Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Śledź swoje gazy dzięki inteligentnej kapsułce

Śledź swoje gazy dzięki inteligentnej kapsułce

orson_dzi 9 Stycznia 2018 19:32

4 1

tabletka gazy

Australijscy naukowcy stworzyli kapsułkę, dzięki której można monitorować co dzieje się z gazami w naszych jelitach.

Naukowcy potrafią zaskakiwać. Szczególnie kiedy wynajdą coś tak przełomowego jak... możliwość śledzenia ludzkich gazów za pomocą aplikacji w smartfonie(!). Ale żarty na bok, to faktycznie może być użyteczne.

Wzdęcia, zgaga, nadkwasowość żołądka... w dzisiejszych czasach, szybkiego życia i szybkiego jedzenia takie problemy spotykają duże grupy osób. Dzięki specjalnej tabletce można będzie monitorować co powoduje dolegliwości żołądkowe. Do tej pory było to możliwe tylko po wprowadzeniu do przewodu pokarmowego różnego rodzaju rurek i czujników, co nie należy to przyjemnych czynności. Połykając specjalną kapsułkę możliwe jest monitorowanie poziomu gazów w jelitach w zasadzie bezinwazyjnie. Co nam to da?

Australijski wynalazek pozwoli w prosty sposób sprawdzić, jak nasz żołądek reaguje w różnych sytuacjach i po zjedzeniu różnych potraw. Męczą nas wzdęcia? Połykamy specjalną tabletkę i monitorujemy, po spożyciu jakich posiłków nasz żołądek zaczyna wydzielać nadmierne ilości gazów.




tabletka gazy

Sama tabletka z pozoru nie różni się niczym od innych, spożywanych na co dzień. Ma 26 mm długości i 9,7 mm średnicy. Jej polimerowa powłoka kryje, umieszczone w wewnątrz, czujnik temperatury i gazów, baterię srebra oraz system transmisji danych. Dodatkowo jeden koniec kapsułki ma specjalną membranę, przez którą gazy trafiają do jej wnętrza.

Podczas przeprowadzonych testów jeden pomiar trwał zazwyczaj ok 20 godzin. Tyle czasu trwało przejście całego układu pokarmowego człowieka. W tym przez ok 4,5 godziny tabletka znajdowała się w żołądku, 2,5 godziny w jelicie cienkim, a przez 13 godzin poruszała się po okrężnicy. Cały czas elektronika umieszczona w kapsułce dokonywała pomiarów i przesyłała je do odbiornika połączonego ze smartfonem lub komputerem. Oczywiście w niektórych przypadkach tabletka znajdowała się w ciele osoby badanej nawet trzykrotnie dłużej. Jak wiadomo, układ pokarmowy układowi pokarmowemu nierówny.

Tego typu urządzenia faktycznie mogą być przyszłością medycyny. Pozostaje tylko pytanie - czy elektroniczna kapsułka jest jednokrotnego czy wielorazowego użytku? Tej informacji niestety (albo i na szczęście) zabrakło.

Źródło tekstu: arstechnica; wł     
Źródło zdjęć: RMIT University

Dodaj do:

Tagi: gazy | tabletka

w sumie: 26
  • 1

    6.  2018-01-09 19:54:36

    @4 Zgodze sie z Tobą, z tej bajki nauczyłem się więcej niż z lekcji Biologii ze szkoły. Na każdy kolejny odcinek czekałem z utęsknieniem!

  • 1

    7. ~Pulpet  2018-01-09 19:58:38  host: a05-08-07.opera-mini.net

    Te 20 godz to jest średni czas poruszania sie tabletki w układzie pokarmowym.
    A jak to wygląda w przypadku zaparcia albo sr..czki.
    W zaparciu pewnie z 5dni albo i więcej. A w przypadku rozwolnienia z 10minut

  • 0

    8. ~nikt  2018-01-09 20:03:49  host: mk31.telbeskid.com.pl

    Nie mogę, Wymieńcie tego orson_dzi bo co artykuł to jak nie błędy literowe to stylistyczne. "Tyle czasu trwało przejście całego układu pokarmowego człowieka" wynika z tego, że to układ pokarmowy przesuwał się a nie kapsułka

  • 1

    10.  2018-01-09 20:20:56

    A szanowana redakcja telepolis potrafi ładnie wszystko wytłumaczyć. :D

  • 0

    11.  2018-01-09 20:26:45

    O tym wielokrotnym użytku również mi się przypomniało, gdy czytałem artykuł. Pewnie wnętrze jest używane ponownie, ale zewnętrzna część raczej wymieniają :).

  • 1

    12.  2018-01-09 20:31:29

    @7. 10 minut z żołądka do odbytu to u człowieka raczej niemożliwe. Z tego co pamiętam szczytowa prędkość ruchów robaczkowych jelit to około 30 cm na minutę. Aby przebyć około 40 metrów jelit potrzeba około dwóch godzin. A gdzie czas spędzony w żołądku?

