Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości SMS obchodzi 21 urodziny

SMS obchodzi 21 urodziny

LuiN 3 Grudnia 2013 14:08

9 0
3. grudnia SMS obchodzi swoje kolejne urodziny. W tym roku krótka wiadomość tekstowa skończy 21 lat, a mimo to nadal czuje się młodo.



Z raportów UKE i GUS-u wynika, że z roku na rok wysyłamy coraz więcej SMS-ów. Po tą sprawdzoną metodę komunikacji w niedalekiej przyszłości mogą również sięgać firmy inwestujące w krajach rozwijających się. Więc wygląda na to, że SMS przed osiągnięciem 30-stki może jeszcze sporo zdziałać.

W Polsce według danych UKE na jednego mieszkańca przypada aż 1381 wysłanych wiadomości tekstowych rocznie. W rankingu średniej liczby wysłanych SMS-ów na jednego użytkownika w krajach Unii Europejskiej jesteśmy jednak dopiero w połowie zestawienia. Zdecydowanie wyprzedzają nas pod tym względem Francuzi i Belgowie, którzy średnio wysyłają po około 2500 SMS-ów. W 2012 roku łącznie Polacy wysłali ponad 52 mld krótkich wiadomości tekstowych.

Według prognoz, SMS może przeżywać swoją drugą młodość głownie na rynkach rozwijających się. Dla klientów z Ameryki Łacińskiej czy Afryki pierwszy telefon komórkowy będzie nowym kontaktem z technologią mobilną, łatwo dostępną i pozwalającą na przekazywanie wiadomości szybko i pewnie. Będzie to także atrakcyjna alternatywa w porównaniu do drogich w utrzymaniu komputerów ograniczonych kiepską infrastrukturą łącz szerokopasmowych.

Źródło tekstu: SerwerSMS     

Dodaj do:

Tagi: sms

w sumie: 21
  • Ten komentarz został ukryty.

    1

    3. ~POKUSER  2013-12-03 15:30:06  host: gxk6.internetdsl.tpnet.pl

    Życzenia świąteczne -> wyślij -> do wszystkich... I statystyki rosną :-)

  • Ten komentarz został ukryty.

    3

    4. ~Namakon  2013-12-03 15:50:06  host: 81.219.84.18

    Nic dziwnego że sms cieszy się popularnością mimo iz ma 21latek. 1) Jest to coś niezależnego od jakości połączenia - nawet jeśli w słuchawce mamy same trzaski przy rozmowie i rozumiemy co 3 słowo to sms i tak będzie do odczytania 2) Możemy pisać je gdzie chcemy bez obaw o to iż otoczenie będzie zmuszone wysłuchiwać treści rozmowy (:P), 3) Jeśli ktoś ma wyłączony tel i do niego zadzwonimy to albo nagramy się na pocztę głosową za którą nie każdy przepada albo nic nie przekażemy, w przypadku sms dojdzie on po prostu po włączeniu tel. i cała wiadomość trafi gdzie trzeba...

  • Ten komentarz został ukryty.

    0

    5. ~Calm7  2013-12-03 15:53:55  host: n07-09-07.opera-mini.net

    Ee.. To ja rocznie jakieś 7200 wysyłam :-)

  • Ten komentarz został ukryty.

    0

    6. ~Calm7  2013-12-03 15:57:57  host: n07-09-07.opera-mini.net

    4). Namakon, przecież Ty z przyzwyczajenia gadasz to co piszesz, pisząc smsa ;-D ..więc Twój punkcik nr 2 odpada w Twoim przypadku * PS. Heh.. Te 7200 to nawet minimum..

  • Ten komentarz został ukryty.

    1

    7. ~Nick  2013-12-03 16:04:35  host: ip-151-248-35-154.free.aero2.net.pl

    Najdroższa forma komunikacji! Niech SMS kosztuje 10gr. Wysyłanie SMSa to jakieś 2kB danych. Gdzieś widziałem statystyki, które pokazywały, że wymiana danych z Międzynarodową Stacją Kosmiczną wychodzi taniej licząc stosunek cena/kB.

  • Ten komentarz został ukryty.

    3

    8. ~daniel257  2013-12-03 16:04:54  host: dvg171.internetdsl.tpnet.pl

    Pamiętam jak w 1999 roku poszedłem do salonu Ery i był taki Alcatel z klapką i pytałem się sprzedawcy czy można na nim pisać wiadomości, a nawet nie wiedziałem jak to działa i dziwiło mnie że da się rade 10 klawiszami wstukiwać litery. No ale ten znajomy sprzedawca pokazał mi jak się wpisuje np. litere K i pierwszego sms-a za bodajże 61 groszy wysłałem do Niego i stwierdziłem że jest to rewelacja. Oczywiście kupiłem tego Alcatela z abonamentem za 25 zł, minuta w szczycie około 3 zł, a po 17-tej chyba 1,10. Na swoje usprawiedliwienie mojej ciemnoty dodam że wtedy nie było powszechnie dostępnego internetu.

