Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Samsung Smart Home połączy różne urządzenia

Samsung Smart Home połączy różne urządzenia

sirmark 7 Stycznia 2014 20:05

4 4

samsung smart home Samsung przedstawił Smart Home, usługę umożliwiającą połączenie i zarządzanie telewizorami Smart TV, sprzętem gospodarstwa domowego i smartfonami za pośrednictwem jednej zintegrowanej platformy.

Usługa pojawi się w urządzeniach i sprzętach gospodarstwa domowego Samsunga w pierwszej połowie 2014 roku. Zgodnie ze swoją wizją, w którym wszystko jest ze sobą połączone, Samsung zamierza nawiązać współpracę z innymi producentami sprzętu domowego, by umożliwić im produkcję urządzeń kompatybilnych z usługą Smart Home i zbudować w ten sposób podwaliny szybko rozwijającego się ekosystemu komunikujących się ze sobą urządzeń.

Cechą Smart Home jest możliwość kontrolowania połączonych urządzeń domowych i osobistych za pośrednictwem jednej aplikacji. Wśród urządzeń kompatybilnych ze zintegrowaną platformą i serwerem Smart Home znajdą się lodówki, zmywarki, telewizory Smart TV, aparaty cyfrowe, smartfony, a nawet zegarek Galaxy Gear.

Początkowo Smart Home będzie oferował trzy podstawowe funkcje umożliwiające łączenie się z urządzeniami domowymi z dowolnego miejsca w dowolnej chwili: Device Control (Sterowanie urządzeniami), Home View (Podgląd domu) i Smart Customer Service (Serwis Użytkownika Smart Home).

Device Control pozwoli użytkownikom wykorzystać urządzenia mobilne lub telewizor Smart TV do monitorowania i kontrolowania sprzętów domowych, na przykład do włączania klimatyzacji lub oświetlenia. Będzie można to robić zarówno z wnętrza, jak i spoza domu, a nawet podczas podróży zagranicznej. Jedno dotknięcie ekranu w dedykowanej aplikacji Smart Home umożliwi sterowanie jednym bądź wieloma urządzeniami jednocześnie z dowolnego miejsca na świecie.
Smart Home pozwoli również korzystać z komend głosowych na wszystkich urządzeniach sterujących. Kiedy użytkownik powie "Wychodzę" do swojego zegarka Galaxy Gear, oświetlenie i wybrane sprzęty wyłączą się. Słowo "Dobranoc" wypowiedziane do pilota Smart TV wyłączy telewizor i sprawi, że światła zaczną stopniowo gasnąć, przygotowując się do pory snu. Użytkownicy będą też mogli wykorzystywać kontrolę głosową w aplikacji na smartfony jako przyjemną i wygodną metodę komunikowania się ze swoimi sprzętami.

Za sprawą Home View użytkownicy będą mogli na bieżąco oglądać na ekranie smartfona wnętrze swojego domu za pośrednictwem kamer wbudowanych w sprzęty domowe. Dodatkowo Smart Customer Service poinformuje użytkowników, kiedy będzie się zbliżał czas serwisowania urządzeń bądź uzupełnienia odpowiednich materiałów eksploatacyjnych, a także zapewni wsparcie w uzyskaniu odpowiedniego serwisu.

Usługa Smart Home zostanie w pierwszej kolejności wprowadzona do wybranych telewizorów Smart TV, sprzętów gospodarstwa domowego i smartfonów. W miarę upływu czasu usługą będą obejmowane kolejne produkty zarówno firmy Samsung, jak i innych producentów. Samsung opracował dedykowany protokół programowy Smart Home Protocol (SHP), za pośrednictwem którego wszystkie kompatybilne z usługą Smart Home urządzenia łączą się ze sobą.

Samsung planuje w przyszłości rozszerzyć usługę Smart Home na rozwiązania z dziedziny gospodarki energetycznej, bezpieczeństwa domu, opieki zdrowotnej i domowej ekologii. Realizacja tych zamierzeń będzie się odbywać na zasadzie współpracy z firmami oferującymi usługi w tych branżach, co ma na celu rozwój rynku połączonych urządzeń i usług domowych.

Źródło tekstu: Samsung     

Dodaj do:

Tagi: ces | samsung | smart home

w sumie: 18
 • 0

  1.  2014-01-07 20:13:59

  Perspektywa sterowania zmywarką i pralką przy użyciu smartfonu marki Samsung (tego w aluminiowej obudowie) powoduje że jaram się na samą myśl :)))

 • 2

  2.  2014-01-07 20:21:54

  A jak pomyśle o bezpieczeństwie to od razu optymizm gdzieś odchodzi. Wystarczy poczytać na przykładzie TV podłączonych do sieci.

 • 1

  3. ~  2014-01-07 20:25:52  host: public-gprs515065.centertel.pl

  Nieufność do nowości jak najbardziej wskazana. Jeśli to ma być łączone siecią to ja dziękuję. Wystarczy, że mnie inwigilują na komórce i komputerze, to jeszcze mają wiedzieć co się w domu i kiedy dzieje? NIE, DZIĘKUJĘ. Mam 35 lat i jestem tradycjonalistą. Nigdy nie będę płacił smartfonem i nigdy nie będę podłączał urządzeń AGD do sieci.

