Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Sieć Polkomtelu w liczbach

Sieć Polkomtelu w liczbach

WitekT 6 Kwietnia 2012 20:28

1 0

Sieć radiowa 3G Polkomtelu w godzinach szczytu jest obciążona w około 52%. To dzięki inwestycjom, na które telekom wydał w latach 2006-2010 6,2 mld zł - można przeczytać w prospekcie emisyjnym obligacji telekomu.

W latach 2008-2009 większość funduszy szła na rozbudowę sieci 3G. W 2008, 2009 i 2010 roku inwestycje wyniosły odpowiednio 1,42 mld zł, 1,25 mld zł oraz 0,85 mld zł. Przez pierwsze 9 miesięcy 2011 roku Polkomtel zainwestował 503,3 mln zł.

Telekom podaje, że w zasięgu sieci 2G znajduje się blisko 100% populacji kraju (94% w zasięgu EDGE), a w 3G - 59% (21% w HSPA+).




Liczba wszystkich działających stacji Polkomtelu (2G i 3G) oraz Nordisku (CDMA) przedstawia się następująco:

 

 

Na koniec roku

Na 30. września

 

 

2008

2009

2010

2010

2011

2G

6161

6383

6417

6400

6502

3G

1783

2889

3169

2988

3346

CDMA

-

-

101

-

491


Dane te oznaczają, że Polkomtel ma o około 20% więcej zezwoleń GSM niż działających stacji (a to przy bezpiecznym założeniu, że każda stacja GSM1800 ma także GSM900) oraz 32% więcej w przypadku UMTS. Co ciekawe, w 2009 roku liczby te były jeszcze większe i wynosiły odpowiednio 20% i 41%. Analizę ilości pozwoleń dla wszystkich operatorów na koniec 2011 roku prezentowaliśmy w tej wiadomości.

Polkomtel jest właścicielem 2083 km światłowodów, a kolejne 2831 km dzierżawi. Sieć dostępowa oparta jest głównie na radioliniach PDH (ang. Plesiochronous Digital Hierarchy), których operator ma 7,5 tys. oraz 500 sztukach SDH (ang. Synchronous Digital Hierarchy). Radiolinie w większości obsługują backhaul (czyli "ostatnią milę" do stacji bazowej), a w przypadku backbone'u stosowane są głównie łącza światłowodowe.

Źródło tekstu: wł     

Dodaj do:
w sumie: 66
  • 1

    64. ~marcinnoga75  2012-04-08 23:23:23  host: apn-95-41-211-15.dynamic.gprs.plus.pl

    Prawda o Plusie chyba jest niestety taka: że wiele inwestycji Plusa była celowo realizowane tak, aby Ci co to robią mieli więcej roboty=płacone. Zobaczcie jaka czystka się zrobiła w administrowaniu strony WWW i dziwnych podmiotów związanych z nią. Tyle lat biling online działał źle = nagle działa i to nawet ten z LTE. Mnie w ramach przeprosin za nie wykonanie zmiany taryfy przyznali free = "!Pakiet kwotowy 50 PLN" - ktoś pamięta taką obsługę szarego abo, za czasów spółki skarbu Państwa. Pan S, zobaczył jakie to bagno i postanowił tego nie ruszać. Przepycha kasę w spółkę córkę, aby ta wybudowała nową sieć z założeniem, że jak sieć plus się dewaluuje to się ją odda na złom.

