Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Simlocki klauzulą niedozwoloną?

Simlocki klauzulą niedozwoloną?

WitekT 6 Kwietnia 2010 11:56

0 0

UOKiK zakwestionował pobieranie przez operatora telekomunikacyjnego opłaty za zdjęcie simlocka w trakcie trwania umowy. Zdaniem urzędu nie ma podstaw do pobierania takich opłat - pisze Dziennik Gazeta Prawna.

Brak jest podstaw do pobierania takich opłat. Biorąc pod uwagę, że po wygaśnięciu umowy usługa ta jest bezpłatna, naszym zdaniem pobieranie opłaty pełni de facto funkcję dodatkowej kary umownej, która jest nieuzasadniona w świetle Prawa Telekomunikacyjnego, a jednocześnie stanowi dodatkową barierę mającą zniechęcić konsumenta do ewentualnej zmiany operatora. Naszą argumentację poparł Sąd, jednak jego wyrok nie jest jeszcze prawomocny - mówi Małgorzata Krasnodębska-Tomkiel, prezes UOKiK.




Postanowienia umowne uznane prawomocnym wyrokiem Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów za niedozwolone są wpisywane do rejestru klauzul niedozwolonych. Od tego momentu ich stosowanie w obrocie z konsumentami staje się zakazane. Przedsiębiorca może złożyć od wyroku Sądu apelację do Sądu Apelacyjnego.

Źródło tekstu: Dziennik Gazeta Prawna     

Dodaj do:
w sumie: 40
  • 1

    21.  2010-04-06 13:59:54

    @20-zapomniałeś o "tubiedronce".Tylko po co coś takiego? :))

  • 0

    22.  2010-04-06 14:06:27

    21: era bo to abo, a heyah do netu :)

  • 1

    23.  2010-04-06 14:17:09

    A co da to wpisanie na liste klauzul zakazanych? Tylko tyle, ze albo simlocki beda sciagane zawsze za free, albo zawsze za kase (zarowno w trakcie zobowiazania, jak i po) :P i de facto niewiele sie zmieni :P

  • 1

    24. ~wilk100  2010-04-06 14:37:07  host: 81.168.254.12

    Komisy dostana po pupie, bo jakby nie patrzec interes na blokadzie przynosil dosc spore dochody.

  • 1

    25. ~  2010-04-06 15:20:01  host: nat72.mia.three.co.uk

    A kiedy odpowiednie urzędy wreszcie zajmą się kradzieżą środków z kont prepaid przez opów? W cywilizowanym świecie to zwykłe złodziejstwo.

  • 1

    26.  2010-04-06 15:22:56

    @19 "cyrograf" z Erą mu się kończy 5.01.2011 r. więc trochę dużo do końca;/ potem będę go namawiał do przejścia do mnie do playa... tak to jest dual na dwie Ery(druga tak tak) ale w abonamencie ma też usługę stacjonarną więc jakoby ma 3 numery w jednym fonie

  • 0

    27. ~qq  2010-04-06 15:25:09  host: 217.153.108.173

    @17 prawo nie działa w stecz

  • 1

    28. ~r  2010-04-06 15:44:17  host: 109.243.68.11

    #8: skoro Plus nie zakłada simlocków to skąd siębiorą np. nowe telefony na Allegro z simlockiem plusa? Dla mnie jedynymi uczciwymi sieciami w zakresie simlocków są Era i Play. Reszta to dno.

  • 1

    29.  2010-04-06 16:10:41

    więc jak wyrok będzie prawomocny, to KAŻDY operator BĘDZIE MUSIAŁ ZDJAĆ SIMLOCKA ZA DARMO, nieważne czy telefon będzie kupiony w postpaid, czy prepaid, czy też poza promocją u danego operatora?

  • 1

    30. ~masakra  2010-04-06 17:26:52  host: public4644.xdsl.centertel.pl

    27 - skoro twierdzisz ze prawo nie dziala wstecz to zwroc uwage na ustawy dotyczace szkolnictwa...

  • 1

    31. ~nick  2010-04-06 17:45:17  host: 77-254-52-177.adsl.inetia.pl

    Orange pod tym wzg jest trochę śmieszne. Kiedyś rzecznik powiedział że telefon w Orange jest tańszy i dlatego z blokadą i takie wolą klienci. Oczywiście pomijam już kwestie z prestiżem. A jest tak że Orange ma jedne z droższych telefonów a jeśli nie to na takim samym poziomie jak konkurencja. Poza tym jeszcze dodam że za telefon i tak się płaci i tak więc nie powinien mieć blokady.

  • 0

    32. ~  2010-04-06 17:59:12  host: public37806.xdsl.centertel.pl

    suisse: W kazdym salonie firmowym Orange mozna zdjac simlocka za 77 zł niezaleznie od posiadanej oferty (biznes, mass).

  • 1

    34. ~  2010-04-06 18:47:27  host: public16445.cdma.centertel.pl

    no i dobrze, orange samo nie chciało zdejmować to teraz zostanie zmuszone :)

  • 1

    35. ~xxx  2010-04-06 20:26:00  host: 178-36-10-163.adsl.inetia.pl

    zaraz zjawią się panowie z bojkotu :). Właściciele Pseudo serwisów GSM do UOkiK nie podskoczycie...

  • 1

    36.  2010-04-06 20:39:05

    Bycia zaborczym w zadnym związku nie popłaca... Oddajmy Afrykę - Afroamerykanom ...

  • 1

    37.  2010-04-06 21:41:03

    Powinni także zabronić wgrywania Orange menu w telefony z ich sieci.Cieszę się,że wreszcie prawnie zmuszą wszystkich opów do zdejmowania blokad simlock.Mam nadzieję,że dotyczyć to będzie wszystkich urządzeń (np.modemów),a nie tylko telefonów.

  • 1

    38.  2010-04-06 22:08:46

    Dlaczego tytuł wiadomości ma niewiele wspólnego z treścią?

  • 0

    39.  2010-04-06 22:26:58

    nokia od dzisiaj dodala do telefonow z darmowa nawigacja e71 oraz e66 ;)

  • 1

    40. ~n  2010-04-12 01:11:27  host: 77-254-188-244.adsl.inetia.pl

    #30 - zgadzam się z Tobą nie tylko w kwestii łefołm w szkolnictwie. Prawo nie działa wstecz... długo by o tym mówić... i do ego jeszcze dołączyc polskie sądownictwo, a zawał gotowy - nawet jedząc margarynę;-)

  • 0

    41. ~  2010-04-13 20:57:15  host: smrw-81-219-170-218.devs.futuro.pl

    jak usunac t9 zmotorolil6

Dodaj swoją opinię