Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Sferia może się połączyć z Hawe

Sferia może się połączyć z Hawe

sirmark 29 Stycznia 2010 00:44

0 0

Z komunikatu spółki Hawe wynika, że akcjonariusze Sferii zadeklarowali chęć objęcia nowej emisji akcji spółki Hawe w podwyższonym w ten sposób kapitale zakładowym w zamian za aport w postaci 100% akcji spółki Sferia.

Taka informację do zarządu Hawe przekazał jej znaczący udziałowiec, posiadający 28,73% akcji - spółka Presto, która zażądała także zwołania w ciągu czterech miesięcy NWZA Hawe.

Hawe to spółka, która zakończyła właśnie drugi etap budowy sieci światłowodowego pierścienia oplatającego Polskę. Wybudowana już sieć liczy teraz około 2900 km, a do końca 2012 r. całość ma mieć blisko 4000 km. W ostatnich dniach spółka informowała, że szuka funduszy na sfinansowanie ostatniego etapu inwestycji. Pisaliśmy o tym w tej wiadomości.

Sferia, której głównym akcjonariuszem jest Zygmunt Solorz-Żak(właściciel Cyfrowego Polsatu), świadczy usługi telekomunikacyjne w technologii CDMA2000 w paśmie 850 MHz. Zgodnie z wolą właściciela, spółka nie będzie już budować własnej sieci sprzedaży detalicznej, ale skupi się na inwestowaniu w infrastrukturę sieci i świadczenie usług hurtowych.
W wyniku transakcji holding Hawe przejąłby kontrolę nad Sferią.
Jeśli mamy mówić o przejęciu, potrzebna będzie wycena obu firm. O ile Hawe jest w uprzywilejowanej sytuacji, bo jest spółką giełdową i wycena jest znana, to na pewno będziemy chcieli sobie zapewnić wgląd w dokumenty Sferii - powiedział Robert Kwiatkowski, prezes Hawe. Dodał, że przejęcie Sferii byłoby korzystne. - Sferia jest w trakcie przekształcania struktury w kierunku hurtowego operatora telekomunikacyjnego. Aby prowadzić taką działalność trzeba mieć własną infrastrukturę. My ją mamy, podobnie jak kompetencje w budowie sieci.

To byłaby transakcja odwrotnego przejęcia. Teraz doradcy muszą usiąść i wycenić oba podmioty. Po zakończeniu transakcji chciałbym mieć kontrolę nad podmiotem notowanym na giełdzie - powiedział PAP Solorz-Żak. Dodał, że do zaproponowania tej transakcji skłoniła go infrastruktura światłowodowa, którą posiada Hawe.

Obecna kapitalizacja rynkowa Hawe wynosi ponad 330 mln zł. W marcu 2009 roku Cyfrowy Polsat chciał kupić 11% akcji Sferii, oferując ponad 53 mln zł. Z transakcji jednak zrezygnowano, ponieważ nie było aprobaty akcjonariuszy mniejszościowych Cyfrowego Polsatu.

Źródło tekstu: Hawe, PAP, Parkiet, wł     

Dodaj do:
w sumie: 6
 • 0

  1. ~d@rcio  2010-01-29 04:38:49  host: 87-79-n2.aster.pl

  oj oj znowu ta sferia i ten ich kaprysny internet w warszawie 20 kb/s max niech sferia zainwestueje w swoja sieć wkoncu.

 • 0

  2. ~mirekb  2010-01-29 09:12:12  host: hii126.internetdsl.tpnet.pl

  Solorz wie co robi..jednak czemu o mvno cp nic nie słychać??;-)może poprawią ofertę-w końcu jako full mvno mają wyższy mtr i mogliby sie postarac..co do transmisji danych ma rację na bank,dlatego pewnie zlewa gsm

 • 0

  3. ~sekta  2010-01-29 13:14:24  host: cc.azsoft.pl

  jakim procentem aktualnej liczby akcji bedzie ta nowa emisja? albo inaczej: na jaki poziom leci Hawe?

 • 0

  4.  2010-01-29 15:49:30

  Czyli Solorzowi do szczescia bedzie brakowac jeszcze tylko prawdziwej infrastruktury radiowej, bo swiatlowodowa beda miec 3 w Polsce zaraz za TK Telekom (6000km) i GTS (5200km). Sferia pewnie zostanie marka Hawe, pytanie tylko jak Solorz chce uporzadkowac ten bajzel, ktory tworzy CP/Aero2/Sferia/Mobyland...

 • 0

  5.  2010-01-29 20:00:19

  @thonka: hawe ma małą sieć, największą w kraju ma TP, potem TKT, Exatel, pewnie netia sie gdzieniedzie tu uplasuje, dalej Hawe, dalej pewnie gdzieś CDP. GTS praktycznie nie ma sieci, lecą na dzierżawie włókien od innych.

 • 0

  6. ~?  2010-01-30 03:37:31  host: klient-88-135-160-1.strefawifi.kolnet.eu

  Gdzie zniknął news, że Solorz chce kupić Hawe?

Dodaj swoją opinię

Do prawidłowego działania formularza wymagana jest akceptacja plików cookie.

host: ec2-54-158-248-112.compute-1.amazonaws.com


Serwis TELEPOLIS.PL zastrzega sobie prawo redakcji, skrótów, bądź usunięcia opinii zawierającej treści zabronione przez prawo, wulgarne, obraźliwie lub w inny sposób rażąco naruszające zasady współżycia społecznego. Komentarze są opiniami czytelników, za które ponoszą oni wyłączną odpowiedzialność. Nie są oficjalnymi opiniami serwisu TELEPOLIS.PL i jego redakcji. Jednocześnie przypominamy, że osoba zamieszczająca opinię może ponieść za jej treść odpowiedzialność karną i/lub cywilną.
Usuwane będą także komentarze zawierające oferty handlowe, numery telefonów, adresy e-mail czy komunikatorów oraz komentarze mocno odbiegające od treści wiadomości.

Najpopularniejsze

Ankieta

Jak oceniasz wakacyjną promocję sieci Play?

Internet na lato za darmo w Play

 

Zobacz wynik | Opinie (9)

Archiwum Ankiet