DAJ CYNK

Skrót wydarzeń - 19. grudnia

WitekT

Wydarzenia

Przedstawiamy skrót wydarzeń z 19. grudnia 2006 roku.

Przedstawiamy skrót wydarzeń z 19. grudnia 2006 roku.

Japoński koncern Matsushita, szerzej znany dzięki marce Panasonic, ogłosił, iż opracował baterie litowo-jonowe, które nie będą się przegrzewać nawet w przypadku wystąpienia zwarcia. Według przedstawicieli koncernu to krok milowy, zwłaszcza, jeżeli wziąć pod uwagę ostatnie wypadki z samozapalajacymi się bateriami Sony czy przegrzewającymi się akumulatorami Sanyo. Ich unikalność spowodowana ma być dodatkowym materiałem izolującym, który zapobiegać będzie przegrzaniu się w wyniku zwarcia. Firma twierdzi, że linie produkcyjne są gotowe do masowej produkcji.

Jeden z badaczy pracujących w University of Minnesota zapowiada, że w ciągu kilku najbliższych tygodni otworzy witrynę, która będzie śledzić pakiety przesyłane na całym świecie przez Internet. Witryna ma mierzyć ruch generowany głównie w rdzeniu sieci Internet, a nie na jego obrzeżach. Zintegruje ona ponad 100 internetowych węzłów rozsianych po całym świecie (akademickich oraz komercyjnych), które będą zbierać dane o pakietach przesyłanych przez Internet. Ma ona dostarczy danych, które pozwolą lepiej planować rozwój Internetu. Badania przeprowadzone przez naukowca wydają się wskazywać, że ruch internetowy ulega obecnie podwojeniu co 18 do 20 miesięcy. Jeszcze kilka lat temu ruch w sieci Internet podwajał się co 12 miesięcy.

Japoński operator telekomunikacyjny IPMobile będzie testował w Tokio nową mobilną technologię przesyłania danych, opartą na znanej koncepcji TD-CDMA (wielodostęp kodowy z podziałem czasu). Specjaliści IPMobile twierdzą, że uzyskają przepustowość kanału rzędu 42,2 Mb/s. Jeśli testy zakończą się sukcesem, to operator będzie chciał uruchomić komercyjne usługi na terenie Tokio już w przyszłym roku. Priorytetem nowej technologii mobilnej ma być przesyłanie danych (nie głosu). Nawet, jeśli próby zakończą się sukcesem, to w komercyjnej wersji maksymalne, teoretyczne przepływności przypadające na jednego użytkownika wyniosą 11 Mb/s. Główną przesłanką ku przeprowadzeniu testów ma być, według operatora, sprawdzenie, czy możliwe jest osiągnięcie przepustowości kanału sięgającej 42,2 Mb/s. Specjaliści twierdzą, że jest to możliwe, dzięki zastosowaniu zaawansowanej wersji technologii TD-CDMA, nazwanej E-R7 (Evolved Release 7). Próby obejmą analizę drogi sygnałów radiowych, określanie rzeczywistych prędkości przesyłania danych, przesyłanie obrazów audiowizualnych (również streaming) i telewizji w formacie HDTV.

Około 25 mln Rosjan, czyli 17% mieszkańców kraju, posługuje się Internetem. Liczba użytkowników sieci wzrosła 1,6 raza w porównaniu z poprzednim rokiem. W Rosji jest obecnie 23 mln komputerów, co oznacza wzrost ich liczby o 35% w porównaniu z 2005 rokiem. Dostęp do Internetu ma 21,5 tys. rosyjskich szkół.

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło tekstu: wł