Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Samsung też rezygnuje z Symbiana

Samsung też rezygnuje z Symbiana

Q! 1 Października 2010 21:55

0 0

Ten tydzień zdecydowanie nie będzie udany dla Symbiana. Kolejny producent telefonów, tym razem Samsung, poinformował, że rezygnuje z wykorzystywania tego systemu w swoich produktach mobilnych.



Samsung - drugi na świecie producent telefonów - poinformował programistów zrzeszonych w grupie Samsung Mobile Innovator, że kończy wsparcie dla systemu Symbian. Ostatnim oficjalnym dniem współpracy Samsunga z Symbianem będzie 31. grudnia 2010 roku.

W tym dniu, od godziny 8:00, rejestracja oraz certyfikowanie aplikacji napisanych dla tego systemu nie będzie już możliwe. Oznacza to, że po tym dniu żadna nowa aplikacja dla systemu tworzonego przez Nokię nie trafi do oferty Samsunga.




Jak informuje ten wschodni producent, przyczyną takiego kroku jest nikłe zainteresowanie rynku tą platformą. Jeśli jednak wzrośnie ono w wyraźny sposób, to nic nie będzie stać na przeszkodzie, aby w portfolio Samsunga znalazły się smartfony z tym systemem operacyjnym.

W międzyczasie Samsung skupi się na systemie Google Android oraz Windows Phone. Rozwijany będzie również jego autorski system operacyjny - Bada OS.

Warto przypomnieć, że w tym tygodniu już jeden duży producent zrezygnował ze wsparcia dla systemu Symbian. Był to Sony Ericsson, a szerzej o tym pisaliśmy w tej wiadomości.

Źródło tekstu: Mobile Business Briefing, wł     

Dodaj do:
w sumie: 76
  • -2

    61.  2010-10-03 15:55:59

    42. Olo i tu się mylisz bo byłem zagorzałym fanem Nokii i miałem dużo telefonów właśnie z tym systemem. Jeśli ktoś myśli że Symbian się nie rozwijał, to powinien wziąć do ręki N70 i N95. Na tych dwóch przykładach można zauważyć jak daleko posunął się symbian jeśli chodzi o stabilność ale nie oszukujmy się jest źle a Nokia tego nie dostrzega. Poza tym Symbian v.3 nie jest jakichś rewolucyjny. Wszystko po staremu i ja się pytam to ma być fajne? Powodzenia. Zachowujecie się obrońcy krzyża. Symbian w dzisiejszych czasach ssie i tyle.

  • -2

    62.  2010-10-03 16:46:44

    @55 Pewnie każdy z lampą.

  • 0

    63. ~  2010-10-03 17:00:43  host: t02-07.opera-mini.net

    Jak widać jestem podwójnie napiętnowany- nie dosyć że głosuje na Pis to jeszcze na dodatek mam telefon z symbianem. Piokuk

  • -1

    65.  2010-10-03 18:13:03

    @61, a czego oczekujesz od telefonu? Słitaśnych przejść i niepotrzebnych wodotrysków jak w filmiku z nakładką HTC do WP7 czy normalny telefon? Według mnie Nokia z S60v3 to taki bardziej rozbudowany telefon i sprawuje się w tej roli dobrze.

  • -2

    66. ~pisul  2010-10-03 18:13:37  host: kwiatkowskiego.res.pl

    64 zobacz sobie na tubie jak wygladaja programy na bada/wave.Gry po ponad 200 mb takie same jak w ipku w cenie tych z noki po 1 mb :) .A co oferuje symbian?n-gage tez sie rozkraczyl

  • -1

    67. ~Steve  2010-10-03 20:34:40  host: 178.183.232.83.dsl.dynamic.eranet.pl

    @34, sorry, ale gwarancja wcale nie przeszkadza w tym, żeby Symbiana złamać. Jeśli będziesz miał potrzebę oddać telefon do serwisu, hard reset i masz fona jak z fabryki. Co do potrzeby podpisywania gier java certyfikatem to ewidentna bzdura. A tak z innej beczki- skoro np. android jest taki świetny, to dlaczego jego też łamią (nazywa się to bodajże zrootowanie)?

  • 0

    68. ~  2010-10-03 20:35:39  host: user-109-243-193-201.play-internet.pl

    A w jakim telefonie masz darmową nawigację jeden z drugim pajacem? Widziałem Androida, i Windowsa i żadne do mnie nie przemawia, dopóki Xlator nie będzie na inny system to nie zmieniam. Nie wiem co to za głupoty, że Symbian pada, bzdura kompletna, ma się dobrze, rzygać mi się chce jak czytam te niektóre wypociny, dla mnie teraz telefony bez systemu nie istnieją, a Symbian jest dobrym os-em, tyle. Piona

  • -3

    69.  2010-10-03 20:47:55

    64 fakt Symbian nie jest zły, ale w życiu nie spotkałem się aby mieć tyle na niego aplikacji, bo co by nie mówić w App Store masz ponad 100 tys. aplikacji a na Symbiana nigdy tyle nie było. Byłby dobry, ale certyfikaty go zniszczyły ot co.

  • -1

    70. ~tit  2010-10-04 01:41:50  host: 77-254-130-104.adsl.inetia.pl

    @66 właśnie patrzyłem na aplikację TorchWave czyli latarka za całe 8zł. w nokii masz to za darmo. Rewelacja

  • -1

    71. ~Damianator  2010-10-04 07:30:03  host: user-188-33-50-36.play-internet.pl

    Oprócz Windows Mobile i Symbiana nigdzie nie ma tylu (darmowych jeśli umie się obsługiwać Key-Gen) aplikacji do nawigacji. Osobiście używam Symbiana i szukając jakiś czas aplikacji do nawigacji bo mi były potrzebne, doszukałem się Garmina Mobile XT, TomToma Mobile i Sygica Mobile Maps 10 ale na pewno jest ich więcej, pominąłem te co są napisane w Javie, bo są nic niewarte i nie można ich złamać Key-Genem. A na Androida lub Bada OS jakie macie nawigacje?