  • 0

    65. ~mkkot  2012-04-09 02:08:29  host: z60-05.opera-mini.net

    Co do playa, chcialem zauwazyc, ze w miastach GSM nie jest raczej ucinany na UMTS, szczegolnie na Slasku, gdzie jest 2100. Rozmawiam sporo przez stan darmowy i przy polaczeniu do centrum Katowic na GSM-only nie ma problemow, a ponoc w Katowicach play jest przeciazony. Problemy sie zaczynaja przy przemieszczaniu, gdy telefon przelaczy sie w trakcie rozmowy na roaming. Wtedy jest po prostu zle. Z ciekawosci testowalem w godzinach szczytu GSM playa w centrum Gliwic i w Krakowie, jakos nie bylo problemow. Za to w Sosnowcu w okolicach 15 dodzwonienie sie na orange (i nie mowie o roamingu playa ;) konczy sie komunikatem "abonent wylaczyl telefon lub znajduje sie poza zasiegiem sieci", a jak juz sie uda, to nie da sie niczego zrozumiec. Roaming playa w orange w Sosnowcu w miare dziala, o ile nie jest to 3G. Wtedy w godzinach szczytu nie da sie zadzwonic (call dropped) lub slychac cos jak cyfrowy szum zamiast rozmowy. Podsumowujac, nie widzialem jeszcze zapchanego 2G playa, choc pewnie zdziwilbym sie w Warszawie, ale tam mnie jeszcze nie bylo. Dynamiczny handover i priorytet logowania do wlasnej sieci to rzeczy, ktore stanowia powazny problem w playu.

  • 0

    69. ~  2012-04-09 08:16:01  host: z23-12.opera-mini.net

    @56: Zapewne Plus się bardzo przejmuje, że nie zarabia na tobie ;-) Napisz w jakim "mieście" mieszkasz, gdzie tak rzekomo wygląda sytuacja jak piszesz - pewnie znowu okazałoby się, że zwyczajnie kłamiesz jak ze 2 lata temu, kiedy to udowodniłem ci, że z lokalizacji między Sochaczewem, Żyrardowem i bodajże Błoniem (nie widzę teraz mapy) po prostu nie możesz mieć do najbliższej stacji Playa 20 km. Choć owszem Play ma takie zasięgi często, ale błędem jest myślenie, że to dobrze gdy 1 (słownie: JEDNA!) stacja pokrywa cały powiat - no chyba, że lubisz prędkości rzędu 200 kb/s i sekundowe pingi. Z Plusem na Aero2 też coś bredzisz, bo ja też robiłem taki test na Sim+ i wyobraź sobie, że to działa i to bardzo dobrze - przy odległości 9 km od stacji i zasięgu -91 dBm bez żadnej anteny miałem ok. 5 Mb/s na modemie do 7,2 Mb/s, co jest prędkością światła wobec playowych 300 kb/s. Zresztą wiele osób korzysta z iPlusa na Aero2 - wystarczy byś poczytał w necie i byś wiedział, ale zamiast tego, nie umiejąc się połączyć (masz w ogóle modem z obsługą UMTS 900?) wolisz trollować zaślepiony miłością do jednego operatora - w dodatku akurat tego o najgorszej sieci.

  • 0

    72. ~  2012-04-09 08:27:33  host: afbb149.neoplus.adsl.tpnet.pl

    host nie host na wyświetlaczu świeci G jak byk

  • 0

    73. ~  2012-04-09 08:30:22  host: z40-08.opera-mini.net

    72, pewnie 4G

  • 0

    74. ~  2012-04-09 08:31:18  host: z23-12.opera-mini.net

    I żeby nie było, że chcę tylko "jechać" po playu - ze względu na cenę ja też korzystam z tej sieci, mam u nich 1 z 2 moich numerów tel. oraz korzystam czasem z Play Online, ale nie zostawiłbym tego jako jedyne moje numery, bo po prostu nie jest za dobrze, takie niestety są fakty. Może jest gdzieś lepiej, to cieszę się, ale ja tego nigdy nie widziałem. No, na początku miałem równiutko 1 Mb/s cały czas.

  • 0

    75. ~  2012-04-09 08:37:05  host: z23-12.opera-mini.net

    @61: Zasięgi 2 i 4 km to bzdura! Mogą być znacznie większe, choć to zależy od różnych warunków.

