Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Samsung wyprodukuje ekrany OLED dla Apple

Samsung wyprodukuje ekrany OLED dla Apple

orson_dzi 15 Kwietnia 2016 19:25

4 3

Z ostatnich doniesień wynika, że Samsung otrzymał zamówienie na 100 mln paneli OLED. Apple chce je dostać w 2017 roku.






Panele OLED o przekątnej 5,5 cala trafią najprawdopodobniej do iPhone'ów 7s, które zgodnie z dotychczasową polityką Apple powinniśmy zobaczyć jesienią 2017 roku. Ich przekątna sugeruje, że będą to raczej modele Plus, albo też Apple planuje znowu powiększyć ekrany swoich smartfonów po zejściu do 4 cali w iPhone'ie SE.

Głównym powodem postawienie na panele OLED jest ich cena. Produkcja tego typu ekranów jest tańsza niż w przypadku wyświetlaczy LCD. Z drugiej strony jest to też bardzo dobra wiadomość dla użytkowników. Panele OLED oferują bardzo głęboką czerń, żywe kolory i przede wszystkim dużo łagodniej obchodzą się z akumulatorem.

Źródło tekstu: Phonearena; wł     

Dodaj do:

Tagi: apple | samsung | oled

w sumie: 44
  • 0

    26. ~  2016-04-16 09:54:25  host: achd36.neoplus.adsl.tpnet.pl

    W mojej N8 niestety nastąpiło tzw wypalenie ekranu. W serwisie nie mogli uwierzyć twierdząc "Przecież w tych telefonach nie wypalają się." A jednak... W miejscu klawiatury (dużo pisałem) pojawiły się "duszki". Wyswietlacz wymieniono na gwarancji.

  • 0

    27.  2016-04-16 11:12:32

    Oled się wypalają a wynika to z konstrukcji ich budowy.Diody OLED (ang. Organic Light Emitting Diode), podobnie jak diody LED, wykorzystują tzw. efekt elektroluminescencyjnej emisji światła. Na czym on polega? Mówiąc w skrócie, niektóre materiały mają zdolność emitowania światła w chwili, gdy przepływa przez nie prąd. Jeśli w diodzie do uzyskania efektu elektroluminescencji stosuje się materiały półprzewodnikowe (np. krzem), mamy do czynienia z tradycyjną diodą LED. Jeżeli zaś użyje się związków organicznych, np. polimerów LEP (Light Emitting Polymers), jest to organiczna dioda OLED. Matryca złożona z wielu takich diod nazywana jest wyświetlaczem lub matrycą OLED. Pierwsze, jeszcze czarno-białe wyświetlacze OLED zbudowali 30 lat temu dwaj naukowcy z laboratoriów firmy Eastman Kodak.

  • 0

    28.  2016-04-16 11:13:15

    OLED – wady i zalety

    Konstrukcja i zasada działania wyświetlacza OLED, podobnie jak diody LED, jest dość prosta. Wystarczy zetknąć ze sobą dwa polimerowe półprzewodniki – jeden typu p, drugi typu n – i przepuścić przez taki układ prąd, by wyemitował światło. Co ważne, źródłem tego światła jest sam ekran, a nie, jak w powszechnie wykorzystywanych ekranach LCD, znajdujące się za ekranem podświetlenie w postaci świetlówek lub diod LED. Brak warstwy podświetlającej umożliwia skonstruowanie cieńszego urządzenia i dluższą pracę na bateriach, bo to właśnie podświetlenie ekranu zużywa znaczącą część energii w smartfonach.

  • 0

    29.  2016-04-16 11:14:10

    Od lat największymi problemami technologicznymi, związanymi z budową i produkcją wyświetlaczy OLED, jest trwałość układu i uzyskanie odpowiedniej jasności. Poza tym znacznie łatwiej jest wyprodukować ekrany o małych przekątnych, w których wykorzystuje się tzw. polimery krótkocząsteczkowe. Kłopotliwe jest natomiast wytworzenie ekranów OLED o dużej powierzchni, w których trzeba wykorzystywać mniej trwałe polimery długocząsteczkowe. Większe rozmiary ekranu sprawiają, że nie można stosować nanoszenia polimerów LEP metodą próżniową i nanosi się je metodami podobnymi do druku, a do tego nadają się polimery długocząsteczkowe.

    Obecnie produkcja dużych paneli OLED jest znacznie droższa niż monitorów LCD. Dlatego z wyjątkiem małych kilkucalowych ekranów do telefonów komórkowych, aparatów fotograficznych, urządzeń typu MID (przeznaczonych głównie do komunikowania się z internetem) ekrany OLED traktuje się jedynie jak ciekawostkę technologiczną.

