Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Smartfony denerwują co piątego ich użytkownika

Smartfony denerwują co piątego ich użytkownika

WitekT 23 Października 2016 20:09

7 1

Polacy są bardzo przywiązani do swoich telefonów niezależnie od płci, czy wieku - 2/3 badanych praktycznie zawsze ma telefon przy sobie, blisko połowa respondentów twierdzi, że jest on absolutnie niezbędny w życiu codziennym - wynika z badania ARC Rynek i Opinia na zlecenie Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji.

Potwierdzeniem faktu silnego związania badanych z telefonem są również wyniki pytania, w którym badani zostali zapytani, jak by się czuli w sytuacji pozbawienia dostępu do telefonu przez jeden dzień. Mniej niż połowa z nich czułaby się co prawda w miarę normalnie, lecz wśród innych emocji dominują te negatywne (zdenerwowanie, panika, przerażenie). Wynika to z szerokiego spektrum potrzeb zaspokajanych obecnie przez telefon. Pozbawiając kogoś tego urządzenia, odbieramy mu nie tylko możliwość komunikowania się głosowo lub tekstowo z innymi osobami, lecz utrudniamy zaspokojenie wielu innych potrzeb, luźno nawet związanych z podstawową funkcją komunikacyjną telefonu. Poczucie straty wynikające z hipotetycznego pozbawienia kogoś telefonu można wyjaśnić odwołując się do psychologicznej teorii tzw. deprywacji sensorycznej.

Telefon budzi w nas wiele emocji, z których przeważają emocje pozytywne. Co trzeci badany kojarzy telefon z komfortem, wygodą. Do najczęściej wskazywanych emocji pozytywnych należą również: radość, ekscytacja, entuzjazm, czy też poczucie bezpieczeństwa, zadowolenie. Emocje negatywne mają mniejszy udział, a wśród nich respondenci najczęściej wskazywali zdenerwowanie, złość, irytację (19% wskazań).




Blisko 3/4 badanych twierdzi, że używa telefonu częściej niż kiedyś i zaspokaja on coraz więcej potrzeb. 2/3 respondentów nosi telefon zawsze przy sobie częściej niż kiedyś, dla 58% badanych telefon zyskał na znaczeniu w ostatnim czasie. Połowa badanych czerpie z korzystania z telefonu coraz więcej radości.

Badanie przeprowadzono na ogólnopolskiej próbie 1002 respondentów metodą ankiety internetowej.

Zobacz: pełne wyniki badania.

Źródło tekstu: PIIT     

Dodaj do:

Tagi: piit

w sumie: 17
  • -1

    1. ~gość  2016-10-23 20:17:18  host: public-gprs181587.centertel.pl

    Niesamowite jak zidiocenie postępuje, czuli by się źle, a gimbaza by wymarła. A jak ludzie kiedyś żyli bez tego g....na?

  • 4

    2.  2016-10-23 20:50:42

    1: czemu "zidiocenie"? Takie same uczucia pewnie by występowały, jakby pozbawić ludzi prądu, czy ciepłej wody w kranie na jeden dzień. A ludzie przecież żyli bez tego kiedyś. Siła przyzwyczajenia po prostu. A złe emocje by zniknęły, po bardzo krótkim czasie.

  • 2

    3.  2016-10-23 21:02:46

    to ja jednak wykorzystuję go podobnie od zawsze i nie noszę coraz częściej, tylko czasami potrafię go zostawić lub zakopać gdzieś w torbie ;)

  • 1

    4. ~1  2016-10-23 21:16:48  host: n13-03-02.opera-mini.net

    @1 nawet radia nie mieli

  • 0

    5. ~tomunia  2016-10-23 21:46:11  host: 5ec09934.skybroadband.com

    przede wszystkim poczucie bezpieczeństwa własnego + ktoś może do mnie zadzwonić po pomoc... A może to tylko wymówka żeby zawsze go mieć przy sobie...