  • 0

    76. ~  2012-04-09 08:44:08  host: z23-12.opera-mini.net

    @64: Co Ty gadasz - Solorz sieć zbuduje? Właśnie kupił za pieniądze tej sieci zbudowaną. Co do reklamacji, to właśnie kiedyś sporo dostawałem w ramach przeprosin, choć akurat teraz za Solorza nie miałem reklamacji.

  • 0

    77. ~  2012-04-09 09:00:44  host: z23-12.opera-mini.net

    Mój playowy tel. działa dobrze. W 3G nigdy nie miałem problemu, na 2G w roamingu jest ok, jedynie w sieci własnej playa zdarza się czasem cos takiego, że zamiast rozmówcy słyszę jakiś dziwny dźwięk - coś jak łączenie starych modemów :-) Trzeba wtedy się rozłączyć i od nowa. Ale nie jest to bardzo częste, da się z tym żyć. Ale internet to już przeważnie męczarnia. Kurcze wziąłbym iPlusa, bo działa u mnie znakomicie, tylko trochę drogo... W Playu jest tanio, ale do bani.

  • 0

    78. ~marcinnoga75  2012-04-09 09:04:02  host: apn-46-76-84-214.dynamic.gprs.plus.pl

    @76: w Radomiu: w Lutym pojawił się nowy NodeB i wczoraj jakieś nowy CID (ale musze sprawdzić czy mam błąd w zapiskach czy to zmiana CIDu czy nowy) LTE buduje, buduje zobacz na mapie: Każde miasto pow. 50tys ma LTE (po za małym wyjątkami - pozdrowienia dla Krzyska z Ełku). Poczekajmy do jutra na nowiści na liscie w UKE.

  • 0

    82. ~pabloki  2012-04-09 16:28:31  host: apn-95-41-98-150.dynamic.gprs.plus.pl

    @75 piszac o tych zasiegach wzialem realne osiagi. Do nadajnika umts900 mam 7 km po drodze kilometr lasu. Zasieg nie dostepny z poziomu modemu z umts900. Telefon z umts 900 wskazuje 2 na 5 kresek.W miescie dziala idealnie hspa+. Z helpdesku plusa wiem ze sygnal dla modemu musi miec wyzsza jakosc i byc silniejszy.wiem stamtad tez o realnych zasiegach . Zgadzam sie ze zasiegi umts 900 moga byc porownywalne do gsm 900 wiec kolo 20 km a umts2100 do 10 km ale ile jest takich miejsc bez przeszkod tlumiacych? Do tego goscia co pisze o gprs w plusie: mam hosta gprs a realnie lacze sie teraz z Wiem tez o realnych edge.

  • 0

    83. ~justMe  2012-04-09 16:35:48  host: 93-186-31-82.rdns.blackberry.net

    Nie narzekajcie na Playa,powiem Wam ze w UK jest moim zdaniem gorzej niz w PL,po pierwsze ciezko dorwac jakies sensowne mapy i informacje gdzie jest 2G,3G czy inne...Albo ja nie potrafie szukac albo lipa tu jest.

  • 0

    84. ~justMe  2012-04-09 16:52:46  host: cpc4-wolv6-0-0-cust42.wolv.cable.virginmedia.com

    Zapomnialem dodac ze kumpel przyjechal do mnie z PL,z Katowic,mial Playa,podobno duzo lepsze wyniki na speed tescie tam niz w UK. Podaje Wam wynik Speed testu z telefonu mojej zony: http://www.speedtest.net/android/164981341.png W katowicach podobno wiele lepiej...

  • 0

    85. ~minus  2012-04-09 17:54:56  host: apn-46-169-223-42.dynamic.gprs.plus.pl

    napisałem żeby ignorować wpisy Pana X i zostało to usunięte a jego wpisy nadal są. Ciekawostka

  • 0

    86. ~  2012-04-09 17:58:43  host: apn-46-169-223-42.dynamic.gprs.plus.pl

    wpisy tych, którym wywody "x" się nie podobały - też zostały usunięte. Myślałem, że to "x" sieje zamęt a nie Telepolis

  • 0

    87.  2012-04-09 18:01:50