Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Sejm przegłosował poprawki w Prawie Telekomunikacyjnym

Sejm przegłosował poprawki w Prawie Telekomunikacyjnym

WitekT 20 Marca 2009 09:26

0 0

Sejm przyjął rządowy projekt nowelizacji Prawa Telekomunikacyjnego. Prezes UKE będzie miał większe uprawnienia, a jego kadencja będzie trwała 5 lat. W ramach przepisów przejściowych, Anna Streżyńska zostanie na swoim stanowisku do końca kadencji - pisze Gazeta Prawna.

Nowe prawo podzielono na dwie części, by jak najszybciej przyjąć przepisy dostosowujące polskie prawo do unijnych dyrektyw. Nad Polską wisi bowiem kilka postępowań przed Europejskim Trybunałem Sprawiedliwości.

Wśród odrzuconych poprawek znalazły się m.in. propozycja, by przy przeniesieniu numeru, firma, do której przenosi się abonent płaciła "odstępne" tej, z której odchodzi. Przepadła też jedna z poprawek PSL - by prezes UKE przedstawiał sprawozdanie Sejmowi i był odwoływany przed końcem kadencji, jeśli takie sprawozdanie zostanie przez Sejm odrzucone.

Uchwalone przepisy przewidują, że sprawozdanie prezesa UKE trafi do ministra właściwego do spraw łączności, a gdyby ten negatywnie je zaopiniował, prezes mógłby być odwołany przed upływem 5-letniej kadencji.

Prezesa UKE, zgodnie z przepisami powołuje i odwołuje Sejm za zgodą Senatu na wniosek Prezesa Rady Ministrów. Obecnie powołuje go premier po konkursie organizowanym przez Krajową Radę Radiofonii i Telewizji.




To jednak nie wszystkie zmiany. Rzeczpospolita wspomina o tych, które dotycząc konsumentów. Gdy zawieraliśmy umowę o świadczenie usług telekomunikacyjnych i dostaliśmy z tego tytułu jakąś ulgę lub rabat, to - w razie jednostronnego rozwiązania tej umowy przez abonenta przed terminem albo przez operatora z winy abonenta - trzeba było zwrócić nawet całość uzyskanej korzyści. Teraz to się zmieni. Nowy art. 57 ust. 6 ustawy przewiduje, że sankcja za wcześniejsze zakończenie umowy sięgnie tylko proporcjonalnej wartości udzielonej ulgi za okres od zawarcia umowy do jej rozwiązania.

Druga istotna zmiana jest mniej korzystna dla konsumenta w porównaniu z obecnymi regulacjami. Przewiduje bowiem, że w razie zmiany warunków umowy abonent będzie miał prawo ją wypowiedzieć, gdy nie zaakceptuje nowych regulacji. W niektórych wypadkach - gdy zmiany w umowach wymusza nowela przepisów - trzeba będzie jednak zapłacić odszkodowanie za wcześniejszą rezygnację z umowy oraz zwracać przyznaną ulgę na zasadach określonych w art. 57 ust. 6 ustawy. Odszkodowania nie zapłacą za to abonenci, którzy zrezygnują z umowy przy okazji podwyżki cen usług.

Nowela trafi teraz do Senatu.

Teraz rynek czeka na przyjęcie części "nieunijnej". Zawiera ona bowiem wiele zmian korzystnych dla konsumentów, m.in. skraca z 36 do 4 godzin dopuszczalną przerwę w dostarczaniu usługi telekomunikacyjnej, a spamowanie uznaje za przestępstwo. Znacznie ułatwia także proces przenoszenia numerów.

Źródło tekstu: Gazeta Prawna, Rzeczpospolita     

Dodaj do:
w sumie: 28
  • 0

    9. ~ukenamuniu  2009-03-20 12:05:15  host: 212.160.172.70

    #6: nie orientujesz się w sytuacji, więc nie pisz. Minister powołany przez Prezesa odwoła Prezesa?

  • 0

    10. ~Ziomek  2009-03-20 13:07:30  host: cvj242.internetdsl.tpnet.pl

    A ja mam takie pytanie: Mam umowę w Zetafonie Orange. W jaki sposób operator mi wyliczy przyznaną ulgę? Został mi jeszcze rok z trzech, a chętnie bym przepisał numer do Playa. Czy Centertel ta ulge w tym przypadku obliczy na podstawie ceny telefonu w tamtym czasie swojej wolnej sprzedaży - kwota jaką zapłaciłem razy procent czasu jaki został do rozwiązania umowy?

  • 0

    11. ~dec  2009-03-20 13:09:12  host: 212.67.158.55

    a miało być przeniesienie w 1dzień hehe nierealne jeszcze u nas...przeniesienie w najgorszym przypadku może trwać 59dni hehe :)

  • 0

    12. ~prokurator  2009-03-20 13:57:38  host: adky88.neoplus.adsl.tpnet.pl

    "Przepadła też jedna z poprawek PSL - by prezes UKE przedstawiał sprawozdanie Sejmowi i był odwoływany przed końcem kadencji, jeśli takie sprawozdanie zostanie przez Sejm odrzucone. " - to widze ze mafia TP/Orange/FT juz odwiedzila czlonkow PSL z walizką pieniedzy...