 • 4

  4. ~haker  2014-01-07 20:32:57  host: 109241102049.choszczno.vectranet.pl

  teraz będzie można się włamać do lodówki i wyżreć jedzenie albo pozmieniać programy w pralce hihihhi

 • 0

  5.  2014-01-07 21:55:11

  Hm, lodówka de-luxe, wybiore na smartfonie wymyslne danie a ona mi to wypluje? Na kiego grzyba wiedziec ze pralka juz skonczyla prać. Jeszcze troche a Polacy beda kwadratowiec z lenistwa i takich patentow. A isc i osobiscie sprawdzic...

 • 0

  6. ~mirekb  2014-01-07 22:16:26  host: ip-78-30-89-112.free.aero2.net.pl

  @4 smacznego;-)dobry jestes as..najpierw niech u siebie samsung przetestuje bo zanim to u nas nadejdzie to bedzie juz kraj emerytów

 • 1

  8. ~Preza  2014-01-07 22:43:32  host: d213-151.icpnet.pl

  Sluzbom brakuje jeszcze tylko podgladu naszych domow. Reszte juz maja :-)

 • 0

  10.  2014-01-08 00:23:34

  @8 zawsze bawi mnie takie podejście, bo jakby chcieli to i tak by wiedzieli o Tobie WSZYSTKO.

 • 0

  11.  2014-01-08 00:34:49

  @5 smart home jest ciekawą inicjatywą. Byłem kiedyś na prezentacji jak takie coś może wyglądać w praktyce i pomijając kwestie bezpieczeństwa (dużo do dopracowania bez gwarancji braku backdoorów) wizja jest niezła. Jesteś np. w pracy, ale urwiesz się szybciej, na telefonie klikasz 3-4 razy i piec grzeje dane pomieszczenie, a wcześniej przygotowane danie na obiad piecze się w piekarniku, by było gotowe na twój przyjazd. Podobnie zmywarka czy pralka (choć tu są już timery jednak często z niewielkimi możliwościami dostosowania). Sterowanie oświetleniem via telefon to też przede wszystkim wygoda. Podgląd przez internet na to co się dzieje po poinformowaniu o jakimś zagrożeniu np. włamanie, wyciek wody itp. Ktoś dzwoni do drzwi, a Ty na telefonie bądź telewizorze widzisz, kto przed nimi stoi nawet gdy nie ma Ciebie w domu. Lodówką przypominającą o zakupach czy przeterminowanych towarach też bym nie pogardził. Przypadkiem zabierasz ze sobą kumpli z miasta po jakimś wspólnym obiedzie, a masz syf? samojezdny robot odkurzy na czas.

 • 2

  12.  2014-01-08 00:55:06

  #11. Jak najbardziej inteligentny dom jest ok, ale do tego nie trzeba, aby wszystko szło przez serwery Samsunga. Do tego wystarczy odpowiedni serwerek w domu.

 • 1

  14.  2014-01-08 08:15:04

  myśl o Smart Home powoduje, że już chcę zrootować moją zmywarkę

 • 1

  16.  2014-01-08 08:59:38

  Korzystam z Fibaro w domu od ponad roku i jest to świetne rozwiązanie. Co prawda alarm mam klasycznie całkowicie na kablu (fibaro ma czujki bezprzewodowe, ale jednak co kabel z zasilaniem awaryjnym to kabel). Ogrzewania faktycznie działa rewelacyjnie i zdalna konfiguracja się bardzo przydaje (notabene aplikacja Fibaro była jako pierwsza na iphona i na nim działa do tej pory najlepiej) ale tylko na grzejnikach, bo jednak podłogówkami steruje u mnie piec z pogodówką - nie wymyślili jeszcze skutecznego sterowania tym ustrojstwem mimo prób. Światła, audio-wideo, On/Off całego domu, podgląd alarmu i monitoringu zdalnie przez Fibaro po integracji z Satelem to wszystko się faktycznie sprawdza i działa. Inteligentny dom to przyszłość nieuchronna dlatego każdy znaczący producent elektroniki będzie musiał w to wejść.

 • 0

  17. ~Radek  2014-01-08 10:59:56  host: 193.201.36.41

  @11 Zgadzam sie że SmartHome jest bardzo ciekawą inicjatywą (np. sterowanie oświetleniem, ogrzewaniem), ale "podłączanie" do tego na siłę urządzeń AGD jest bez sensu np. skąd lodówka ma wiedzieć co w niej jest (i jaki ma termin ważności)? Będziesz przy każdych zakupach wklepywał (czy nawet dyktował) to lodówce? Następny bezsens to piekarnik, kto wkłada rano obiad do piekarnika żeby go upiec po południu/wieczorem? Przecież to się zepsuje. Podobnym bezsensem jest podłączanie zmywarki czy pralki. Ale np automatczny odkurzacz to już lepszy pomysł.

