Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Sieci Wi-Fi u kresu pojemności?

Sieci Wi-Fi u kresu pojemności?

Q! 8 Czerwca 2012 16:09

0 0

Sieci Wi-Fi są u kresu pojemności - wynika z najnowszych badań. Tak przynajmniej twierdzą holenderscy naukowcy z Uniwersytetu w Twente.

Według nich, na terenach miejskich liczba urządzeń korzystających z sieci Wi-Fi i ograniczającego ich pasma jest tak duża, że oferowane przez nie prędkości mogą spadać nawet poniżej 20% ich nominalnych wartości. Jak twierdzą naukowcy, średnia prędkość oferowana przez sieci Wi-Fi rzadko dochodzi do połowy ich możliwości.




Przyczyną spadku oferowanych prędkości jest nie ilość pobieranych przez urządzenia danych, ale ich liczba podłączona do pojedynczego routera. Powoduje to zatłoczenie w sieci, a więc spadek oferowanych przez nie prędkości przesyłu danych.

Źródło tekstu: cellular-news     

Dodaj do:
w sumie: 25
  • -1

    7. ~wow  2012-06-08 17:21:25  host: public-gprs578659.centertel.pl

    WOW ale odkrycie !

  • -1

    9. ~d  2012-06-08 17:47:43  host: z06-07.opera-mini.net

    wole kabel i blachodachowke, cisza i spokoj, a nie piekarnik....

  • -1

    10. ~euro2012bilety.eu  2012-06-08 18:10:18  host: user-109-243-169-254.play-internet.pl

    No tak, im więcej użytkowników tym wolniej. Dlatego ja mam modem wifi z ograniczeniem do pięciu urządzeń :-D

  • 1

    11. ~ff  2012-06-08 18:31:38  host: user-46-113-57-55.play-internet.pl

    10 Toś strasznie chłopie ograniczony :)

  • 0

    12. ~  2012-06-08 18:35:04  host: p3.ppp.polbox.pl

    @4 - zmniejsz siłę sygnału. Jakby wszyscy regulowali sygnał tak, żeby obejmował całe mieszkanie, lub wybrane punkty w mieszkaniu, to część problemu by znikła, ale niestety większość zostawia na domyslnych ustawieniach, czytaj - pełna moc sygnału i wychodzi znacznie (zwałszcza w n) poza swój lokal.

  • 1

    15. ~  2012-06-08 19:53:09  host: ip-78-30-122-6.free.aero2.net.pl

    od 2006 jade na 5 ghz i nie ma problemow- chyba ze lokalni kablarze wymysla sobie jakies dosyly na 5 ghz i zaczynaja smiecic- ale mozna ich skutecznie "zabic"

  • 1

    16.  2012-06-08 20:10:52

    Ja tam wzmacniałem antenę by zasięg dalej lecial, tak ,żeby miec zasięg w parku :D

  • 0

    18.  2012-06-08 21:40:57

    No trochę mało kanałów jest na 2,4 przez co powstają zakłócenia, częstotliwość 5ghz ma więcej kanałów, lecz niedługo też się zapcha. Pewnie za nie długo będzie trzeba udostępnić za darmo inne pasmo - lub też nie za darmo :)

  • 0

    19.  2012-06-08 23:00:58

    Problemem jest dużo sieci pracujących w okolicy np. 30 sieci na 13 kanałów w tym 3 niezależnych jest niczym w porównaniu do 5 ghz. 2,4 GHZ nie zapchała tylko rosnąca ilość urządzeń, ale Wi-Fi standardu N 300 mb/s, które zajmuje kanał szerokości 40 mhz gdzie G zajmuje 20 mhz. Standard N powinien być tylko na 5 GHZ, a nie na mało pojemnym 2.4 ghz.

  • 0

    21. ~Ado  2012-06-08 23:27:25  host: dns2.stansat.pl

    Dobra infrastruktura to kabel, fizyki nie da się wiecznie negować.

  • 0

    22.  2012-06-09 00:02:08

    @up, niektórzy ubóstwiają internet mobilny...

  • 0

    23. ~  2012-06-09 07:20:51  host: ip-78-30-121-138.free.aero2.net.pl

    :)

  • 0

    24.  2012-06-09 09:30:01

    21# Kablel to przeżytek - a jak bĘdziesz chciał zabrać laptka do Łazienki ,żeby sobie pooglądać film na ipli??? jak to zrobisz bez WI-FI ?? bęziesz ciągnął kabel przez pół domu ? :-D

  • 0

    25. ~miramaks  2012-06-09 10:37:42  host: 79.162.233.9

    routery domowe zapewne zapychają się w takich sytuacjach - dużo sąsiednich systemów wifi i dużo klientów to nie jest wina wifi, a jedynie słabej implementacji w postaci tanich routerków, które tylko zaszumiają pasmo nie można generalizować i wrzucać do jednego worka sieci domowych i miejskich; chociaż niektórzy chcą technologią domową (albo bazującą na niej tanizną typu mikrotik) objąć miasto - wtedy się na pewno spektakularnie wyłoży ale na to też są lekarstwa, na przykład anteny adaptacyjne i odpowiednie algorytmy doboru kanałów

  • 0

    26. ~qwert  2012-06-09 10:45:41  host: 77-255-15-209.adsl.inetia.pl

    Jeżeli ktoś ma pod nosem kabel. To zawsze jest on lepszym rozwiązaniem. Niestety powietrze jest słabym przewodnikiem .

  • 0

    28.  2012-06-11 10:09:19

    @25 żeby było tak jak piszesz. Niestety nawet sprzęt za 4 tyś zł nie oszuka fizyki i specyfikacji Wi-Fi z której wynika tylko 14 kanałów w tym 3 niezależne dla WiFi 2.4GHZ. Największe spustoszenie zrobiły sieci 802.11n które zajmują kanał szerokości 40 mhz,a te 40 mhz to jest pół pasma dla 2.4 GHZ. Czyli na Wifi N w 2.4 ghz mamy dwa niezależne kanały.

  • 0

    29. ~  2012-06-11 11:32:41  host: as3-116.poznan.dialup.inetia.pl

    Ostatnio wrocilem do kabla i jest lepiej bez porownania.

  • 0

    30. ~  2012-06-11 16:12:13  host: ppp148220.ostnet.pl

    @22/24 mobilny internet musi być, a wi-fi wtedy do niczego nie potrzebne. Ja mam Internet Non Stop XL - pakiet w Heyah i mogę sobie surfować gdzie chcę i kiedy chcę, nawet w łazience :)

  • 0

    31. ~Dr Adolf Nowak  2012-06-11 16:39:39  host: 188.147.101.246.nat.umts.dynamic.t-mobile.pl

    Potwierdzam, tylko dziwne że włączylem pakiet 500 Mb do celów testowych na tablecie, minął tydzień i ciągle chodzi mimo pracy 12/24 U. W Play "przerabialem" w tym czasie dobre 2.000 Mb. Ciekawe jak długo to potrwa bo niestety nie można sprawdzić stanu Mb.

  • 0

    32. ~jackii  2012-06-17 22:56:22  host: rybka053.fucio.net

    @31: Niestety, Play cz est6o zamyka sesje, do tego zlicza w paczkach po 100KB - dlatego w Play zawsze się dużo megabajtów zużywa. Pomijam drobnostkę, jaką są transfery po 16-32Kbps w ramach pakietu...

Dodaj swoją opinię