Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Samsung patentuje technologię, która pozwoli ulepszyć akumulatory

Samsung patentuje technologię, która pozwoli ulepszyć akumulatory

msnet 27 Listopada 2017 16:23

4 0

samsung logo

Akumulator z grafenem jest pojemniejszy oraz daje się szybciej naładować w porównaniu do dzisiejszych "beterii" litowo-jonowych.

Samsung Advanced Institute of Technology (SAIT) opatentował w Korei Południowej i Stanach Zjednoczonych technologię, która może w przyszłości pozwolić na budowę lepszych akumulatorów do zasilania naszych urządzeń - od tych małych, na przykład smartfonów, po samochody elektryczne. Wynalazek Koreańczyków to tak zwane "kulki grafenowe", które - jak twierdzi Samsung - zwiększają pojemność akumulatora litowo-jonowego nawet o 45%, pozwalając jednocześnie naładować go 5 razy szybciej, niż obecnie.

Obecne baterie litowo-jonowe potrzebują godziny na pełne naładowanie, ale proces ten zostanie zredukowany do 12 minut dzięki nowej technologii - powiedział przedstawiciel Samsunga.

Zespół SAIT znalazł mechanizm wykorzystujący dwutlenek krzemu do syntezy grafenu w postaci przypominającej popcorn. Następnie naukowcy wykorzystali te "grafenowe kulki" jako materiał do budowy anod i katod w akumulatorach litowo-jonowych.




grafenowe kulki

Zobacz: artykuł w Nature dotyczący wynalazku Samsunga (w języku angielskim)

Akumulatory litowo-jonowe towarzyszą nam od 1991 roku, stając się z czasem standardem w urządzeniach elektrycznych. Ponieważ technologia ta ma swoje ograniczenia, a także niesie za sobą zagrożenia (wystarczy wspomnieć Galaxy Note 7), coraz głośniej mówi się o konieczności znalezienia alternatywnego rozwiązania, które będzie bezpieczniejsze oraz wydajniejsze.

Zobacz: Kolejne źródło potwierdza, że Samsung Galaxy S6 otrzyma Androida Oreo
Zobacz: Smartfony mają 25 lat
Zobacz: Galaxy S9 może nie być tak innowacyjny, jak oczekujemy

Źródło tekstu: Nature, ZDNet, wł     

Dodaj do:

Tagi: grafen | akumulator | samsung

w sumie: 14
  • 0

    1.  2017-11-27 16:27:08

    Skoro grafen to struktura o grubości jednego atomu, to czy kulka to nadal grafen? :)

    To kiedy te ogniwa będzie można kupić? 5, 10, 15 lat?

  • -3

    2. ~pabloki  2017-11-27 16:27:17  host: apn-37-7-24-255.dynamic.gprs.plus.pl

    raz juz ulepszał akumulatory a potem nastąpił zwrot telefonów więc i akumulatorów do producenta.

  • 0

    3.  2017-11-27 16:34:37

    @1 Grafen w kulkach to fulleren.

  • 0

    4.  2017-11-27 16:49:21

    "Obecne baterie litowo-jonowe potrzebują godziny na pełne naładowanie"
    Które niby? Może w laboratoriach.

  • -2

    5. ~asdasd  2017-11-27 17:04:24  host: 83.175.157.137.bialan.pl

    Samsung patentuje technologie w bateriach :DDDDDDDDDDDDDDD ciekawe jak to się przyjmie po wybuchowym "nołcie"

  • 0

    6. ~  2017-11-27 17:41:43  host: ip-5-172-255-151.free.aero2.net.pl

    Popraw tekst, bo stylistycznie to jest coś strasznego. O literówce nie ma co wspominać.

  • -1

    7. ~Q-ra  2017-11-27 17:46:49  host: a25-05-11.opera-mini.net

    @4 czas ładowania możesz sam ustalić. Włącz amperomierz w szereg ze zmiennym żrodłem napięcia zasilania i ściągnij charakterystykę ładowania. Możesz wybrać taką, która Cie zadowoli.

  • 0

    8.  2017-11-27 17:54:35

    Bardzo dobrze, żen producenci działają w tej kwestii! Liczę na to, że Sony też coś ruszy.

  • 0

    9.  2017-11-27 20:04:50

    @4- Pewnie napisali o zdolności naładowania takiego ogniwa w godzinę, jednak z racji bezpieczeństwa w codziennym użytku gęstość prądu jest tak dobrana by zwiększyć margines bezpieczeństwa kosztem dłuższego czasu ładowania.

  • 0

    10. ~Yyy  2017-11-28 08:48:53  host: user-94-254-145-8.play-internet.pl

    Graf en? Czy to przypadkiem nie polski podatnik zapłacił za to cudo? Czyżby znów nas ktoś sprzedał? Bo coś mi się widzi, że grube pieniądze z grafiku nam koło nosa przechodzą...

  • 0

    11.  2017-11-28 08:52:07

    10 - a to czemu niby? Przecież grafen to nie jest polski wynalazek.

  • 0

    12.  2017-11-28 08:58:00

    A jeśli już jest, to każdy próbuje stworzyć jak najlepszą metodę jego wytwarzania - co Polakom akurat się udało i w tym zakresie rzeczywiście mamy osiągnięcia i patenty. Coś dziwnego w tym, ze inni też próbują? No mogą od nas kupować... Ale widać wolą prowadzić własne badania. Na tym polega rozwój!

  • 0

    13. ~  2017-11-28 11:40:22  host: 159-205-39-254.adsl.inetia.pl

    Nie po to ubito grafen, aby teraz jakis Samsung tworzyl technolgie, ktora moze zagrozic nafciarzom. To na 101% nie przejdzie.

  • 0

    14. ~Gigi_wroc  2017-11-29 02:13:22  host: ip-94-231-228-77.static.tvk.wroc.pl

    @13...Przejdzie przejdzie i jestem jak najbardziej za tym by technologia szła do przodu :) dzięki niej wszyscy zyskamy. I z pewnością nie tylko Samsung działa z grafenem lecz największe koncerny technologiczne i laboratoria na Świecie ale o tym się nie mówi. I jestem również za tym aby pójść w elektryczność a nie tworzyć jeszcze więcej dwutlenku węgla przez pola i rafinerie naftowe które potem idą pojazdów itp. :D

Dodaj swoją opinię