Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Skrót wydarzeń - 15. października

Skrót wydarzeń - 15. października

WitekT 15 Października 2006 20:20

0 0

Przedstawiamy skrót wydarzeń z 15. października 2006 roku.

Do końca tego roku amerykański T-Mobile uruchomi usługi technologii konwergentnej w technologii UMA (czyli przełączanie między siecią GSM a WiFi bez przerywania rozmowy). Usługę taką uruchomił już Orange we Francji, szerzej pisaliśmy o tym w tej wiadomości.

W raporcie firmy badawczej In-Stat można przeczytać, że ponad 70% respondentów badania przyznało, że na co dzień korzysta z sieci bezprzewodowej w miejscu swojej pracy. Według wstępnych szacunków, w latach 2006-2010 przybędzie 460 mln nowych urządzeń klienckich, dedykowanych użytkownikom biznesowym (laptopy, telefony GSM/WiFi). Za cztery lata tego typu urządzenia będą używane w niemal każdej firmie (penetracja rzędu 94,9%).

89% respondentów w Zjednoczonych Emiratach Arabskich opowiedziało się za zniesieniem obowiązku posiadania licencji dla operatorów VoIP. Dwóch operatorów stacjonarnych skutecznie blokuje w zgodzie z prawem operatorów takich jak Skype.
Nokia zapowiedziała komercyjną dostępność stacji bazowych WiMAX (Nokia Flexi WiMAX Base Station) pod koniec 2007 roku (pracujących w paśmie 2,5 GHz) i w pierwszej części 2008 roku (3,5 GHz). Firma podkreśla kompaktową budowę swoich rozwiązań, możliwość instalowania w pomieszczeniach jak i na zewnątrz oraz modułową konstrukcję pozwalającą na rozszerzanie możliwości sieci wraz z rosnącym zapotrzebowaniem na jej przepustowość. Jedynym operatorem komórkowym w Polsce mogącym świadczyć usługi w licencjonowanym paśmie WiMAX jest PTC - na dość niespotykanej na świecie częstotliwości 3,6-3,8 GHz.

Vectra promuje łączone pakiety usług - dostępu do Internetu, telewizji i telefonu. W ramach promocji oferty W paczce najtaniej, trzyosobowe zespoły z monitorami LCD na plecach rozdają ulotki informacyjne w najchętniej odwiedzanych centrach handlowych wybranych miast. Na monitorach przez cały czas wyświetlany jest spot reklamowy Vectry, a członkowie ekip ubrani są w stroje oznaczone symbolami telewizora, telefonu lub komputera. Akcja odbywa się w weekendy i obejmuje Radom, Wrocław, Olsztyn, Białystok, Elbląg, Kielce, Słupsk, Legnicę, Suwałki, Wałbrzych, Zabrze oraz Rudę Śląską. Potrwa do 29. października.

9. października Prezes UKE rozpoczął z urzędu postępowania administracyjne w sprawie zmiany umów o połączeniu sieci Telekomunikacji Polskiej z operatorami sieci komórkowych. Zgodnie z Prawem Telekomunikacyjnym, Prezesowi UKE przysługuje kompetencja do dokonania zmian w umowach międzyoperatorskich, jeżeli podyktowane jest to potrzebą ochrony interesów użytkowników końcowych, skutecznej konkurencji lub interoperacyjności usług - poinformował UKE w komunikacie.

Źródło tekstu: wł     

Dodaj do:
w sumie: 3
 • 0

  1. ~  2006-10-16 10:39:41  host: abbz129.neoplus.adsl.tpnet.pl

  "(...) blokuje w zgodzie z prawe (...)" albo "Zgodnie Prawo Telekomunikacyjne (...)" - ktoś musiał być strasznie głodny. Smacznego :) PS: Nie chcecie zatrudnić korekty?

 • 0

  2. ~AJP  2006-10-16 11:13:25  host: aayi27.neoplus.adsl.tpnet.pl

  Akapit o WiMAXie strasznie został poplątany. Pasmami w zakresie 3,6 - 3,8 GHZ dysponują obecnie cztery podmioty - z nich tylko ERA i eInternets (nowy właściciel ClearWire) nic nie robią. Jest to faktycznie pasmo dla WiMAXa nietypowe (poza obecną wersją standardu), co nie znaczy, że nie spotykane. Są jeszcze w Polsce podmioty dysponujące pasmem w standardowym zakresie 3,4 - 3,6 GHz. Niestety pasma są rozdrobnione i nikt "dzięki" temu nic sensownego dla masowego odbiorcy nie zdoła zrobić...

 • 0

  3.  2006-10-16 15:55:11

  1: jak za darmo, to chętnie. ;) Niestety, nie dysponujemy w tej chwili odpowiednimi środkami na to.

Dodaj swoją opinię

Do prawidłowego działania formularza wymagana jest akceptacja plików cookie.

host: ec2-54-145-103-69.compute-1.amazonaws.com


Serwis TELEPOLIS.PL zastrzega sobie prawo redakcji, skrótów, bądź usunięcia opinii zawierającej treści zabronione przez prawo, wulgarne, obraźliwie lub w inny sposób rażąco naruszające zasady współżycia społecznego. Komentarze są opiniami czytelników, za które ponoszą oni wyłączną odpowiedzialność. Nie są oficjalnymi opiniami serwisu TELEPOLIS.PL i jego redakcji. Jednocześnie przypominamy, że osoba zamieszczająca opinię może ponieść za jej treść odpowiedzialność karną i/lub cywilną.
Usuwane będą także komentarze zawierające oferty handlowe, numery telefonów, adresy e-mail czy komunikatorów oraz komentarze mocno odbiegające od treści wiadomości.

Ankieta

Czy uważasz, że iPhone'y powinny mieć port USB-C?

Piekło zaczyna zamarzać: przyszłe iPhone'y mogą mieć port USB-C

 

Zobacz wynik | Opinie (5)

Archiwum Ankiet