  • Ten komentarz został ukryty.

    1

    9. ~majkk  2013-12-03 16:16:24  host: 194.107.18.25

    SMS swoje święto powinien obchodzić w Wigilie i Sylwestra kiedy to wysyłanych jest go miliardy na całym świecie.

  • Ten komentarz został ukryty.

    0

    10. ~Calm7  2013-12-03 16:19:22  host: n07-09-07.opera-mini.net

    Majkk. Na szczęście pierwszy es nie został wysłany w święta, ani w n.rok ;-p

  • Ten komentarz został ukryty.

    0

    11. ~PINO INOWROCLAW  2013-12-03 16:49:42  host: host-89-230-145-101.inowroclaw.mm.pl

    JA BARDZO LUBIE PISAC SMS-Y SMS-Y SA OK

  • Ten komentarz został ukryty.

    0

    12. ~Nick  2013-12-03 17:10:39  host: 193.105.221.1

    @4, wysłanie SMS-a to niecałe 200 B danych :)

  • Ten komentarz został ukryty.

    0

    13. ~Nick  2013-12-03 17:11:20  host: 078088096020.lomza.vectranet.pl

    No to już może kandydować do Sejmu!

  • Ten komentarz został ukryty.

    0

    14. ~  2013-12-03 17:25:37  host: dgy123.neoplus.adsl.tpnet.pl

    Pamiętam jak miałem Nokię 3330 która miała klawiaturę bardzo dobrą na ówczesne czasy do pisania SMS-ów. A nie tak jak dziś jakieś pisanie dotykowe które dla mnie nie jest wygodne. Ale wracając na początku miałem problemy z pisaniem SMS-ów bo literka po literce było niezbyt wygodne. Ale na szczęście Nokia 3330 miała słownik T9 który dopasowywał słowa i stwierdziłem że to jest to. Do dziś używam T9.

  • Ten komentarz został ukryty.

    0

    15. ~mirekb  2013-12-03 18:04:16  host: public-gprs486684.centertel.pl

    po rozmowie 3 w kolejnosci usluga,po necie.jednak ma przed sobą duza przyszlosc.mmsy sie w pl jakos niespecjalnie przyjeły jednak będa rosnosc.stawki mtr za sms w pl sa juz rzedu mtr za 1min tj kolo 5gr jednak opy nadal sporo zarabiaja na smsach..dziwne np w regulacjach ue jest to ze 1MB transferu, takt co 1kB, kosztuje 2,30pln tj.tyle co przeslanie 100kB mms

  • Ten komentarz został ukryty.

    0

    16. ~  2013-12-03 18:46:42  host: z58-06.opera-mini.net

    Pamiętam te czasy. Byłem wtedy w technikum elektronicznym i wykładowca - pracownik TP -przyniósł telefon wielkości laptopa i pisalismy :) stare czasy i nikt wtedy nie przypuszczał, ze to pójdzie w tym kierunku

  • Ten komentarz został ukryty.

    0

    17. ~Ciekawe  2013-12-03 18:48:14  host: aaua62.neoplus.adsl.tpnet.pl

    Może w przyszłości, kiedy Polaków będzie już stać na smartfony to SMSy pójdą w zapomnienie? I zaczną wszyscy używać internetowych komunikatorów.

  • Ten komentarz został ukryty.

    0

    18.  2013-12-03 21:34:29

    Jeden sms w detalu niby jest drogi, ale z drugiej strony jest też sporo tanich pakietów i bonusów sms-owych. Także tragedii cenowej raczej nie ma.

  • Ten komentarz został ukryty.

    0

    19. ~Masakra  2013-12-03 22:39:04  host: ip-79-175-214-78.cable.smsnet.pl

    Kto urodził wiadomość SMS? Bo skoro obchodzi urodziny to znaczy, że ktoś coś urodził. Chyba, że obchodzi rocznicę powstania, wtedy wszystko gra.

  • Ten komentarz został ukryty.

    0

    20. ~M  2013-12-04 00:02:14  host: 37.31.113.78.nat.umts.dynamic.t-mobile.pl

    @Masakra, urodziło się takiemu jednemu w głowie wykorzystanie dziury w systemie operatorów do wysłania pierwszej wiadomości. ;)

  • Ten komentarz został ukryty.

    0

    21. ~Namakon  2013-12-04 09:11:29  host: 81.219.84.18

    @6 Że jak xD ? Tak po prawdzie to nie spotkałem się z nikim kto gada pisząc SMSa ^^ No dobra, wyjątek to mój młodszy brat ale on ma 6 lat i telefon potrzebny mu głównie do tego by do niego zadzwonić i powiedzieć by wracał z zabawy z kolegami z podwórka na obiad więc mozna mu wybaczyć że sobie pod nosem powtarza :P