  • 3

    6. ~tomek  2016-10-23 21:47:30  host: ip212w2.clubnet.pl

    cos w tym jest jak zapomne zabrac telefonu lub sie rozladuje mam spokoj ;)

  • 0

    7. ~x1x2x3  2016-10-23 23:19:04  host: 89-75-131-236.dynamic.chello.pl

    To nie telefon denerwuje tylko toksyczni znajomi, którzy kontaktują się przy pomocy telefonu.
    Polecam film:
    Toksyczni znajomi - Zapytaj Alexa cz.32

  • 2

    8. ~  2016-10-24 00:28:12  host: user-94-254-147-151.play-internet.pl

    5@ to tylko wymowka, bo ja w domu nie mam zasiegu zadnej sieci i czuje sie bardzo bezpiecznie. Ale mieszkam na odludziu. Zycie bez ludzi jest bardzo bezpieczne ; )

  • -1

    9. ~cyk cyk  2016-10-24 00:36:53  host: n14-03-03.opera-mini.net

    @8. no dobrze ze masz Playa, to nadrabiasz kłopoty z Internetem

  • 0

    10. ~mkkot  2016-10-24 08:22:28  host: host-81-190-218-227.dynamic.mm.pl

    @7 ma rację. Poza tym warto także pracować w normalnej firmie, gdzie nie wydzwaniają z byle pierdołą. Trzeba dostosować ilość telefonów do własnych potrzeb towarzyskich. Jeśli ktoś lubi być 24/7 na FB dzięki telefonowi, to lubi. Ale jeśli ktoś za tym nie przepada, niech wyłączy powiadomienia i przestanie oddzwaniać do ludzi, za którymi nie przepada. Wiem, prosto się pisze, ale to nie jest takie trudne. Ja kiedyś wygadywałem 3000-3500 minut/mc, zmieniły się moje potrzeby, teraz zużywam jakieś 100-200.

  • 1

    11.  2016-10-24 08:25:41

    Po prostu korzystanie ze smartfona jest bardzo bardzo wygodne, wszystko masz przy *** notes, zegarek, rozkład jazdy autobusów, ociągów, bilety samolotowe, ebooki, gps, po prostu kombajn multimedialny. Tak jak ludzie przyzwyczaili się do bieżącej wody z kranu bo nie trzeba zapieprzac nad rzekę tak i się przyzwyczaili do smarfonów bo nie trzeba pamietać żeby zabierać te wszystkie rzeczy ze sobą.

  • 1

    12.  2016-10-24 08:28:16

    Witku. A może artykuł na temat awarii w Play gdzie nie można aktywować usług, pakietów i taryf tutaj oficjalny komunikat: http://tlp.is/bjh

  • 1

    13. ~Ala  2016-10-24 08:29:09  host: user-94-254-177-104.play-internet.pl

    Stylistyka tytulu jest zla

  • 1

    14. ~czytelnik123  2016-10-24 09:03:00  host: bqd95.neoplus.adsl.tpnet.pl

    "...budzi on zdenerowanie". Identycznie jak: Pismactwo, Prostactwo i Bylejakość infantylnego i niedouczonego autora.

  • 1

    15. ~abc  2016-10-24 09:06:57  host: 212.160.172.83

    Tytuł i treść bardzo do siebie pasują ;-)

  • 0

    16. ~Taka prawda  2016-10-24 11:29:52  host: 178.43.254.150.ipv4.supernova.orange.pl

    Awaria Play trwającą 3 dni to nie awaria tylko kolejna akcja promocyjna.....zresztą nie spodziewałem się tu jakiejkolwiek o tym wzmianki ....w redakcji pewnie burza mózgów jak to przekuć w kolejny sukces tej sieci .....

  • 0

    17.  2016-10-24 11:33:04

    Hmmm... A nie pomyśleliście, że to zakończenie promocji po prostu a nie awaria? ;-)

Dodaj swoją opinię