Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Sferia - kolejne miasta w zasięgu i "komórkowe" plany

Sferia - kolejne miasta w zasięgu i "komórkowe" plany

WitekT 8 Listopada 2007 09:16

0 0

Sferia planuje w I połowie przyszłego roku publiczną ofertę akcji o wartości do 200 mln zł, choć nie jest to jeszcze jednak 100-procentowo pewne. Pieniądze mają pójść na rozbudowę sieci w Trójmieście, Łodzi, aglomeracji Śląskiej, Poznaniu i Krakowie, która będzie kosztować około 700 mln zł - pisze Gazeta Prawna.

Na pierwszy ogień ma pójść jednak Ostrołęka, już na początku przyszłego roku. Jak twierdzą przedstawiciele firmy, pozwoli im to w małej skali przeprowadzić testy świadczenia usług na pierwszym - poza Warszawą - obszarze. Sieć docelowo ma być dostępna dla 90% Polaków na 70% powierzchni kraju. Firma chce w tym roku podwoić liczbę klientów usług telefonicznych i mieć ich od 70 do 75 tys. (to zależy od powodzenia najnowszej oferty i kampanii promocyjnej, o której szczerzej pisaliśmy w tej wiadomości) i czterokrotnie zwiększyć do 20 tys. liczbę klientów internetowych.

Szefowie firmy w rozmowie z dziennikarzami nie wykluczyli, że w przyszłości Sferia zaprzestanie sprzedaży usług głosowych i skoncentruje się na oferowaniu usług transmisji danych.
Sferia wykorzystuje pasmo 850 MHz i technologię CDMA. Dzięki korzystnemu dla firmy wyrokowi sądu we wrześniu UKE, o którym szerzej pisaliśmy w tej wiadomości, zmienił tzw. tablicę zagospodarowania częstotliwości i wpisał, że z wykorzystaniem posiadanych przez spółkę częstotliwości można świadczyć także usługi telefonii komórkowej. Od chwili dostania tego dokumentu spółka potrzebuje około czterech miesięcy, by móc wejść w Warszawie na rynek telefonii komórkowej. Firma będzie świadczyć usługi w oparciu o numerację komórkową.

Jednym ze scenariuszy rozwoju "komórkowego" Sferii może być także roaming krajowy, MVNO lub współpraca przy sprzedaży usług jednego z operatorów i oferowanie telefonów dwusystemowych - GSM i CDMA. Przedstawiciele firmy pokazywali takie, wyprodukowane przez Samsunga, pozwalające w prosty sposób na decydowanie, która sieć i technologia ma być wykorzystana przy danym połączeniu. Na rynku nie istnieją jednak rozwiązania pozwalające na handover między siecią GSM i CDMA, czyli płynne przełączanie rozmowy między sieciami.

Głównym właścicielem firmy jest Jacek Szymoński, a po około 9% kapitału mają Zygmunt Solorz-Żak (przez Polsat Ltd) oraz Grzegorz Jankielewicz i Sławomir Smołokowski, właściciele spółki naftowej J&S.

Źródło tekstu: Gazeta Prawna, wł     

Dodaj do:
w sumie: 8
 • 0

  1. ~  2007-11-08 09:38:05  host: aaza182.neoplus.adsl.tpnet.pl

  Miłe zaskoczenie ze strony sferii, nie dziwie się, że najpierw wystartują w O-ce, mała ilość konkurencji (praktycznie zerowa, Tele2 nikt nie chce, Dialog, Netia i Era domowa nie są zbyt dobrze znane, Ynet nie oferuje przeniesienia numeru), niedaleko Warszawy, więc mogą odnieść sukces w tym mieście, przy okazji przekonają się czy warto im inwestować dalej. WitekT wiadomo coś o konkretnej dacie?

 • 0

  2.  2007-11-08 09:41:58

  1: no prezes w rozmowie twierdził, że początek przyszłego roku, ale MOŻE uda się jeszcze pod koniec tego.

 • 0

  3. ~Liwiusz  2007-11-08 11:08:24  host: dpf188.neoplus.adsl.tpnet.pl

  Lepiej by poprawili już istniejący zasięg - znam osobę w Warszawie na Ochocie, która ma u nich internet i z maksymalnych 2,4mb/s ma w porywach 0,25mb, a często tylko 0,1mb. O wysyłaniu już nie mówię, tylko 0,01mb jest.

 • 0

  4. ~Aster  2007-11-08 11:40:53  host: pxgot1.srv.volvo.com

  A czemu z tego ich Nomadica nie zrobić komórki z numerem stacjonarnym?

 • 0

  5. ~  2007-11-08 11:52:44  host: p10-06.opera-mini.net

  ja na Pradze mam ok 200-400 kb/s

 • 0

  6.  2007-11-08 11:57:24

  Aster - dobre pytanie!!! Jak dla mnie, przykład Sferii pokazuje, że opłaty terminacyjne aka interkonekt w telefonii komórkowej to jest przynajmniej w pewnym stopniu jakieś legalne złodziejstwo. Przecież Sferia jest de facto siecią komórkową z pewnymi _sztucznie_ narzuconymi ograniczeniami odnośnie mobilności w trakcie połączenia a jakoś im się opłaca działać z interkonektem stacjonarnym. I co, teraz chcą (a właściwie pewnie i będą musieli) brać za to samo 40 gr/min interkonektu tylko dlatego, że będą używać numeracji komórkowej...

 • 0

  7. ~**78777766  2007-11-08 12:30:08  host: inet20909na-3.eranet.pl

  *Przemolog - sztuczne, bo sztuczne, ale stacjonarność podczas rozmowy jest zachowana i UKE się już nie czepia :P

 • 0

  8. ~ukenamuniu  2007-11-11 15:29:06  host: nat-go2.aster.pl

  TP oddaje UKE 800MHz (dla Sferii?)w którym to paśmie TP świadczyła na - nie bójmy się powiedzieć - prowincji usługę powszechną. Czym to zastąpić? Sferia nie świadczy usługi powszechnej,nawet nie w publicznej sieci stacjonarnej, tylko nie wiadomo co. Bo kto wie, co to jest nomadyczność? Centertel dostał 450MHz/CDMA ale dla radiokomunikacji stałej. Dziwny jest ten świat regulacji...

Dodaj swoją opinię

Do prawidłowego działania formularza wymagana jest akceptacja plików cookie.

host: ec2-54-81-158-195.compute-1.amazonaws.com


Serwis TELEPOLIS.PL zastrzega sobie prawo redakcji, skrótów, bądź usunięcia opinii zawierającej treści zabronione przez prawo, wulgarne, obraźliwie lub w inny sposób rażąco naruszające zasady współżycia społecznego. Komentarze są opiniami czytelników, za które ponoszą oni wyłączną odpowiedzialność. Nie są oficjalnymi opiniami serwisu TELEPOLIS.PL i jego redakcji. Jednocześnie przypominamy, że osoba zamieszczająca opinię może ponieść za jej treść odpowiedzialność karną i/lub cywilną.
Usuwane będą także komentarze zawierające oferty handlowe, numery telefonów, adresy e-mail czy komunikatorów oraz komentarze mocno odbiegające od treści wiadomości.

Ankieta

Czy uruchamianie Windowsa 10 na urządzeniach mobilnych z Androidem ma sens?

Na smartfonach Huaweia można uruchomić Windowsa 10 dzięki chmurze

 

Zobacz wynik | Opinie (0)

Archiwum Ankiet