Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Smartfon ostrzeże przed odholowaniem pojazdu

Smartfon ostrzeże przed odholowaniem pojazdu

LuiN 4 Lutego 2016 09:34

2 0

Kto odholowuje pojazdy? Specjalistyczne firmy na wniosek policji lub straży miejskiej, o ile dojdzie do złamania przepisów związanych z parkowaniem. A także złodzieje, gdy nie chcą bawić się w uruchamianie samochodu czy motocykla. W obu przypadkach właściciel może zostać natychmiast powiadomiony o próbie usunięcia swojej własności. O ile zastosuje system monitoringu.

Mandat za parkowanie w sposób sprzeczny z prawem to najłagodniejsza kara, jaką mogą wymierzyć kierowcy służby mundurowe (nie biorąc oczywiście pod uwagę upomnienia). Znacznie bardziej dolegliwa jest decyzja o usunięciu pojazdu na koszt właściciela. Mogą ją wydać strażnicy miejscy lub policjanci w sytuacji m.in. postoju na miejscu dla inwalidów bez odpowiedniej karty parkingowej lub gdy jest to zabronione i utrudnia ruch, akcję ratowniczą czy zagraża bezpieczeństwu. A koszty są niemałe.

Kierowca płaci i za odholowanie, i za postój na wyznaczonym parkingu, gdzie trafia jego własność. Kwoty są ustalane przez gminy na podstawie rozporządzenia Ministerstwa Finansów. W przypadku motocykli stawka maksymalna za usunięcie to 219 zł, a za każdą dobę przechowywania - 26 zł. Dla aut osobowych kwoty wynoszą odpowiednio 480 zł i 39 zł. Sporo. Części wydatków można uniknąć, o ile kierowca zjawi się przy pojeździe w chwili prowadzenia akcji przez ekipę odholowującą.

W takiej sytuacji, o ile zezwalają na to przepisy wydane przez gminę, pobierana jest jedynie opłata za odstąpienie od działań, niższa zazwyczaj o 50 proc. od stawki za usunięcie. Tylko skąd użytkownik samochodu czy motocykla ma wiedzieć, że jego pojazd jest właśnie odholowywany?
Informacji takiej dostarczyć mu może system monitoringu GPS. To jedna z funkcji rozwiązania, które w założeniach pozwala m.in. na śledzenie lokalizacji aut, ograniczanie kosztów związanych z ich eksploatacją, sprawniejsze zarządzanie, zwiększanie efektywności działań pracowników mobilnych i odzyskiwanie pojazdów w przypadku kradzieży.

Montowane przez nas moduły GPS wyposażone są w akcelerometry. Oznacza to, że każde poruszenie samochodu czy motocykla w określonym przedziale czasowym wywołuje alarm na telefonie należącym do właściciela, jego skrzynce pocztowej oraz na platformie gromadzącej dane. Umożliwia to szybką reakcję - wyjaśnia Mateusz Gniewek z firmy GPS Guardian.

Rozwiązanie sprawdza się nie tylko w przypadku usuwania pojazdów na zlecenie mundurowych. To również forma zabezpieczenia antykradzieżowego.

Zdarza się, że złodzieje nie chcąc tracić czasu na dostawanie się do pojazdu i rozbrajanie alarmów, a przy okazji minimalizując ryzyko nadmiernego hałasu, decydują się na użycie holownika. W tym przypadku monitoring również spełni swoje zadanie, generując alert, który może być początkiem akcji mundurowych oraz firmy oferującej usługi monitoringu - mówi Mateusz Gniewek.

Źródło tekstu: GPS Guardian     

Dodaj do:

Tagi: gps guardian | monitoring

w sumie: 6
 • 1

  1. ~  2016-02-04 10:05:40  host: aaoh187.neoplus.adsl.tpnet.pl

  Zapomnieliście, napisać że to JEST REKLAMA.

 • 0

  2.  2016-02-04 10:29:33

  To powinien być Pajacyk. Zanim user zareaguje na sygnał o próbie odholowaniu pojazdu, to już go odholują.

 • 0

  3.  2016-02-04 10:53:30

  @SirmarK nie zgodze sie... jesli dajmy na to wlasciciel samochodu postawil samochod blokujac przejazd tramwajowy i poszedl obok np do urzedu, sklepu, kawiarni itd to jak dostanie sms to szybko zareaguje... przeciez od momentu wlaczenia systemu(pierwsze poruszenie samochodu) do momentu az go wciagna na lawete minie z 5 minut

 • 0

  4. ~ggg  2016-02-04 12:59:12  host: 248-144.beskidmedia.pl

  To nie reklama poniewaz nie ma wypisane konkretnej firmy

 • 0

  5.  2016-02-04 13:07:13

  @4. Szósty akapit na końcu: "... Mateusz Gniewek z firmy GPS Guardian"

 • 0

  6. ~  2016-02-04 15:21:51  host: 8.37.224.183

  @5. z jaką uwagą przeczytał i nie omieszkał się z tym podzielić :))

Dodaj swoją opinię

Do prawidłowego działania formularza wymagana jest akceptacja plików cookie.

host: ec2-54-81-102-236.compute-1.amazonaws.com


Serwis TELEPOLIS.PL zastrzega sobie prawo redakcji, skrótów, bądź usunięcia opinii zawierającej treści zabronione przez prawo, wulgarne, obraźliwie lub w inny sposób rażąco naruszające zasady współżycia społecznego. Komentarze są opiniami czytelników, za które ponoszą oni wyłączną odpowiedzialność. Nie są oficjalnymi opiniami serwisu TELEPOLIS.PL i jego redakcji. Jednocześnie przypominamy, że osoba zamieszczająca opinię może ponieść za jej treść odpowiedzialność karną i/lub cywilną.
Usuwane będą także komentarze zawierające oferty handlowe, numery telefonów, adresy e-mail czy komunikatorów oraz komentarze mocno odbiegające od treści wiadomości.

Najpopularniejsze

Ankieta

Czy doczekamy się cenzury internetu w Polsce?

Kolejna próba cenzurowania Internetu w Polsce

 

Zobacz wynik | Opinie (1)

Archiwum Ankiet