Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Słaby interes

Słaby interes

WitekT 29 Listopada 2005 12:56

0 0

NFI Jupiter zainwestował 144 mln zł w Pro Futuro i dataCom. Teraz sprzeda akcje obu firm za 32 mln zł. Mniej więcej tyle samo Pro Futuro jest jeszcze winne Exatelowi.

Od 1999 r. Pro Futuro przynosi straty netto, które łącznie do końca 2004 r. przekroczyły 95 mln zł.

NFI Jupiter podpisał warunkową umowę sprzedaży prawie 75% akcji Pro Futuro i prawie 57% akcji dataCom. Nabywcą jest zarejestrowana w Holandii spółka Linx Telecommunications. Działa ona głównie w państwach nadbałtyckich, ale także w Polsce i Rosji. Planowała ułożenie światłowodu na dnie Bałtyku z Windawy na Łotwie do polskiego Władysławowa, podpisała też list intencyjny o dzierżawie światłowodów od Netii.
Firmy, które inwestowały w telekomunikację w okresie boomu w tej branży, obecnie odzyskują czasem tylko 10% inwestycji, a my dwa i pół razy więcej - powiedział nam Janusz Koczyk, obecny prezes NFI Jupiter. Akcje obu spółek stanowią ponad połowę całego portfela inwestycyjnego funduszu.

Według sprawozdania NFI Jupiter za pierwsze półrocze 2005 r. wartość swoich akcji Pro Futuro fundusz wyceniał na 24,8 mln zł, a akcji dataCom na 12,7 mln zł. Janusz Koczyk nie chciał jednak ujawnić, na ile fundusz wycenia wartość jednej akcji Pro Futuro w transakcji z Linx. A to bardzo ważne dla Exatela, która niemal całkowicie należy do państwowych Polskich Sieci Elektroenergetycznych. Exatel, jeszcze jako Tel-Energo, od 2002 do 2004 r. wydał ponad 32 mln zł na zakup od Pro Futuro obligacji. W 2007 r. Pro Futuro ma je wykupić albo Exatel będzie mógł je zamienić na nowe akcje Pro Futuro. Pytanie, po ile. W 2002 r. niewielką część obligacji Exatel zamienił na niespełna 1% akcji Pro Futuro wycenionych na 27,2 tys. zł za sztukę. W zeszłym roku - jak informował Jupiter - uzgodniono zamianę obligacji na akcje w cenie 11 tys. zł. Teraz nie można wykluczyć, że Linx kupi akcje Pro Futuro w cenie ok. 4 tys. zł za sztukę. To dużo lepsza cena niż uzgadniana dotąd z Exatelem.

Rzecznik Exatela Paweł Byra powiedział, że Linx nie kontaktował się jeszcze z jego firmą w sprawie warunków przejęcia Pro Futuro i spłaty długów.

Źródło tekstu: Gazeta Wyborcza     

Dodaj do:
w sumie: 0


Nikt jeszcze nie wyraził swojej opinii.

Dodaj swoją opinię

Do prawidłowego działania formularza wymagana jest akceptacja plików cookie.

host: ec2-54-80-198-173.compute-1.amazonaws.com


Serwis TELEPOLIS.PL zastrzega sobie prawo redakcji, skrótów, bądź usunięcia opinii zawierającej treści zabronione przez prawo, wulgarne, obraźliwie lub w inny sposób rażąco naruszające zasady współżycia społecznego. Komentarze są opiniami czytelników, za które ponoszą oni wyłączną odpowiedzialność. Nie są oficjalnymi opiniami serwisu TELEPOLIS.PL i jego redakcji. Jednocześnie przypominamy, że osoba zamieszczająca opinię może ponieść za jej treść odpowiedzialność karną i/lub cywilną.
Usuwane będą także komentarze zawierające oferty handlowe, numery telefonów, adresy e-mail czy komunikatorów oraz komentarze mocno odbiegające od treści wiadomości.

Ankieta

Czy uruchamianie Windowsa 10 na urządzeniach mobilnych z Androidem ma sens?

Na smartfonach Huaweia można uruchomić Windowsa 10 dzięki chmurze

 

Zobacz wynik | Opinie (0)

Archiwum Ankiet