 • 0

  18.  2014-01-08 11:25:14

  @17 ja akurat mam pralkę z łącznością WiFi i sprawdza się takie rozwiązanie, bo mam pralnię w części domu oddalonej od strefy dziennej więc nie wiem kiedy skończy prać, a tak dostaję komunikat na iPhona. Co do piekarnika to faktycznie jest to bezsens mimo, że techniczna możliwość jest. Express do kawy sterowany przez Fibaro to było lekko karkołomne wyzwanie ale dało się zrobić i zmęczyłem się z tym do tego stopnia, że jak dojeżdżam do domu ja to dostaję dużą kawę, a jak moja żona wraca to express robi jej normalną. Fibaro "wie" po GPS kto podjeżdża jeśli oczywiście mam ochotę włączyć nadajnik :) Z lodówką nie experymentowałem chociaż w teorii jest to możliwe - wpisywanie co się kupiło + ilość i data ważności, lecz nie chciałoby mi się tego robić. Co do odkurzania to jeździ u mnie roomba i czasem scooba i wymagało to innych czujek od alarmu, bo pracują te urządzenia jak nie ma mnie w domu. Jednak i tak trzeba co jakiś czas użyć centralnego odkurzacza żeby gruntownie odkurzyć dom, jednak robi się to o wiele rzadziej jak pracują roboty. Podejrzewam, że za naście lat nie będzie innych domów jak inteligentne bo jest to niesamowite ułatwienie w życiu i co by nie było bezpieczeństwo - mieć na oku dom online 24h daje niesamowity komfort.

 • 0

  19. ~123  2014-01-08 12:12:24  host: 195.94.210.212

  i co już sie pochwaliłeś? applefan

 • 0

  20.  2014-01-08 14:22:52

  @13 aleś Ty zabawny, no boki zrywać.

 • 0

  21.  2014-01-08 14:39:18

  @17 lodówka? tag NFC na opakowaniach (chyba najprostsze rozwiązanie i to wcale nie jest SF), jest co prawda pomysł by wykorzystać rozszerzenie kodów kreskowych czy kody QR, ale to wymagałoby skanowania każdego produktu z osobna przez takie urządzenie. Bez sensu, bo zabiera czas. Piekarnik? Nie codziennie się coś piecze, to żadna wiedza tajemna. Jak pisałem to był bardziej element prezentacji możliwości, a nie prezentacja tego na co jest realne zapotrzebowanie. Niemniej jednak bez przesady, że przyprawione części kurczaka, ryby czy inna zamarynowana karkówka wrzucone do naczynia wieczorem do lodówki, a potem z rana wrzucone do piekarnika spowodują, że po 7h czekania w samym piekarniku będą zepsute. Faktem jest, że to z piekarnikiem nie jest to rozwiązaniem idealnym, ale już teraz są np. piekarniki dwukomorowe (drogie jak na piekarnik domowy) i w obu można niezależnie przygotowywać różne rzeczy np. na dole pieczone ziemniaki, na górze mięso. Przy zmywarce czy pralce bardziej chodzi o to, żeby mieć naczynia czy ubrania czyste w momencie gdy przychodzi się do domu - nie musisz na nic czekać. Żadną przyjemnością jest nastawić pranie przed wyjściem, a potem stęchłe od wilgoci ubrania prać jeszcze raz po przyjściu. Jednak akurat w tych sprzętach są timery, które można przecież dostosować do własnych potrzeb jak tańsza taryfa prądu po południu czy zgranie z przyjściem do domu.

 • 0

  22.  2014-01-08 16:35:01

  Internet of Thing. Tylko, że dla klientów indywidualnych w tym roku jest to postrzegane raczej w kategorii gadżetów z uwagi na konieczność wymiany posiadanego sprzętu a korzyści i wygoda nie są aż tak duże. Ten rok będzie w tym obszarze pod znakiem wykorzystania tego w ramach prowadzonego biznesu, a nie jako oferta produktowa dla klientów.

Dodaj swoją opinię

Do prawidłowego działania formularza wymagana jest akceptacja plików cookie.

host: ec2-54-162-128-159.compute-1.amazonaws.com


Serwis TELEPOLIS.PL zastrzega sobie prawo redakcji, skrótów, bądź usunięcia opinii zawierającej treści zabronione przez prawo, wulgarne, obraźliwie lub w inny sposób rażąco naruszające zasady współżycia społecznego. Komentarze są opiniami czytelników, za które ponoszą oni wyłączną odpowiedzialność. Nie są oficjalnymi opiniami serwisu TELEPOLIS.PL i jego redakcji. Jednocześnie przypominamy, że osoba zamieszczająca opinię może ponieść za jej treść odpowiedzialność karną i/lub cywilną.
Usuwane będą także komentarze zawierające oferty handlowe, numery telefonów, adresy e-mail czy komunikatorów oraz komentarze mocno odbiegające od treści wiadomości.

Najpopularniejsze

Ankieta

Co byś wybrał/a kupując iPhone'a z OLED-em?

Chińskie władze zatwierdziły nową fabrykę paneli OLED firmy LG

 

Zobacz wynik | Opinie (4)

Archiwum Ankiet