Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Służby specjalne z mniejszym dostępem do billingów

Służby specjalne z mniejszym dostępem do billingów

Q! 10 Października 2011 09:18

0 0

Dostęp służb specjalnych do billingów obywateli zostanie ograniczony. Propozycja zmian w tej sprawie jest już gotowa - poinformował PAP Jacek Cichocki, sekretarz Kolegium ds. Służb Specjalnych.

Zespół pod kierownictwem Cichockiego opracował szczegółowe propozycje dotyczące nowelizacji 14 ustaw, mające na celu ograniczenie okresu przechowywania danych telekomunikacyjnych do jednego roku, ograniczenie zakresu ich wykorzystywania przez uprawnione organy do ścigania poważnych przestępstw oraz zwiększenie kontroli nad wykorzystywaniem tych danych, w tym powołanie pełnomocników do spraw ochrony danych osobowych i telekomunikacyjnych.

Będzie to widoczna zmiana względem obecnie obowiązujących przepisów, które nie ograniczają katalogu przestępstw, przy których odpowiednie służby mogą sięgać po billingi. Po drugie, zgodnie z nimi służby mogą przechowywać takie dane przez dwa lata, a więc przez najdłuższy okres, jaki przewidziany jest przez europejską dyrektywę retencyjną.
Zmiany te mają również sprawić, że polskie służby rzadziej będą sięgać do billingów obywateli. Obecnie Polska jest na czele Europy jeśli chodzi o liczbę wniosków składanych do firm telekomunikacyjnych z żądaniem udostępnienia danych klientów. Tylko w 2010 roku, według Komisji Europejskiej, polskie służby skorzystały z tego prawa 1,4 mln razy.

Nowe przepisy przewidują również możliwość powołania przez Sejm niezależnej, sześcioosobowej komisji, która kontrolowałaby pracę operacyjną służb specjalnych. Szczególną uwagę miałaby ona zwrócić na przestrzeganie przez służby praw obywatelskich. Obecnie trwają nad tym prace koncepcyjne, a ich efektem powinno być opracowanie projektu założeń nowej ustawy, która regulowałaby powstanie i funkcjonowanie takiej komisji.

Propozycje zmian, które obejmują łącznie 14 ustaw, mają zostać przedstawione premierowi w najbliższym czasie.

Źródło tekstu: pap, gazetaprawna, wł     

Dodaj do:
w sumie: 8
 • 0

  2. ~aaa  2011-10-10 09:34:58  host: korp14.avistamedia.pl

  Tak jasne... Inwigilacja w Polsce i w innyc hkrajach się nie skończy nigdy. Dostęp będa pewnie mieli taki sam .

 • 0

  3. ~  2011-10-10 10:10:35  host: z37-12.opera-mini.net

  Beda pisac lepsze wnioski..12 mies retencji na wax powinno byc.mirekb

 • 1

  4.  2011-10-10 12:08:27

  zmiany idą w dobrym kierunku :)

 • 1

  5. ~zniesmaczony  2011-10-10 13:29:15  host: 212.160.172.70

  zmniejszy się, bo jest na krytycznie wysokim poziomie, co krytykują chociażby helsińczycy

 • 2

  6. ~  2011-10-10 15:48:46  host: user-31-174-26-71.play-internet.pl

  Żebyście się nie zdziwili. Teraz kiedy PO po raz drugi wygrała wybory inwigilacja sie jeszcze nasili. Tylko ktoś wyjatkowo naiwny mógłby w to uwierzyć, że te propozycje przejdą. Ja sam wiem, bo potwierdziła mi to POlicja, że w pracy mam telefon na podsłuchu. Tylko po co? Czy ktoś za jego pomocą robi jakieś przekręty skoro tylko ja go używam i rozmawiam o ofercie firmy? Platforma dąży do wprowadzenia takiego samego zamordyzmu jaki ma miejsce w Rosji czy Białorusi. Wystarczy spojrzeć na telewizję pUBliczną. Czy poza Tuskiem jest tam jeszcze pozytywnie pokazywany ktokolwiek inny? Tak właśnie prawie 40% społeczeństwa z wczorajszych głosujących daje się ogłupiać tzw telewizji pUBlicznej. Dodatkowo rzad chce być anonimowy w swoich działaniach poprzez ograniczenie dostępu do informacji publicznej jakie miało przed kilkoma tygodniami miejsce. A żeby było jeszcze ciekawiej to te 40% z głosujących mysli że są wolni nie zdając sobie sprawy, że są oni wolni jedynie do tego żeby robić to, co każe im władza. To właśnie za czasów koalicji PO PSL a nie "strasznego" PISu mieliśmy do czynienia z tym 1,4 mln przypadków. No cóż, widocznie część ludzi lubi stare SBeckie metody inwigilacji skoro daje się ogłupiać i wybiera tę samą ekipę na kolejne lata.

 • -1

  7. ~  2011-10-10 21:45:55  host: ip-94-42-6-210.multimo.pl

  Ograniczą dostęp tak, że zostanie rozszerzony. Zobaczycie.

 • -1

  8. ~wssz  2011-10-11 01:26:25  host: 188.146.107.79.nat.umts.dynamic.t-mobile.pl

  żal mi kolegi 6. ale cóż poradzić... polityka weszła też na ten portal. jeszcze chwila i zaczą sie bitwy na partie. nie dopuśćmy do tego!

 • 0

  9. ~  2011-10-11 17:24:06  host: user-188-33-9-123.play-internet.pl

  #8: Piszesz żal mi kolegi tak jakby sprawa nie dotyczyła również i ciebie. No chyba, że piszesz i mieszkasz za granicą ale patrząc na twojego hosta chyba nie. A temat jest jak najbardziej polityczny a więc nie wiem w czym problem? No cóż. można żyć tak jak ty w błogiej nieświadomości i nie wiedzieć lub udawać, że się nie wie, co się wokół dzieje. Zresztą w tej błogiej nieświadomości żyje znaczna część społeczeństwa, która poza jedyną słuszną TV nie zna innego źródła informacji.

Dodaj swoją opinię

Do prawidłowego działania formularza wymagana jest akceptacja plików cookie.

host: ec2-54-81-112-7.compute-1.amazonaws.com


Serwis TELEPOLIS.PL zastrzega sobie prawo redakcji, skrótów, bądź usunięcia opinii zawierającej treści zabronione przez prawo, wulgarne, obraźliwie lub w inny sposób rażąco naruszające zasady współżycia społecznego. Komentarze są opiniami czytelników, za które ponoszą oni wyłączną odpowiedzialność. Nie są oficjalnymi opiniami serwisu TELEPOLIS.PL i jego redakcji. Jednocześnie przypominamy, że osoba zamieszczająca opinię może ponieść za jej treść odpowiedzialność karną i/lub cywilną.
Usuwane będą także komentarze zawierające oferty handlowe, numery telefonów, adresy e-mail czy komunikatorów oraz komentarze mocno odbiegające od treści wiadomości.

Ankieta

Jak oceniasz pomysł z aparatami chowanymi w obudowie smartfonu?

Oppo Find X oficjalnie

 

Zobacz wynik | Opinie (0)

Archiwum Ankiet