  • 0

    13. ~  2009-03-20 14:00:31  host: adky88.neoplus.adsl.tpnet.pl

    "Uchwalone przepisy przewidują, że sprawozdanie prezesa UKE trafi do ministra właściwego do spraw łączności, a gdyby ten negatywnie je zaopiniował, prezes mógłby być odwołany przed upływem 5-letniej kadencji. " - teraz mafia TP/Orange wiadomo do kogo pedzie w nablizszym czasie pukać z nowa walizka pieniedzy...

  • 0

    14. ~ksad  2009-03-20 15:30:40  host: dynamic-78-8-218-232.ssp.dialog.net.pl

    Oczywiście, że przenoszenie numerów nadal będzie płatne. Nikt zresztą nigdy i nikomu nie obiecywał, że będzie inaczej.

  • 0

    15. ~Boj  2009-03-20 16:00:49  host: ch100.internetdsl.tpnet.pl

    Mi to przenoszenie numeru sie nie podoba czemu to ma słuzyc jakies widzimisie czy co.

  • 0

    16. ~  2009-03-20 16:33:14  host: duc50.internetdsl.tpnet.pl

    @9.~ukenamuniu: A od kiedy to Prezes UKE powołuje ministrów?

  • 0

    17.  2009-03-20 17:58:41

    @dec: troche dluzej (21dni /waznosc wniosku/ + 30 dni /dlugosc miesiaca w ktory nie jest liczony do okresu wypowiedzenia/+31 dni /okres wypowiedzenia/)=82 dni /najgorszy przypadek - do operatora wplywa wniosek podpisany przez klienta w ostatnim dniu jego waznosci i jednoczesnie w pierwszym dniu nowego okresu rozliczeniowego - jak miec pecha, to do konca ;)/

  • 0

    18. ~ciapek  2009-03-20 19:35:18  host: 2.202.116.195.easy-com.pl

    najważniejsze na końcu.... numer przenosimy za free!!! z zastrzeżeniem i raz na 6 miechy i już!!!

  • 0

    19. ~pegazzz  2009-03-20 21:23:17  host: chello089076202002.chello.pl

    "W niektórych wypadkach - gdy zmiany w umowach wymusza nowela przepisów - trzeba będzie jednak zapłacić odszkodowanie"... Mam nadzieję że znalazł się tam zapis o terminie wprowadzenia owych "noweli"... że jeśli op zawiera umowę z abonentem PO wprowadzeniu "przymusu" zmiany przepisów, to żeby nie miał prawa żadać takiego odszkodowania, skoro zwlekał ze zmianą swoich regulaminów. Bo inaczej opy i tak będą nadużywać tego przepisu, a potrafią sie uchylać i kombinować latami... No i to też byłaby taka jednoczesna zachęta i "kara" dla wiecznie "opóźnionych w rozwoju" operatorów ;) Pozdrawiam :)

  • 0

    20. ~nick  2009-03-20 22:01:51  host: cem97.neoplus.adsl.tpnet.pl

    Skoro spamowanie ma być przestępstwem to 90% komentujących np. na telepolis pójdzie siedzieć. A jeżeli chodzi o wory pieniedzy to lobbysci od dawna mają polityków w kieszeni.

  • 0

    21. ~playfreshuser  2009-03-21 01:01:59  host: chello087207079097.chello.pl

    `ziomek, podpisałeś umowę na TRZY LATA?, pogięło Cię!?

  • 0

    22.  2009-03-21 15:42:14

    @9@16: Minister (właściwy dla spraw łączności), powołany przez Prezeza Rady Ministrów będzie mógł odwołać Prezesa UKE. Może czytajcie... wolniej(?)

  • 0

    23. ~ukenamuniu  2009-03-21 17:16:47  host: 86-59-n1.aster.pl

    16 i 22:a kto "powołał" Magdalenę Gaj, że o nowej Dyrektor Dep. Telekom. w MI nie wspomnę?

  • 0

    24.  2009-03-22 17:01:13

    ~Ziomek - a nie prościej przeczytać swoją umowę??

  • 0

    25.  2009-03-22 17:02:59

    ~nick - spam na Telepolis... widzę, ze to obcy dla Ciebie termin ;-)

  • 0

    26.  2009-03-22 17:03:42

    ~playfreshuser - telefon był za złotówkę a nie za 49 czy 99 zł na dwa ;-)

  • 0

    27. ~ukenamuniu  2009-03-23 13:19:05  host: 212.160.172.70

    Słusznie pisze #8. Dyrektywa dopuszcza zwrot kosztów przeniesienia. Jeżeli jedni lobbyści wprowadzili bezpłatność dla abonenta przeniesienia numeru, to inni próbowali racjonalnie obciążyć kosztami biorcę. Nie jest to żadne "odstępne" tylko zwrot dawcy uzasadnionych kosztów NP. Sejm postanowił: dla wszystkich (abonentów i biorców) przenośność numerów ma być bezpłatna. Stronnictwo biorców jest więc silniejsze.

  • 0

    28. ~nick  2009-03-24 18:08:02  host: ehv244.neoplus.adsl.tpnet.pl

    25. wlo - i kto to mówi/pisze? :-)

Dodaj swoją opinię