Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości SMS ma 20 lat

SMS ma 20 lat

WitekT 3 Grudnia 2012 09:18

0 0

SMS obchodzi 20 urodziny. Pierwsza wiadomość tekstowa została wysłana 3. grudnia 1992 roku w Wielkiej Brytanii. W 2011 roku zostało wysłanych niemal 10 bilionów SMS-ów, z czego w samej Polsce 55 mld.

Pomysł związany z wysyłaniem wiadomości tekstowych pojawił się już w 1988 roku, gdy Europejski Instytut Norm Telekomunikacyjnych (ETSI) włączył SMS do pierwszego cyfrowego paneuropejskiego standardu - GSM. Początkowo, głównym zadaniem technologii SMS miało być informowanie o wiadomości w poczcie głosowej.

Pierwsza wiadomość tekstowa pomiędzy dwiema osobami została przesłana 3. grudnia 1992 roku i zawierała życzenia "wesołych świąt". Mimo że, usługa została rozwinięta i umożliwiała sprawne komunikowanie pomiędzy ludźmi, nie pobiła rynku. W 1995 roku przeciętny użytkownik wysyłał średnio 0,4 wiadomości w ciągu miesiąca.

To w większości młodzi ludzie przyczynili się do rewolucji, jaką wywołała usługa SMS. Nastolatki stworzyły unikalny język zawierający krótkie słowa, skróty i emotikony. Według raportu Ericsson ConsumerLab 2012, wysyłanie wiadomości tekstowych pozostaje ulubionym sposobem komunikowania nastolatków, podczas korzystania z telefonu komórkowego, zwłaszcza wtedy gdy nie są pod presją czasu.




Przeprowadzone przez SerwerSMS.pl badania potwierdziły, że Polacy bardzo lubią tę formę komunikacji. Aż 75% pytanych wskazało, że korzysta z SMS-ów codziennie. Im niższy przedział wiekowy, tym liczba deklaracji wyższa (w grupie 18-20 lat to 83,3%, a wśród osób po 60-tce - 46,7%).

Badani wśród najważniejszych cech tej formy kontaktu wymieniali głównie: szybkość dostarczania wiadomości (66,6%), niski koszt (64,9%) prostotę użytkowania (47,1%) oraz łatwy dostęp (45,6%). Według autorów badań te cechy SMS-ów skłaniają ku nim także prywatne firmy i urzędy, które chcą dotrzeć do konkretnej grupy odbiorców.

W jaki sposób komunikujesz się tekstowo ze znajomymi?

Tylko SMS-ami
17.04%
Głównie SMS-ami
52.69%
Głównie komunikatorami internetowymi
28.25%
Tylko komunikatorami internetowymi
2.02%

Wszystkich głosujących: 446



Źródło tekstu: Ericsson, Newseria, wł     

Dodaj do:
w sumie: 17
  • 3

    1. ~marcellove  2012-12-03 09:24:50  host: 77-92-37-221.cable-modem.tkk.net.pl

    Dobry wynalazek ten sms jednym zdaniem!Jedni wysyłają ich tysiące inni kilka/miesiąc.Ja wole zadzwonić,wysyłam może z 5 smsów w miesiącu.

  • 2

    2. ~  2012-12-03 09:27:32  host: 87-205-62-11.adsl.inetia.pl

    Dla mnie SMS ma zastosowanie tylko wtedy, gdy nie mogę rozmawiać. Jak mogę, to nawet nie myslę o SMS, a jak chcę napisać coś dłuższego, to wysyłam meila (też z telefonu). Komunikatorów internetowych używam sporadycznie na PC, w telefonie wcale.

  • 0

    3.  2012-12-03 09:44:53

    Przydatna rzecz. Ja bardzo lubię formę komunikatorową, że tak powiem, wymiany informacji. Jednak esemesy nie bardzo. Być może to ze względu na wygodę korzystania z klawiatury "normalnej", przy której spędzam mnóstwo czasu, wolę wysłać esemesa z bramki albo z komputera przez telefon (teraz to trudniejsze, bo nie ma fajnych aplikacji do zarządzania esemesami w komórce) lub e-mail na SMS. Generalnie moje esemesy z telefonu to wizytówki głównie.

  • -5

    4. ~  2012-12-03 09:55:01  host: ip-37-209-141-71.free.aero2.net.pl

    Ja nie wysyłam smsów, bo pokazuje sie numer nadawcy.

  • 1

    5. ~ktosik55  2012-12-03 10:05:03  host: user-5-173-237-36.play-internet.pl

    Smsy wysyłało sie gdy minuty były drogie teraz gdy minuty są w cenie smsa lepiej zadzwonić to po pierwsze, po drugie to smsy pisało sie wygodnie na fizycznej klawiaturze teraz przy dotykowcach jest to mordęgą.