  • 1

    14. ~~  2018-01-09 20:35:10  host: dfj234.neoplus.adsl.tpnet.pl

    "Wzdęcia, zgaga, nadkwasowość żołądka... w dzisiejszych czasach, szybkiego życia i szybkiego jedzenia takie problemy spotykają duże grupy osób."

    No to znamy już przyczyny: Jemy byle co i za szybko bez gryzienia

  • 1

    16. ~Darek  2018-01-09 20:38:33  host: public-gprs387076.centertel.pl

    A czy to ustrojstwo potrafi wytropić źródło pochodzenia gazów? Mówiąc kolokwialnie namierzyć tchórza dywersanta.

  • 1

    17. ~pabloki  2018-01-09 21:00:35  host: user-5-173-51-88.play-internet.pl

    ja już skonsultowałem to z koleżanką - gastrologiem. to jest używane od dawna ale do badania stan przewodu pokarmowego , szczególnie jelita cienkiego do którego nie można zastosowac innych metod poza rezonasem z kontrastem który pokaże nowotwór, polip ale kapsułka rejestruje wygląd wnętrza jelita . tu novum polega na tym że człowiek sam to stosuje i bada gazy co ma małe znaczenie bo woadomo już co pwoduje jakie reakcje . w sumie takie cos nie ma większego sensu. także wcale nie trzeba gastroskoii czy kolonoskopiii ale to zależy od konkretnej diagnostyki danego schorzenia.

    poza tym na portalu telekom o badaniu gazów ?

  • 3

    18. ~Edward Chętny  2018-01-09 21:01:26  host: public-gprs182703.centertel.pl

    Tja, za niedługo smartfon będzie nas informował że za 2 minuty będzie pierd, skala zajadliwości oraz głośność w decybelach. Przydatna funkcja...

  • 1

    25. ~CaIm7.2018  2018-01-09 21:27:01  host: a28-02-02.opera-mini.net

    17). Bo to jest tak, jakbyś telefon połknął - stąd news na portalu gsm o pastylce.
    *
    Jeju, jak ja to mam 2,5cm połknąć?!

  • 1

    26.  2018-01-09 21:46:56

    A szanowny PABLOKI jak zwykle perfekcyjnie zorientowany, wszystko musi wiedzieć i skomentować ;).

  • 0

    27. ~pabloki  2018-01-09 22:09:03  host: user-5-173-51-88.play-internet.pl

    25 a co ja poradzę że mam odpowiednich znajomych , z wiekiem też tak będziesz miał. wielu tak ma . to są normalne relacje społeczne.

  • 0

    28. ~wio  2018-01-09 22:45:56  host: user-94-254-130-161.play-internet.pl

    27. no nie wiem pabloki czy to takie normalne. zamiast bawic , uwodzic koleżanke ty zanudzasz ja pytaniami o ....gazy jelitowe. nie wiem jak w twojej okolicy ale u nas gdyby ktoś tak sobie poczynał na niezłego porąbańca by wyszedł. ale co kraj to obyczaj. tam widac wszyscy tacy

  • -1

    29. ~wio  2018-01-09 22:56:11  host: user-94-254-130-161.play-internet.pl

    27. no tak , nie doczytałem. piszesz tu o swoim wieku a i który niesie pewne niemożliwosci w relacjach z kobietami. teraz rozumiem dlaczego wolisz snuć na spotkaniu romantyczne wizje gazów jelitowych miast brać sie do kobitki. ok jasne

  • 0

    30. ~OSTRZEGAM!  2018-01-10 08:02:26  host: 103.10.197.222

    Gwałtowne uwalnianie gazów powoduje różnorodne efekty akustyczne.

  • 0

    31.  2018-01-10 09:47:11

    Będę chyba pierwszą osobą, która to kupi. Przyda się przy nietolerancji pokarmowej i uczuleniu na laktozę.

  • 0

    33. ~Gollum  2018-01-10 12:43:38  host: hq.npn.com.pl

    @17: po pierwsze bełkot a nie wypowiedź, coś tam usłyszałeś i taki słowotok z Ciebie wypłynął.
    Poza tym nikt nie mówi, że takie czujniki w kapsułkach są nowością. Jest nią natomiast możliwość monitorowania samodzielnego ze smartfona. Stąd też zapewne notka na ten temat na Telepolis.

  • 0

    34. ~Hydraulika  2018-01-10 15:11:34  host: abxf78.neoplus.adsl.tpnet.pl

    Musicie wiedzieć, że moje gazy chodzą jak złoto. Nie narzek , cieszę się dobrym zdrowiem.

  • 0

    35. ~pabloki  2018-01-10 15:12:41  host: user-188-33-59-87.play-internet.pl

    33 jak widać, miasto i świat zauważy że nie przeczytałeś mojej wypowiedzi #17 ze zrozumieniem. a co tu napisałem"tu novum polega na tym że człowiek sam to stosuje i bada gazy co ma małe znaczenie". ojej? no , teraz ojej.

Dodaj swoją opinię