Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Sferia rusza z budową sieci

Sferia rusza z budową sieci

WitekT 22 Maja 2009 10:45

0 0

Jeszcze w tym miesiącu rozstrzygnięty zostanie przetarg na dostawę sprzętu do budowy ogólnopolskiej bezprzewodowej sieci telekomunikacyjnej Sferii, której budowa ma ruszyć w tym roku - pisze Gazeta Prawna.

W tej chwili Sferiia ma sieć w Warszawie i Ostrołęce w technologii CDMA2000. Dostawcy sprzętu sygnalizują, że Sferia jest zainteresowana WCDMA i HSPA. Budowa sieci z wykorzystaniem częstotliwości 850 MHz pozwala znacząco ograniczyć koszty w porównaniu z budową sieci w tych samych technologiach z wykorzystaniem pasma 2100 MHz, którym dysponują polscy operatorzy komórkowi.




Poza siecią radiową projekt obejmuje też sieć szkieletową. Jego docelowa wartość to kilka miliardów złotych, a I etap, którego realizację chce rozpocząć Sferia w tym roku, kosztował będzie ponad 100 mln zł.

Sferia jest spółką telekomunikacyjną kontrolowaną przez Zygmunta Solorza-Żaka.

Źródło tekstu: Gazeta Prawna     

Dodaj do:
w sumie: 14
  • 0

    1. ~  2009-05-22 10:48:08  host: 94.254.201.34

    Jeżeli ceny warszawskie POzostaną, to nie ma sensu budowanie tej sieci. PrOponuje oddać te 100baniek na domy dziecka lub przepić.

  • 0

    2. ~  2009-05-22 10:48:19  host: nat05.rtk.net.pl

    wszystko było by ok gdyby nie ten Solorz.. Bo widać jaką oferte cennikową dał w polsacie komórkowym... Tragedia.. A SFERIA sama w sobie to dobry pomysł - ale bez Solorza.. Bo tak to będzie jak CenterNet z Rydzykiem (zresztą nazwa "z rodziną" i "w rodzinie" jakoś dziwnie podobne są...

  • 0

    3. ~  2009-05-22 10:52:06  host: nat05.rtk.net.pl

    no fakt - sprawdziłem - obecnie ceny w Sferii są drogie... pakiet tanich 20 min do sieci komórkowej za 40gr/min?? gdy inni bez pakietów dają 25-29g/min. Fakt - cennik muszą obniżyć - bo nic z tego nie bedzie..

  • 0

    4.  2009-05-22 11:50:12

    Bez poprawy oferty ten projekt nie ma szans powodzenia.

  • 0

    5.  2009-05-22 12:04:23

    Hm, w sumie ciekawy scenariusz: zintegrować Sferię z Cyfrowym Polsatem, wykorzystać umowę o roaming z PTC i infrastrukturę CP, zastąpić CDMA przez WCDMA na 850MHz i oferować słuchawki GSM + UMTS 850/2100 (Nokia takie produkuje: co prawda częściej w Polsce oferują WCDMA 900+2100, ale wersja 850+2100 też jest produkowana na rynki azjatyckie i amerykańskie). W zasadzie Solorz w CP ma wszystko oprócz częstotliwości, a Sferia ma częstotliwość możliwą do pogodzenia z GSMem. Ciekawe, czy mają jaja, żeby to zrobić :)

  • 0

    6. ~  2009-05-22 12:04:30  host: ip-89.171.93.30.static.crowley.pl

    Zaczynaja od Gdańska i Poznania. Zobaczcie na oferty pracy na ich stronie. Potrzebni sami specjaliści od inwestycji w tych miastach :-)

  • 0

    7.  2009-05-22 12:12:26

    Zapomniałem jeszcze o Aero2. W sumie Solorz ma trzech operatorów. Aero2 ma częstotliwości w paśmie 900. Nie widziałem telefonu pracującego jednocześnie w paśmie WCDMA850 i 900, ale kto wie... Chyba że na 850 zostawią CDMA evDo, a na 900 HSPA?

  • 0

    8. ~  2009-05-22 12:24:12  host: f142-050.opera-mini.net

    taki scenariusz bylby dobry. dac numer stacjonarny i polepszyć ceny razem ze sferia z umowa MVNO z PTC (wtedy rozumiałbym ta asymetrie dla polsatu. ale solorz jest za chytry. a mogli by dac nr stacjonarny w polsacie w całej polsce i obniżyć cenę. a potem tak jak PLAYONLINE dac tanią oferte na internet wprowadzamy tylko na własnych nadajnikach.. ale.. solorz jest za chytry i spieprzy pewnie wszystko. a szkoda bo potencjał maja

  • 0

    9. ~  2009-05-22 12:25:48  host: f96-032.opera-mini.net

    U mnie w Aleksandrowie zrobili potężną stacje i sektorów jest więcej niż trzy . U Mnie już nawet sferia lepiej z zasiegiem jest niz era. ciekawie to wszystko się rozwija

  • 0

    10. ~  2009-05-22 12:27:55  host: f96-032.opera-mini.net

    To ja szalony :) miałem na myśli oczywiście łódzki .

  • 0

    11. ~Longman  2009-05-22 12:56:20  host: adcs183.neoplus.adsl.tpnet.pl

    @szalony (9), oczywiście że wiedzieliśmy że to ty, wystarczy wspomnieć Aleksandrów Łódzki i już automatycznie nasuwają się skojarzenia - szalony i internet bezprzewodowy :-D

  • 0

    12. ~  2009-05-22 13:12:30  host: f96-032.opera-mini.net

    Z mini coś mnie ucina :-) to tak dopiskiem dałem jakby ktoś nie wiedział ;) a jak już mowa o moim mieście to jutro zapraszam na festiwal piwa z całego świata :-) reklamy nawet na Tvn24 lecialy .

  • 0

    13. ~r77  2009-05-22 14:20:12  host: dev153.media4mat.pl

    szalony - jak sprawdziłeś ten zasięg w aleksandrowie ? odezwij się - kontakt do mnie na www.bts.2r.pl

  • 0

    14. ~wosq  2009-05-22 23:28:58  host: 188.33.72.172

    Czekam na szybki internet od Żaka. Dam 20 PLN/mies za transfer o szybkości co najmniej 50 KB/sek downlink.

Dodaj swoją opinię