  • -1

    6. ~Lord  2012-12-03 10:07:39  host: 205.217-171-48.tkchopin.pl

    a vectone chyba nie wystartuje

  • -2

    7. ~gosc  2012-12-03 10:26:46  host: v55-15.opera-mini.net

    Pamiętam jak kilka lat temu wysyłałem sms do kumpli. Było fajnie. Oto jeden w nich. "O! Umiesz czytać? Moje gratulacje."

  • 1

    8.  2012-12-03 10:27:32

    w czasach gdy za 3-10 zł jest pakiet smsów do wszystkich, siedzenie na komunikatorach przestało mieć sens. Było to dobrze jak były smsy po 20 groszy. Czyli w sumie w niektórych sieciach nadal tak jest więc lepiej jechać po pakiecie intenrtowym i komunikatorze ;)

  • 2

    9.  2012-12-03 10:32:58

    Wszystko zależy od tego z kim się piszę. U mnie większość ludu to świadomi użytkownicy smartfonów (nawet słabych sprzętowo). Świadomi znaczy wiedzący, że smartfon bez pakietu to nie smartfon. W tym przypadku wydawanie kasy na SMS przestało mieć sens skoro i tak wszyscy mają pakiety internetu wykupione.

  • 3

    10.  2012-12-03 10:41:19

    Z okazji 20-lecia SMSa, wszystkie SMSy wysłane dziś z sieci Orange lub Play dojdą do adresatów za kolejne 20 lat :D

  • -6

    11.  2012-12-03 10:47:28

    8. wiklef - no to zależy od punktu widzenia ;-) Nie uważam tak jak Ty. Osobiście wolę wysłać z komunikatora wiadomość. Tym bardziej, zę odbiorca siedzi przy komputerze zwykle - reprezentujemy zdecydowanie różny profil użytkownia i mamy takie też kontakty. Tak więc nie uogólniaj, bo daleko Ci z tym do rzeczywistości. Chyba, że swoją chcesz kreować?

  • 1

    12. ~Słoneczny  2012-12-03 14:15:07  host: 89-78-96-19.dynamic.chello.pl

    Jednosekundowe naliczanie trochę popsuło tą formę wiadomości. Też ogólnie wolę zadzwonić, aczkolwiek często, gęsto trafiam na sygnał zajęty, szczególnie przy kontaktach zawodowych. I wtedy sms właśnie się przydaje. Trochę się tego przez miesiąc nazbiera, ale nie aż tyle żeby warto było bawić się w pakiety.

  • 0

    13.  2012-12-03 15:23:48

    ktosik55 (5), jak widać, co potwierdza też powyżej cytowane badanie, SMS-y i rozmowy głosowe wciąż wzajemnie się uzupełniają i raczej prędko się to nie zmieni. Czasem, nawet pomimo bardzo taniej minuty, znacznie lepiej jest wysłać wiadomość tekstową. Nie raz jest to jedyna możliwa w danej chwili forma kontaktu.

  • 2

    14.  2012-12-03 15:26:59

    wlo (11), profil profilem, ale chcesz czy nie - musisz przyznać, że akurat SMS-y są znacznie bardziej uniwersalną formą kontaktu. Nie wiem czy czasem wciąż nie najbardziej. Poza tym wielu "urzekła" ich prostota. Brak "niepotrzebnych bajerów" do edycji tekstu, itp. itd.

  • 2

    15.  2012-12-03 15:36:17

    Wlo - niektórzy faceci wolą chłopców, ale czy to powszechne? Wątpię. A tak na serio. Z wiekiem, niestety coraz mniej mi się chce pisać, chociaż, przyznaję, że trochę tych smsów w życiu napisałem. W kwestii klawiatury - zupełnie nie przeszkadza mi tradycyjna, gdyż "od zawsze" korzystałem ze słownika T9 i szło to dość sprawnie. Obecnie próbuję opanować dotykową, ale jak na razie nie jest to dla mnie zbyt wygodne. Pisanie z komputera ma sens, jak się siedzi za biurkiem i non stop korzysta z komputera. Ale odpalać specjalnie sprzęt, żeby pisać parę zdań z klawiatury komputerowej jest niepoważne.

  • 0

    16.  2012-12-03 23:42:30

    ostatnio wysłany sms 1 września, troche wysłanych z przeglądarki w fonie bo nie wygodnie. Wole dzwonić w TT Hot 18gr to pieprze to. W mixie 3 letnim miałem z 2009-05 miałem po 16gr. Może to przez to Era taka dziadowska. Sms to tylko jak sie nie chce z kimś gadać albo jako przesłanie informacji.

  • 0

    17. ~olek  2012-12-05 10:06:25  host: ppp148221.ostnet.pl

    Też bym był za tym, że się uzupełniają - rozmowy i smsy. Te ostatnie się przydają żeby wymienić info - nie zawsze można odebrać i porozmawiać. Ja sam mam pakiet w Heyah 1000 smsów do wszyskich i korzystam dość intensywnie.

Dodaj swoją opinię