Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Smartfony mają 25 lat

Smartfony mają 25 lat

msnet 24 Listopada 2017 10:34

5 1

ibm simon
IBM Simon

Smartfony przeszły długą drogę od ich wprowadzenia w 1992 roku, chociaż nie wszystkie funkcje poprawiały się w tym samym tempie - twierdzi firma GlobalData.

Prototypowe urządzenie o nazwie Angler IBM zadebiutowało 25 lat temu i według dzisiejszych standardów nie byłoby uważane za smartfon. Jednak w tamtym czasie połączenie funkcji telefonu komórkowego i palmtopa oraz zestawu aplikacji takich jak na przykład mapy zapewniło mu uznanie za pierwszy na świecie smartfon, kiedy został wprowadzony na rynek jako IBM Simon.

Z naszych badań wynika, że ponad 90% sprzedaży telefonów komórkowych to smartfony - powiedział Peter Jarich, analityk ds. Technologii w GlobalData. Spojrzenie na to oryginalne urządzenie pokazuje jednak, jak wiele smartfonów poprawiło się pod względem funkcji, jeśli porównamy je z flagowym smartfonem, takim jak Samsung Galaxy S8 wprowadzonym na rynek w tym roku.

galaxys8 vs ibmsimon
Samsung Galaxy S8 (2017) kontra IBM Simon (1992)

Współczesny smartfon jest trzykrotnie lżejszy i pięciokrotnie cieńszy, dzięki czemu można go zabrać wszędzie. Natomiast 400-procentowa poprawa gęstości pikseli zapewnia dostosowanie urządzenia do mediów (zdjęcia, filmy itp.).
Podczas gdy ludzie mogą uznać, że większa liczba opcji kolorystycznych jest zbędna, wybór sześciu kolorów obudowy w porównaniu do pojedynczej wersji modelu Simona, która została wprowadzona, sprawia, że dzisiejszy smartfon jest wyrazem osobistego gustu tak samo jak urządzeniem komunikacyjnym - dodał Jarich.

Idąc dalej zauważymy, że zmiany są jeszcze większe. Pamięć o pojemności 4 GB w S8 pokonuje Simona 4 tysiące razy, a 64 GB pamięci wewnętrznej Galaxy S8 bije Simona 64 tysiące razy. IBM Simon miał 1 MB pamięci RAM oraz 1 MB pamięci NOR Flash. Ponadto prędkość pobierania danych obsługiwana przez S8 jest 500 tysięcy razy większa w porównaniu do szybkości modemów analogowych Simona.

IBM Simon trafił na rynek z ceną 1099 dolarów bez aktywacji oraz 799 dolarów z abonamentem na 2 lata. Później tę ostatnią cenę obniżono do 599 dolarów. Uwzględniając inflację (premiera rynkowa Simona miała miejsce w 1994 roku), czyni to ten telefon znacznie droższym od Galaxy S8, czy nawet iPhone'a X.

Podobnie jak w samochodach i komputerach osobistych, gdzie nominalna cena pozostaje w pewnym stopniu stała, ale z biegiem czasu ich cechy ulegają poprawie, smartfony są coraz lepsze - a ludzie są gotowi za nie zapłacić podsumował Peter Jarich.

Zobacz: 10 najlepszych smartfonów (październik 2017)
Zobacz: 10 najlepszych smartfonów do 600 zł (listopad 2017)

Źródło tekstu: GlobalData, wł     
Źródło zdjęć: smartage.pl

Dodaj do:

Tagi: ibm simon | smartfony

w sumie: 2
  • 0

    1. ~DAREK  2017-11-24 12:50:43  host: user-94-254-128-2.play-internet.pl

    "Podobnie jak w samochodach i komputerach osobistych, gdzie nominalna cena pozostaje w pewnym stopniu stała, ale z biegiem czasu jej cechy ulegają poprawie, smartfony ..." - jej cechy czy ich cechy ?

  • 0

    2.  2017-11-24 14:13:59

    @1, DAREK - chodziło o "ich cechy". Poprawione, dzięki.

Dodaj swoją opinię

Do prawidłowego działania formularza wymagana jest akceptacja plików cookie.

host: ec2-54-198-111-185.compute-1.amazonaws.com


Serwis TELEPOLIS.PL zastrzega sobie prawo redakcji, skrótów, bądź usunięcia opinii zawierającej treści zabronione przez prawo, wulgarne, obraźliwie lub w inny sposób rażąco naruszające zasady współżycia społecznego. Komentarze są opiniami czytelników, za które ponoszą oni wyłączną odpowiedzialność. Nie są oficjalnymi opiniami serwisu TELEPOLIS.PL i jego redakcji. Jednocześnie przypominamy, że osoba zamieszczająca opinię może ponieść za jej treść odpowiedzialność karną i/lub cywilną.
Usuwane będą także komentarze zawierające oferty handlowe, numery telefonów, adresy e-mail czy komunikatorów oraz komentarze mocno odbiegające od treści wiadomości.

Najpopularniejsze

Ankieta

Czy masz antywirusa w swoim telefonie?

Nastolatki zabezpieczają się, a Ty chronisz się przed wirusami?

 

Zobacz wynik | Opinie (3)

Archiwum Ankiet