Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Słabo chronione dane na smartfonach

Słabo chronione dane na smartfonach

sirmark 17 Marca 2016 23:57

5 0

kaspersky cyfrowy przyjaciel Użytkownicy słabo dbają o bezpieczeństwo smartfonów, choć większość przechowuje na nich ważne i poufne informacje - wynika z badania przeprowadzonego przez Kaspersky Lab i B2B International.

Większość Europejczyków (88%) przechowuje na swoich urządzeniach mobilnych ważne i poufne informacje, łącznie z hasłami, zdjęciami, kontaktami, plikami i innymi danymi. W wielu przypadkach jest to jedyna kopia tych informacji. Jeden na czterech użytkowników twierdzi, że na jego smartfonie znajdują się informacje, których nigdy nie powinien zobaczyć nikt inny. Co więcej, Europejczycy nie rozstają się ze swoimi smartfonami i korzystają z nich niemal wszędzie: w pracy (50%), w samochodzie (38%), w transporcie publicznym (45%), w łóżku (55%), a nawet w łazience (30%).

Niestety niewielu użytkowników podejmuje jakikolwiek kroku, by zmniejszyć ryzyko utraty bądź wycieku danych. Poza domem urządzenie może zostać zgubione lub skradzione, a tylko 45% użytkowników korzysta z funkcji bezpieczeństwa wbudowanych w smartfony, takich jak zdalne blokowanie i odnajdywanie.
Użytkownicy nie przejmują się także zagrożeniami płynącymi z korzystania z Internetu poprzez niechronione, publiczne sieci Wi-Fi. Zaledwie 18% Europejczyków dostosowuje swoje zachowanie online do faktu, że komunikacja może zostać przechwycona przez cyberprzestępców.

Zaufanie, jakim użytkownicy obdarzają swoje urządzenia mobilne, może prowadzić do zaniedbań w zakresie bezpieczeństwa. Trudno wyobrazić sobie, że telefon, który prawie bez przerwy mamy przy sobie i którego używamy przez większość dnia do rozmaitych zadań, może stać się jakimkolwiek zagrożeniem. Niestety cyfrowy przyjaciel może stać się cyfrowym wrogacielem. Niedostrzeganie potencjalnych zagrożeń oraz potrzeby stosowania ochrony sprzętu i danych może prowadzić do utraty poufnych informacji, pieniędzy, a nawet do kradzieży tożsamości. Kamera smartfona, której używamy do uwieczniania naszych wspomnień, może w nieodpowiednich rękach stać się narzędziem służącym do szpiegowania. Warto uświadomić sobie, że w dzisiejszych czasach ochrona mobilna nie jest jedynie dodatkiem - powiedział Petr Aleszkin, szef działu marketingu konsumenckiego w Kaspersky Lab.

Jakiego typu blokady ekranu smartfonu używasz?

Zwykle przeciągnięcie
30.57%
Symbol / szlaczek
18.47%
PIN ekranowy
17.52%
Hasło
5.73%
Odcisk palców
15.61%
Odblokowanie za pomocą twarzy
1.27%
Nie wiem
0.96%
Nie stosuję blokad
9.87%

Wszystkich głosujących: 314Źródło tekstu: Kaspersky Lab     

Dodaj do:

Tagi: kaspersky lab

w sumie: 6
 • 0

  1. ~  2016-03-18 06:50:53  host: 217-195-251-92.dsl.easynet.nl

  Brakuje w ankiecie skanera siatkówki ;-)

 • 0

  2. ~krzysiek  2016-03-18 08:22:47  host: user-94-254-225-48.play-internet.pl

  Producent zawsze będzie tak mówił. Najlepiej nie mieć nic i żyć spokojnie.

 • 0

  3. ~asf  2016-03-18 13:24:49  host: 31.61.136.135

  Poprostu w smartfonie nie trzyma się ważnych rzeczy. Aplikacjom odbiera uprawnienia, różnym szpiegom i wyłudzaczom danych podaje się jakąś fikcję, niech sobie ją google przetwarza. Nikt tak naprawdę nie wie i nie jest w stanie dotrzeć do tego jak takie googla zbierają i przetwarzają dane o nas, ich "polityki prywatności" to sobie można na półkę z bajkami włożyć.

 • 0

  4. ~cinek  2016-03-18 13:53:14  host: user.metrostav.cz

  Jeżeli boisz się utraty danych to nie korzystasz ze smartphone, a jeśli chcesz mieć wygodę to zgadzasz się na ryzyko w myśl zasady no risk no fun. Niestety dziś na każdym kroku jeden czycha aby oszukać drugiego i nikt nikogo nie zabezpieczy na 100%. Portfel z dokumentami też można zgubić a nosić trzeba i nikt się nad tym nie zastanawia. Pomyślcie ile można chwilówek wziąć na cudzy dowód...

 • 1

  5. ~  2016-03-20 11:46:45  host: public-gprs354012.centertel.pl

  PINy do telefonu, do sim, do kart bankowych, do domofonu, do bramy, do aplikacji, do drzwi w pracy, do serwisów bankowych, do alarmu... Im człowiek starszy tym pinów przybywa, a pamięć coraz słabsza. Kiedyś mnie dziwiło, teraz już nie, gdy widzę jak przy kasie ktoś wbija pin czytając go z kartki. Pewnie mnie też to kiedyś będzie czekać, bo już bywa, że mam chwilę zastanowienia przy płaceniu, albo ustalić jeden pin na wszystko ;-) Jednak autoryzacje pinem nie są genialnym rozwiązaniem

 • 0

  6. ~  2016-08-04 08:47:35  host: apn-31-0-32-100.dynamic.gprs.plus.pl

  Szukałem we wszystkich słownikach ale nigdzie nie znalazłem słowa WROGACIEL. Sirmark - mógłbyś nam wytłumaczyć co to za nowomowa?

Dodaj swoją opinię

Do prawidłowego działania formularza wymagana jest akceptacja plików cookie.

host: ec2-54-198-3-15.compute-1.amazonaws.com


Serwis TELEPOLIS.PL zastrzega sobie prawo redakcji, skrótów, bądź usunięcia opinii zawierającej treści zabronione przez prawo, wulgarne, obraźliwie lub w inny sposób rażąco naruszające zasady współżycia społecznego. Komentarze są opiniami czytelników, za które ponoszą oni wyłączną odpowiedzialność. Nie są oficjalnymi opiniami serwisu TELEPOLIS.PL i jego redakcji. Jednocześnie przypominamy, że osoba zamieszczająca opinię może ponieść za jej treść odpowiedzialność karną i/lub cywilną.
Usuwane będą także komentarze zawierające oferty handlowe, numery telefonów, adresy e-mail czy komunikatorów oraz komentarze mocno odbiegające od treści wiadomości.

Najpopularniejsze

Ankieta

Co byś wybrał/a kupując iPhone'a z OLED-em?

Chińskie władze zatwierdziły nową fabrykę paneli OLED firmy LG

 

Zobacz wynik | Opinie (4)

Archiwum Ankiet