Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości SMS jak odcisk palca

SMS jak odcisk palca

WitekT 13 Sierpnia 2006 17:08

0 0

Język używany do pisania SMS-ów może posłużyć jako dowód, niejako odcisk palca, w walce z przestępczością. Nad nowym narzędziem kryminologicznym pracują brytyjscy psychologowie z Uniwersytetu Leicester.

Pokaż mi swój SMS, a powiem ci, kim jesteś – zapowiadają badacze i zastanawiają się, na ile dokładna może być identyfikacja człowieka, oparta na podstawie języka używanego do pisania wiadomości tekstowych.




Pionierski projekt badawczy oparty jest na obiecujących danych. Cztery lata temu w Wielkiej Brytanii morderca wysyłał tekstowe wiadomości z telefonu komórkowego swojej ofiary, podszywając się pod nią. Jednak język jego SMS-ów zbyt różnił się od stylu właścicielki komórki. Na tej podstawie udowodniono mu winę.

W anglojęzycznym świecie dla potrzeb SMS-ów powstał specjalny kod, polegający na maksymalnym skracaniu słów oraz ignorowaniu reguł ortografii i gramatyki. Słynne zdanie "See you later", czyli "do zobaczenia później" można zapisać 5 znakami CUL8R (fonetycznie si ju l ejt er) – oryginał ma ich 11.

Źródło tekstu: IAR, wł     

Dodaj do:
w sumie: 18
  • 0

    1. ~  2006-08-13 19:57:38  host: dac236.neoplus.adsl.tpnet.pl

    ocb - o co biega
    btg - bylem taki glupi
    DUUZO TEGO JEST

  • 0

    2. ~sas  2006-08-13 21:04:57  host: btd60.neoplus.adsl.tpnet.pl

    hm, a co z dużą grupą osób, która używa najnormalniejszej polszczyzny, bez żadnych udziwnień? Przecież u takich osób styl pisania jest raczej taki sam.

  • 0

    3.  2006-08-13 21:08:36

    sas: psychologiem nie jestem, ale jestem sobie w stanie wyobrazić rozpoznanie nadawcy po interpunkcji, typowych słowach, nacechowaniu emocjonalnym przekazu i pewnie paru innych cechach...

  • 0

    4.  2006-08-13 21:22:13

    Idzie rozpoznać kto pisał smsa i to nawet bez większych problemów, za dawnych chasów kumpel robił mi żarty wysyłając smsy z bramek a i tak od razu wiedziałem, że to on po specyficznym stylu pisania. P.S. See you later liczy 13 znaków, bo trzeba doliczyć jeszcze spacje które też zabierają nam miejsce w smsie :)

  • 0

    5.  2006-08-13 21:26:23

    język dośc polularny także na naszym polskim gg - np. 3maj się ....Ale do dzisiaj nie rozmumiem "omg". Może ktoś wie o co biega?

  • 0

    6.  2006-08-13 21:42:12

    omg = oh my god. ;)

  • 0

    7.  2006-08-13 21:44:19

    omg, ja tak myślałem...hm...dzięx i 3maj się....:)

  • 0

    8.  2006-08-13 21:54:22

    ;)

  • 0

    9.  2006-08-13 22:08:53

    a kto mi powie co oznacza skrót ABJW?? :)

  • 0

    10.  2006-08-13 22:12:03

    olek_skype: A Bo Ja Wiem? ;)

  • 0

    11.  2006-08-13 23:12:53

    Tak ! :)

  • 0

    12. ~  2006-08-13 23:13:40  host: xdsl-7108.zgora.dialog.net.pl

    A co ozancza skrót NRD albo ZSRR - bo zapomniałem?

  • 0

    13.  2006-08-13 23:15:16

    Witku - a tak przy okazji na GOlu ukazał sie artykuł o tym że p4 prwadopodobnie nie zdąży z uruchomieniem sieci do końca roku - to jak to ?? odbiorą im koncesję ,czy puszcza ruch po Roamingu krajowym??

  • 0

    14.  2006-08-13 23:18:28

    olek_skype: u nas też o tym było. ;) A co zrobią - nie wiem, trzebaby znać szczegółowe zapisy koncesji. Ale chyba nie ma groźby zabrania po złamaniu pierwszego terminu - bo inaczej stawali by na głowie, żeby uruchomić sieć. Moim zdaniem mają dobrą wymówkę, choć powinni dostać lekko po nosie za zbyt optymistyczne wizje inwestycji przedstawione regulatorowi.

  • 0

    15.  2006-08-13 23:19:40

    ***olek_skype*** z tego, co gdzieś czytałem, P4 nie jest zainteresowane działaniem na samym roamingu, bo według nich to za drogo by wtedy wyszło.Mam nadzieję, że jeżeli im się nie uda, odbiorą im tę koncesję i rozpiszą nowy przetarg i teraz może wygra jakaś poważniejsza firma.P4 nie chciałoby w ogóle inwestować i od razu krocie zarabiać.

  • 0

    16.  2006-08-13 23:22:00

    WitekT - po dodaniu komentarza sie kapnąłem że u nas/was też był taki artykuł....;) nawet go skomentowałem:) ale tak to jest jak sie pracuje od 14 do 0:30 a potem sie jest nieprzytomnym;) po co ja wogóle na Gol zaglądałem;)

  • 0

    17.  2006-08-13 23:22:07

    Według Dziennika za dwa tygodnie i trochę P4 powinno podać oficjalną datę startu. Może na razie P4 blefuje,żeby uśpić konkurencję.Trudno wyczuć tę firmę, ale naprawdę lepiej byłoby z Hutchinsonem.

  • 0

    18.  2006-08-13 23:24:22

    dobra - WitekT i inni userzy :pozdrawiam i dobranoc, idę sie wyspać przed dniem parcy ;)

Dodaj swoją opinię