  • 0

    72. ~OLO  2010-10-04 08:28:08  host: bvc32.neoplus.adsl.tpnet.pl

    @66 na symbiana^3 też są już gry które mają po 100+ MB ,zobacz sobie www.store.ovi.com i wybierz nokia N8 ( gra Avatar 127 MB, need for speed 81 MB, GT racing HD ma aż 155 MB ! ) Symbian 3 już niczym nie odstepuje od konkurencji ,tylko wygląd stary został dlatego ludzie krytykują ... Na filmach youtube mozna znaleźć jak Symbian^3 obsługuje jednocześnie normalną klawiaturę i myszkę przez bluetooth, żaden inny system tego nie potrafi. Poza tym całkowicie darmowa nawigacja która działa OFFLINE w 180 krajach na świecie i sklep muzyczny który jako jedyny działa w polsce( za darmo już dostałem w nim muzyki za ponad 100 zł na facebooku) ...

  • -2

    73. ~paf  2010-10-04 09:06:53  host: ip243-168.zetosa.krakow.pl

    Ciekawe ilu z "fachowców" się tu wypowiadających faktycznie porównywało różne systemy? W tym samym czasie miałem Nokię N73 i SE K800 i mimo, że K800 działał na zamkniętym systemie to korzystanie z niego było o niebo przyjemniejsze mimo możliwości jakie dawał otwarty OS Nokii z OVI na czele. Po obu telefonach z pełną świadomością przesiadłem się na Androida i mimo, że pierwszy kontakt był średnio udany (HTC Hero) tak za drugim razem (SE X10) mogę śmiało powiedzieć, że Android to jest TO!! A latarkę, dla zainteresowanych, można zrobić z każdego telefonu, który tylko ma coś na kształt lampy do aparatu. Trzeba tylko znaleźć w Markecie odpowiedni soft.

  • 0

    74. ~  2010-10-04 16:15:49  host: 212.160.172.70

    @67 - roota robi się, żeby uzyskać dostęp do wszystkich uprawnień systemu (na chłopski rozum - wchodzisz na konto z uprawnieniami administratora), co pozwala na modyfikację plików zablokowanych przez system. Aplikacje wymagające roota potrzebują go, żeby mieć dostęp do zaawansowanych funkcji, a nie żeby instalować warez... Poza tym normalny użytkownik może bez roota może świetnie funkcjonować

  • -2

    75. ~  2010-10-04 19:22:45  host: t23-07.opera-mini.net

    a co to jest symbian ? Mam nokie E71 i zadnego symbiana nie potrzebuje Nokia to Nokia a reszta to syf !

  • 0

    76.  2010-10-05 12:56:33

    75. Ale Nokia E71 ma symbiana, więc jak możesz twierdzić, że go nie ma :)

  • 0

    77. ~niekumaty  2010-10-06 00:48:47  host: 213-17-201-42.ip.netia.com.pl

    Czytam te komentarze i wnioskuję, że co drugi komentujący to złodziej, bo narzeka na certyfikaty Nokii. Otóż jakbyś jeden z drugim korzystał z legalnych gier, a nie ordynarnie kradzionych z torrentów, to byś nawet nie wiedział, że jest coś takiego jak certyfikat. Zastanawiam się skąd się to bierze, że kupujecie telefony za kilka tysięcy a nie stać Was na wydatek rzędu 1-2 dolara za dobrą aplikację? Chwalcie się dalej swoimi złodziejskimi dokonaniami, będzie wiadomo kogo ignorować.

  • -1

    78.  2010-10-07 20:40:43

    77. Kolego, różnica pomiędzy 2 dolcami a 10zł plus Vat jest kolosalna. Poza tym jak cię stać to sobie kupuj, ale ludzie wolą znaleźć sobie za free w internecie. Poza tym spotkałem się już z kilkoma aplikacjami w Ovi, że nie chciałby się zainstalować właśnie przez certyfikaty. A niby to firmowy sklep Nokii...

  • 0

    79. ~Adzia  2010-10-07 21:22:57  host: abqi217.neoplus.adsl.tpnet.pl

    Android od Google a nie ma aplikacji Google desktop, która jest na czasie bo można dodawać różne widżety. W Windows Phone działa super.

  • 0

    80.  2010-10-08 20:19:02

    *niekumaty: to zupełnie tak samo jak kupuje się samochód z 3-litrowym silnikiem i od razu zakłada gaz ;-) Skrajnym przypadkiem jest np.: "kupowanie" oryginalnych kołpaków od nowego Opla Omegii do 18-letniego modelu. Oczywiście można ale dlaczego z tego robi się powód do chwały to już nie wiem.

  • 0

    81.  2010-10-08 22:10:36

    80. tymis bez beki ;) Chociaż wiesz czasami jak masz do wyboru np. używane Audi A8 plus cena za instalację LPG jest taka sama jak np. za Kie Cee'd. Chociaż że KIA jest i akurat ten model jest dobry ja brałbym A8 bo to dla mnie po prostu lepsze auto :) Ale zdarzają się przypadki, szczególnie w Gdańsku zauważyłem że jakichś Seacik założył sobie felgi od A8 ale plakietkę zdjął. Nie wiem co chciał tym udowodnić. xD

Dodaj swoją opinię