Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Śledztwo utknęło

Śledztwo utknęło

WitekT 24 Lipca 2006 12:00

0 0

Białostocka prokuratura nie może zakończyć śledztwa w sprawie wywozu telefonów komórkowych za wschodnią granicę, które trwa już dwa lata. I w najbliższym czasie nie zakończy, bo 30. czerwca zawieszono je w oczekiwaniu na pomoc prawną z Białorusi. Dotychczas nikomu nie przedstawiono zarzutów.

Śledczy badają proceder, jakiego dopuszczały się firmy z Białegostoku (głównie GMB) w latach 2003-2005. Polegał on na kupowaniu subsydiowanych przez operatorów zestawów prepaid, rozmontowywaniu ich i sprzedawaniu samych telefonów za wschodnią granicę – śledztwo dotyczy co najmniej kilkudziesięciu tysięcy komórek. Prokuratorzy sprawdzają, co się działo nie tylko z komórkami, ale także ze znajdującymi się w zestawach kartami gwarancyjnymi i kartami startowymi. Chodzi o zbadanie, czy nie dochodziło do oszustw na szkodę operatorów, głównie PTC.




PTC sama też może mieć problemy. W sprawie pojawiają się oskarżenia korupcyjne, a prokuratorzy sprawdzają ewentualne niedopełnienie obowiązków przez spółkę. Ustalają, czy przedstawiciele operatora wiedzieli o procederze, a jeśli tak, to czy mu przeciwdziałali. PTC odmawia komentarza.

Dane z Białorusi mają pomóc w rozwikłaniu wątku ewentualnych oszustw na szkodę skarbu państwa z tytułu wyłudzania zwrotu podatku VAT. W śledztwie zabezpieczono m.in. ponad 8 tys. czeków tax-free — prokuratura bada, czy dochodziło do ich fałszowania, sprawdza też, czy nie korumpowano celników.

Źródło tekstu: Puls Biznesu     

Dodaj do:
w sumie: 17
  • 0

    1. ~ajpiotrowski  2006-07-24 12:19:30  host: 217.116.98.2

    p.grzegorz e. zdazyl sie na czas ewakuowac do swoich rosyjskich przyjaciol;-)

  • 0

    2. ~z  2006-07-24 12:23:33  host: rev-27.malnet.pl

    dupa...Rosjanie już wiedzą co za asa mają u siebie, bo u nich śledztwo trwa i ponoć informacje doszły..:)

  • 0

    3. ~jarekt  2006-07-24 12:27:01  host: eda126.neoplus.adsl.tpnet.pl

    Sam "proceder" jest najzupelniej legalny. Co ma prokuratura do tego ze kupie cos zupelnie legalnie a potem rownie legalnie to cos odsprzedam nawet jesli zmienie opakowanie> Poza tym co to za bzdura z subsydiowaniem prapaidow? Tych telefonow nikt nigdy nie subsydiowal a byly one co najwyzej sprzedawane po kosztach (cena ponizej rynkowej wynikala z ogromnych upustow jakie maja operatorzy u producentow).

  • 0

    4. ~z  2006-07-24 12:31:36  host: rev-27.malnet.pl

    albo go zwerbują albo zamkną...innej opcji nie ma..a na Butyrkach lubią ładnych chłopców co to ubierają się we włoskich butikach, poza tym jest jeszcze jedno wyjście on ma miecz samurajski podarowany przez pracowników na odchodnym...może jakieś spektakularne harakirii?:)

  • 0

    5. ~mex  2006-07-24 12:59:10  host: 213.134.142.50

    zosia chodz ponabijamy troche ogladalnosc newsa ;)najslabsza Top Wiadomosc ma jedynie 14 odpowiedzi...moze wybijemy sie na szczyty...bedziemy popularni, lubiani i opaleni :)

  • 0

    6. ~z  2006-07-24 13:07:56  host: rev-27.malnet.pl

    mex: liczysz na cuda? Licz raczej na siebie, bo jak walnę tekst co już wiem to zwiejesz do USA...a przepraszam ty tam nie możesz wjechać.. to do Meksyku:)...No i z czekam na dogrywkę w sprawie cywilnej..przygotujcie się chłopcy..
    I spytam na koniec: czy ktoś widział Annę Sz? Czemu tak szybko się zerwała z pracy? Cieeeniasy i meecieniasy jesteście...poza tym was lubię i życzę udanych wakacji bo to chyba pamiętne będą wakacje..:)

  • 0

    7. ~  2006-07-24 13:28:52  host: 213-238-68-45.adsl.inetia.pl

    lol. mialas chlopakowi pomoc z postami, trzy sprawy w jednym poscie - to nie w Twoim stylu ;) ale mysle ze sie jeszcze poprawisz. tez bym sie dolaczyl do Waszego "sukcesu" wiec nabijam posta. w idze tez jakies nowe twarze sie pojawiły, to cd "sledztwa"?