  • 0

    30.  2016-04-16 11:18:08

    Hose... A ktoś kilka miesięcy wyświetla obraz statyczny - jak piszesz? Dziury widzę w całym szukacie. Na siłę. Byle tylko wykazać, ze do dupy jest coś z czym do czynienia pewnie nie mieliście.
    Co do monitorów z lampami kineskopowymi. kilka miesięcy? Ja pamiętam jak dostaliśmy nowe, takie ładne na bursztynowo świecące, monitory do biura i - co ważniejsze - nowoczesne edytory tekstu TAG... Po miesiącu na wyłączonym monitorze było widać dolny pasek menu TAG-a ;-)

  • 0

    31.  2016-04-16 11:36:14

    Załóżmy, że współczesny amoled mocno się wypala to i tak telefony wymienia się co 2-3 lata. Szczególnie te z zamkniętą baterią. Pierwsze amoledy to była wielka niewiadoma. Jedni strasznie na nie narzekali, inni chwalili. Mi pierwsze amoledy nie pasowały ze względu na tragiczną biel. Teraz sobie chwalę.

  • 0

    32.  2016-04-16 14:26:52

    @30 wlo - Przeczytaj 16, będzie po sprawie.

  • 0

    33. ~alf  2016-04-16 17:03:07  host: ebr170.neoplus.adsl.tpnet.pl

    zalewają internet kitem o wojnie a na prawdę robią interesy. jedni bez drugich nie istnieliby.

  • 0

    34. ~Appla  2016-04-16 18:11:54  host: 188.146.135.201.nat.umts.dynamic.t-mobile.pl

    Ale jak to Apple coś ponownie od Samsunga kupi, co na to Applefan?

  • 0

    35. ~coś ty 34  2016-04-16 18:51:02  host: n13-10-06.opera-mini.net

    34 opanuj sie! To poproś o zdanie Calm7. On wiecej wie niź applefan

  • 0

    36. ~  2016-04-16 19:28:49  host: user-94-254-227-4.play-internet.pl

    Dlaczego telepele w weekend zamiera? Za co ja płace?!

  • 0

    37.  2016-04-16 19:31:48

    36 - a co tam inni ciekawego napisali?

  • 0

    38. ~Ambasador marki Samsung  2016-04-16 19:51:52  host: host135.v17.interkam.pl

    Samsung dba aby multimedia oglądane na urządzeniach marki sprawiały przyjemność. Oprócz wysokiej jakości wyświetlaczy AMOLED Samsung opracował specjalną technikę gięcia która została wykorzystana w modelach z końcówką Edge. Modele cechują się zaokrąglonymi rantami ekranu dzięki czemu zdjęcia i filmy wyglądają jeszcze bardziej realistycznie. Zaokrąglone boki pełnią również funkcję dodatkowego paska szybkiego menu.

  • 0

    41. ~  2016-04-17 06:44:06  host: adfx111.neoplus.adsl.tpnet.pl

    30, jak najbardziej - wystarczy np. używać nawigacji i już pewne elementy są wyświetlane statycznie przez długi czas.

    Niezłe masz podejście - wystarczy, że twój pusty łeb na coś nie wpadnie, i już to później negujesz, nawet, jeśli ktoś mądrzejszy ci wytłumaczy. Beton.

  • 0

    43.  2016-04-17 10:12:55

    Zawsze mnie to zastanawiało jak można myśleć, że panel LCD jest lepszy od (AM)OLED'a. W LDC ani nie ma czerni, ani nie ma widoczności w słońcu. Gdyby LCD było takie cudowne na iPadzie można by było godzinami czytać książki, a tak nie jest. Żegnam technologię LCD bez żalu. Idzie nowe, idzie bezdyskusyjnie lepsze!:D

  • -1

    46.  2016-04-17 10:50:04

    No argumentów widzę mnóstwo... Teraz nawigatory...
    Ciekawe więc, co za [...] rządzą w Apple, ze zamawiają amoledy? No, chyba, ze chcą zając linie produkcyjne Samsunga tylko, żeby nie miał mocy produkcyjnych na własne potrzeby, a te wyświetlacze za centa będą oddawać chińskim producentom podróbek swoich flagowców?

  • 0

    47.  2016-04-17 11:17:36

    A propos... 41 - jakiego to telefonu z tą tragiczną technologią używaną do produkcji wyświetlaczy używałeś, ze masz tak negatywne doświadczenia po używaniu nawigacji? A może jakiś kumpel używał?

  • 0

    52.  2016-04-18 10:23:01

    Dlaczego trawa wygląda na tych wyświetlaczach jak pomalowana farbą fluorescencyjną?

  • 0

    53.  2016-04-18 11:24:26

    @52, PiotrM - tylko jeśli tak sobie ustawisz. W ustawieniach Samsungów możesz włączyć naturalne kolory i okaże się wtedy, że taki np. LG G4 mocniej tę trawę podkręca. Domyślnie włączony jest "tryb cukierkowy" nie na złość komuś, tylko dlatego, że klientom to się podoba. Fakt, dawno temu nie dało się wyłączyć tych cukierków, ale Twój argument jest w tym momencie mocno już nieaktualny.

  • 0

    54.  2016-04-19 14:35:55

    @53 Twój post wyjaśnia sprawę, muszę zobaczyć to na własne oczy.

Dodaj swoją opinię