 188.146.94.18.nat.umts.dynamic.t-mobile.pl

    @2: Nie zlikwidują, tylko zmienią nazwę, a urzędników przeniosą do nowej jednostki (kasy chorych też "zlikwidowano"). Ktoś przecież musi rozdzielać składki i kontrolować wydawanie pieniędzy z kieszeni ubezpieczonych.

  • 0

    14. ~  2016-11-29 12:38:05  host: 188.146.94.18.nat.umts.dynamic.t-mobile.pl

    @11: Wiesz, że kolejki do lekarzy danej specjalności, znacznie się różnią, w zależności od miasta?
    Nawet w tym samym województwie może być tak, że w jednym mieście do danego specjalisty (np. endokrynologa) czekasz 3 lata, a w innym (lub sąsiednim województwie) tylko 3 miesiące.
    Warto sprawdzać terminy na stronie: kolejki.nfz.gov.pl

  • 0

    15.  2016-11-29 12:59:30

    8@ Nie przesadzaj moja mama też podała numer i jakoś ani jednej reklamy, tylko, że ona ma na kartę wszystkie zgody marketingowe jej od razu zablokowałem a dokładniej przy zakupie od razu bez zgód marketingowych. Nasze dane to sprzedaje operatorzy. Wystarczy raz się zgodzić i masz sam spam, Jaki to operator numeru twojej mamy,

  • 0

    16. ~Ktoś inny  2016-11-29 13:26:24  host: 188.146.168.229.nat.umts.dynamic.t-mobile.pl

    @15: Nigdzie nie wyrażam zgody na marketing, jestem pierwszym właścicielem numeru, a także do mnie od czasu do czasu dzwonią naciągacze (i znają miejscowość). Kilka razy przenosiłem między operatorami, a w międzyczasie u jednego z nich był wyciek danych. Zapewne ktoś kupił od nich bazę numerów.

  • 0

    17.  2016-11-29 13:53:40

    16@A czytałeś zgody marketingowe. Ja czytałem i okazało się, że jest takie coś. Jak wyrazisz zgody to pomimo zmiany operatora lub zaprzestania usług twoje dane i tak mogą dalej wykorzystywać. Dlatego tak duże rabaty dają na abonament przy zgodach marketingowych,

  • 0

    18. ~  2016-11-29 14:08:25  host: 188.146.77.26.nat.umts.dynamic.t-mobile.pl

    @17: Przeczytaj jeszcze raz mój komentarz. Ze zrozumieniem.

  • 0

    19. ~  2016-11-29 14:10:08  host: 188.146.77.26.nat.umts.dynamic.t-mobile.pl

    @17: Być może po tym wycieku mój numer trafił do firm-krzak w stylu Eco-Vital, Welmax, Veneda: http://tlp.is/bwx

  • 0

    20.  2016-11-29 14:15:49

    18@ czytałem, Wyciek to jedno a to co robią operatorzy z naszymi danym to drugie, W twoim przypadku morze to pierwsze.

  • 0

    21.  2016-11-29 14:29:09

    swoją droga to ciekawe który operator będzie to obsługiwał. jakieś info?

  • 0

    22. ~  2016-11-29 14:48:49  host: 188.146.77.26.nat.umts.dynamic.t-mobile.pl

    @20: Uważaj sobie co chcesz, ale skoro sam twierdzisz, że jedyna szansa na "wyciek danych" jest za zgodą abonenta, a ja nigdy nie wyrażam zgód marketingowych (zawsze każę konsultantom dać wszystko "na nie" i sprawdzam przed podpisaniem), to jakim cudem 2 moje numery trafiły do tych pseudofiremek handlujących garnkami, pościelą i masażerami?

  • 0

    23. ~kolejki.nfz.gov.pl  2016-11-29 14:53:24  host: 188.146.77.26.nat.umts.dynamic.t-mobile.pl

    @3: Sprawdzałeś kolejki na stronie NFZ?
    Tylko 3 poradnie reumatologiczne w Stolicy mają czas oczekiwania dłuższy niż do czerwca 2017 (sporo jest takich, które wolne miejsca mają już na przełomie roku 206/17).
    Ale jak się idzie do takiej przychodni, która ma najdłuższe kolejki w mieście, to się potem nie narzeka.

  • 0

    24. ~wuesi  2016-11-29 15:05:11  host: 178.43.234.52.ipv4.supernova.orange.pl

    Znanylekarz. Ten "serwis" z największego konowała zrobi super specjalistę, dzięki manipulowaniu komentarzami (taka odwrócona idea allegro, bo za odpowiednią zapłatą Znanylekarz skasuje negatywne komentarze i zostawi same pozytywne). Tam już dawno powinien być prokurator. Poza tym naprawdę dobrzy lekarze nie korzystają z tego serwisu, ani nie prowadzą praktyk w Luxmedach i innych tego typu przybytkach. Chociaż w ten sposób można poznać, kto naprawdę dobrze leczy.

  • 0

    25.  2016-11-29 15:06:39

    22@ To teraz Ty przeczytaj mój komentarz ze zrozumieniem. Nigdzie nie napisałem "że jedyna szansa na "wyciek danych" jest za zgodą abonenta". Słowo "jedyna" nie użyłem. Dałem Ci 2 przykłady w jaki sposób firmy trzecie mogą mieć Twoje dane:
    1. Wyciek czyli po prostu kradzież
    2. Zgody marketingowe które sam udzielasz
    I podsumowałem "W twoim przypadku morze to pierwsze"

  • 0

    26. ~  2016-11-29 15:16:33  host: 89-79-208-248.dynamic.chello.pl

    Ludzie się nie pojawiają, bo czekają na wizyty miesiącami... Trudno zaplanować, z takim wyprzedzeniem swoją dostępność. PRzełożenie to natomiast często dorga przez mękę. Sam się tydzień do telefonicznej rejesstracji dobijałem, żeby wizytę przełożyć... Niech najpierw coś z tym zrobią.

  • 0

    27. ~isu  2016-11-29 15:47:03  host: public-gprs185358.centertel.pl

    Mam zablokowane wszelkie zgody marketingowe od samego początku zawartej umowy. Spam zaczął się dokładnie po tym jak mama podała szpitalowi swój numer. Szpital św. Barbary w Sosnowcu.

  • 0

    28.  2016-11-29 16:16:23

    moze pozytyw bedzie taki, że jak ktos w miedzyczasie czekania na panstwowa wizytę, umówi się prywatnie, to w chwili gdy przyjdzie mu "przypominajka", odwoła swoją wizyte na NFZ, tym samym zwalniając miejsce komus, kto tez długo czeka,a sama wizyta nie przepadnie

  • 0

    29. ~  2016-11-29 19:09:08  host: ns511868.ip-167-114-118.net

    Szlachetne zdrowie, ten tylko się dowie, kto w poszedł do szpitala w polszy, i.......nigdy nie wrócił...

Dodaj swoją opinię