DAJ CYNK

Słabo chronione dane na smartfonach

sirmark

Rozrywka

Użytkownicy słabo dbają o bezpieczeństwo smartfonów, choć większość przechowuje na nich ważne i poufne informacje - wynika z badania przeprowadzonego przez Kaspersky Lab i B2B International.

Użytkownicy słabo dbają o bezpieczeństwo smartfonów, choć większość przechowuje na nich ważne i poufne informacje - wynika z badania przeprowadzonego przez Kaspersky Lab i B2B International.

Większość Europejczyków (88%) przechowuje na swoich urządzeniach mobilnych ważne i poufne informacje, łącznie z hasłami, zdjęciami, kontaktami, plikami i innymi danymi. W wielu przypadkach jest to jedyna kopia tych informacji. Jeden na czterech użytkowników twierdzi, że na jego smartfonie znajdują się informacje, których nigdy nie powinien zobaczyć nikt inny. Co więcej, Europejczycy nie rozstają się ze swoimi smartfonami i korzystają z nich niemal wszędzie: w pracy (50%), w samochodzie (38%), w transporcie publicznym (45%), w łóżku (55%), a nawet w łazience (30%).

Niestety niewielu użytkowników podejmuje jakikolwiek kroku, by zmniejszyć ryzyko utraty bądź wycieku danych. Poza domem urządzenie może zostać zgubione lub skradzione, a tylko 45% użytkowników korzysta z funkcji bezpieczeństwa wbudowanych w smartfony, takich jak zdalne blokowanie i odnajdywanie.

Użytkownicy nie przejmują się także zagrożeniami płynącymi z korzystania z Internetu poprzez niechronione, publiczne sieci Wi-Fi. Zaledwie 18% Europejczyków dostosowuje swoje zachowanie online do faktu, że komunikacja może zostać przechwycona przez cyberprzestępców.

Zaufanie, jakim użytkownicy obdarzają swoje urządzenia mobilne, może prowadzić do zaniedbań w zakresie bezpieczeństwa. Trudno wyobrazić sobie, że telefon, który prawie bez przerwy mamy przy sobie i którego używamy przez większość dnia do rozmaitych zadań, może stać się jakimkolwiek zagrożeniem. Niestety cyfrowy przyjaciel może stać się cyfrowym wrogacielem. Niedostrzeganie potencjalnych zagrożeń oraz potrzeby stosowania ochrony sprzętu i danych może prowadzić do utraty poufnych informacji, pieniędzy, a nawet do kradzieży tożsamości. Kamera smartfona, której używamy do uwieczniania naszych wspomnień, może w nieodpowiednich rękach stać się narzędziem służącym do szpiegowania. Warto uświadomić sobie, że w dzisiejszych czasach ochrona mobilna nie jest jedynie dodatkiem - powiedział Petr Aleszkin, szef działu marketingu konsumenckiego w Kaspersky Lab.

Ankieta
31%
18%
18%
6%
16%
1%
1%
10%

Wszystkich głosujących: 314


Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło tekstu: Kaspersky Lab