  • 0

    8. ~z  2006-07-24 14:13:22  host: rev-27.malnet.pl

    a mam tu też przygotowany tekst o jednym ale nie jedynym bohaterze sprawy, cytat za "Parkietem": Michał Lorenc twierdzi, że uchwała rady nadzorczej, zezwalająca zarządowi na podwyższenie kapitału, była sfałszowana. Sugeruje, że w fałszerstwo mógł być zamieszany Piotr Lewandowski. Ten stanowczo odrzuca oskarżenia. Nie zgadza się też z wersją, jakoby Lorenc nie wiedział o istnieniu takiej uchwały. Na dowód przekazał dziennikarzom kopie dokumentów, w tym wniosek do KRS-u o zarejestrowanie emisji akcji, podpisany przez Michała Lorenca. Wśród załączników znajduje się inkryminowana uchwała RN. Michał Lorenc (jako wiceprezes) i Piotr Lewandowski (jako prezes) są też podpisani na dokumencie wysłanym 11 lipca do KPWiG, w którym informują o zarejestrowaniu podwyższenia kapitału. Załącznikiem jest ta sama uchwała. - Michał Lorenc przez miesiąc posługiwał siź tą uchwałą, a potem stwierdził, że jest ona sfałszowana. W którym momencie oszalał? - pyta dramatycznie Michał Dębski, przewodniczący RN i największy akcjonariusz Optimusa. Dodaje, że Lorenc pokazywał mu uchwałę RN w kształcie, którego wypiera się teraz były prezes. Sugeruje, że członkowie rady mogą się odżegnywać od jej autorstwa. Z kolei Piotr Lewandowski, który twierdzi, że nie brał udziału w przygotowaniu uchwały, wskazuje, że jej oryginał jest w sądzie. - Decyzję co do oryginalności uchwały pozostawiam urzędom. Ta sprawa jest wyjaśniana - mówi obecny prezes Optimusa.

    Fajna ekipa co? Fałszowanie i oskarżanie to norma chłopaki?

  • 0

    9. ~aaa  2006-07-24 15:19:16  host: ip-213-17-162-19.netia.com.pl

    nabijamy posty wiec :-)))

  • 0

    10. ~z  2006-07-24 17:25:17  host: rev-27.malnet.pl

    My? A masz coś wspólnego z tym? Ano tak zawsze anonim..pewnie wstydzisz się nazwiska? A może masz tylko chociaż imię a brak ci porządnego nazwiska..:)

  • 0

    11.  2006-07-24 17:44:37

    (3) właśnie - CO TO KOGO OBCHODZI ze ja kupuję 100 szt telefonów i odsprzedaję przyjaciołom zza np Buga ??? nie maja za co się Brać??? a zestawy z tych TakTaków poszły do ludzi ludzie doladowują konta wieć ja bym sie tu nie obawiał strat Ery a panom prokuratorom to mówię - do roboty sięweźcie a nie pierdołami sie zajumjecie:P

  • 0

    12.  2006-07-24 19:12:35

    olek: akurat ta sprawa jest dosc powazna i nie prosta. taka ptc sama wprowadza oficjalnie limity na ilosc jednorazowego zakupu zestwawow. Znaczy to tyle jednak im nie jest na reke, aby zestawy opuszczaly masowo Polske, a SIM-y ladowaly w koszu. Prokutarura bada min. watki korupcyjne oraz wyludzenia VAT-u. To raczej nie sa blache sprawy.

  • 0

    13. ~a ja sobie mysle  2006-07-24 22:42:07  host: eek34.internetdsl.tpnet.pl

    ze za tym wszystkim stali ludzie ktorym to bylo bardziej na reke niz erze. mowi sie o 50tys telefonikow, na kazdym 100zlociszy to sie ladna kaska robi do podzialu.

  • 0

    14. ~  2006-07-25 00:36:49  host: dvw198.neoplus.adsl.tpnet.pl

    Karty startowe poszły na allegro. Mogliby zbadać też inne sieci.

  • 0

    15.  2006-07-25 10:04:24

    nie chodzi o to, że ktoś tam sprzedał te rozmontowane zestawy tylko, że potem wyłudził zwrot podatku vat, zdaje się.

  • 0

    16. ~z  2006-07-25 11:13:57  host: rev-27.malnet.pl

    a ja sobie myślę że chodzi o 200 tys telefoników...przynajmniej o tylu mówią mi pracownicy Operatora:)
    ale jest jeszcze kilka innych sieci, które żeniły za wiedzą Operatora zestawy do wywozu...i tego nie zostwią mam nadzieję śledczy...:)

  • 0

    17. ~z  2006-07-25 12:04:31  host: rev-27.malnet.pl

    a ja sobie myślę: o kogo według Ciebie chodzi? Wal śmiało nazwy firm i nazwiska, ostatnio można już pokazywać publicznie złodziejaszków (na razie kieszonkowcy ale czas na krawaciarzy:))nie ma obaw najwyżej się poobrażają i przez jakiś czas tu nie będą zaglądać w ramach protestu:) żadna strata kolejny anonim zniknie..

Dodaj swoją opinię