Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Samsung stawia na WIMAX

Samsung stawia na WIMAX

LuiN 27 Marca 2009 12:47

0 0

Podczas zbliżających się targów CTIA Samsung zaprezentuje swoje pierwsze urządzenie końcowe łączące się z siecią w technologii WiMAX. Nie będzie to klasyczny telefon, lecz tzw. MID (ang. Mobile Internet Device), konstrukcyjnie przypominający tablety internetowe Nokii.

samsung wimax mid samsung wimax mid

Samsung SWD-M100 MID ma 4,3-calowy dotykowy ekran, najprawdopodobniej o rozdzielczości WVGA (480 x 800 pikseli). Wysuwana klawiatura QWERTY ułatwi wprowadzanie większych tekstów.
Łączność ze światem zapewniają moduły Bluetooth, WiFi i WiMAX. Szczątkowe informacje na temat specyfikacji kończą się na aparacie fotograficznym 3 Mpix i wyjściu TV. Szczegóły na temat ceny i terminu premiery nie zostały jeszcze ujawnione.

WiMAX (ang. Worldwide Interoperability for Microwave Access) oferuje maksymalną przepustowość sięgającą 75 Mb/s. Aby ją uzyskać odbiornik nie może być umieszczony dalej, niż 10 km od nadajnika. W polskich ofertach dla klientów indywidualnych prędkość łącza nie przekracza akualnie 2 Mb/s.

Przy zastosowaniu anten Alvarion (stosowany w Polsce) zasięg wynosi 30 km jeśli stacja bazowa i antena odbiorcza są w zasięgu linii widoczności (LoS) i nie ma przeszkód w tzw. pierwszej strefie Fresnela, a 12 km uwzględniając wszelkie przeszkody terenowe - najbliższa przeszkoda terenowa (drzewa, góry, linie energetyczne) powinna znajdować się przynajmniej 25 m od anteny, w przeciwnym razie połączenie będzie zrywane. Maksymalny technologiczny zasięg WiMAX-u to 50 km.

Źródło tekstu: wmpoweruser, wł     

Dodaj do:
w sumie: 3
 • 0

  1. ~are  2009-03-27 13:45:41  host: biaap1.szeptel.net.pl

  Nie tylko sprzęt alvariona jest stosowany w Polsce. Poza tym, 2M to nie jest maksymalna przepływność oferowana via WiMax. Całkiem innym tematem jest to, że przy drzewach 25m od anteny i odległości od nadajnika nawet 5km działać nei będzie...

 • 0

  2.  2009-03-27 15:45:34

  Ale tu jest mowa o WiMAXie stacjonarnym, a ten telefon obsługuje raczej mobilną wersję, gdzie zasięg na terenie niezabudowanym wynosi 5 km, a zabudowanym - 1 km

 • 0

  3.  2009-03-27 16:05:05

  i pewnie jest to WIBRO a nie WIMAX.

Dodaj swoją opinię

Do prawidłowego działania formularza wymagana jest akceptacja plików cookie.

host: ec2-54-145-103-69.compute-1.amazonaws.com


Serwis TELEPOLIS.PL zastrzega sobie prawo redakcji, skrótów, bądź usunięcia opinii zawierającej treści zabronione przez prawo, wulgarne, obraźliwie lub w inny sposób rażąco naruszające zasady współżycia społecznego. Komentarze są opiniami czytelników, za które ponoszą oni wyłączną odpowiedzialność. Nie są oficjalnymi opiniami serwisu TELEPOLIS.PL i jego redakcji. Jednocześnie przypominamy, że osoba zamieszczająca opinię może ponieść za jej treść odpowiedzialność karną i/lub cywilną.
Usuwane będą także komentarze zawierające oferty handlowe, numery telefonów, adresy e-mail czy komunikatorów oraz komentarze mocno odbiegające od treści wiadomości.

Ankieta

Czy korzystasz w domu z telefonu stacjonarnego

Play: nowe promocje na telefon stacjonarny dla abonentów

 

Zobacz wynik | Opinie (9)

Archiwum Ankiet