DAJ CYNK

Samsung oficjalnie zapowiada 14 nm Exynosy 7 Octa

LuiN

Sprzęt

Samsung oficjalnie ogłosił rozpoczęcie produkcji ośmiordzeniowych układów SoC Exynos 7 w najnowszym procesie technologicznym 14 nm.

Samsung oficjalnie ogłosił rozpoczęcie produkcji ośmiordzeniowych układów SoC Exynos 7 w najnowszym procesie technologicznym 14 nm.

W sieci od dłuższego czasu krążą plotki dotyczące rezygnacji Samsunga z procesorów Snapdragon w najnowszej linii smartfonów. Informację tę częściowo potwierdził Qualcomm, który przy okazji ogłoszenia wyników kwartalnych poinformował o utracie jednego z dużych klientów. Zamieszaniu towarzyszyły informacje o rzekomym przesadnym nagrzewaniu się Snapdragonów 810, którego nie potwierdzili jednak producenci, którzy na ten SoC Qualcommu się zdecydowali (m.in. LG).

Zobacz: Wyniki Qualcommu po 4Q2014
Zobacz: LG: My nie mamy problemu z przegrzewaniem się Snapdragona 810

Dzisiejsza zapowiedź Samsunga wiele wyjaśnia w tej materii i jego procesor rzeczywiście może się znacznie mniej nagrzewać. Oparty na architekturze ARM big.LITTLE Exynos 7420, który trafić ma do Galaxy S6, to teoretycznie bliźniaczy chip względem Snapdragona 810. Owszem grafika jest różna - Adreno 430 w układzie Qualcommu i Mali-T760 u Samsunga, ale same rdzenie procesora są z pozoru te same - po cztery Cortex-A57 i Cortex-A53.

Zobacz: Galaxy S6 z autorską matrycą 20 Mpix Samsunga

Na problemy z nagrzewaniem się nowych rdzeni wskazywać może stosunkowo niskie ich taktowanie. Snapdragony 810 oferują 2,0 GHz (Cortex-A57) i 1,5 GHz (Cortex-A53), podczas gdy rdzenie Snapdragona 805 oferowały taktowanie rzędu 2,7 GHz. Co ciekawe, pierwsze benchmarki Galaxy S6 wskazują na jeszcze wolniejszą pracę rdzeni u Samsunga - 1,9 GHz dla Cortex-A57 i 1,3 GHz dla Cortex-A53. A to nie jedyny sposób, którym Koreańczycy postanowili nieco ostudzić swojego Exynosa względem Snapdragona 810 - i to bez utraty wydajności.

Diabeł tkwi w szczegółach, a jest nim tym razem zastosowany proces technologiczny - 14 nm 3D FinFET. W dotychczasowych Exynosach, jak we wszystkich ostatnich procesorach Qualcommu, stosowano w najlepszym wypadku proces technologiczny 20 nm. To właśnie przejściem na 14 nm Samsung będzie mógł pokazać swoją przewagę nad Snapdragonem 810, który trafić ma do większości nadchodzących flagowców kluczowych producentów.

Gęstsze upakowanie tranzystorów pozwoliło Samsungowi uzyskać o 20% większą szybkość, o 35% mniejsze zużycie energii i o 30% większą ogólną wydajność względem SoC poprzedniej, 20 nm generacji. Benchmarki przeprowadzone na prototypowych wersjach smartfonu Samsunga robią wrażenie. Dla przypomnienia, oficjalna prezentacja Galaxy S6 zaplanowana jest na 1 marca, wtedy też zobaczymy m.in. HTC One M9.

Zobacz: HTC One M9 kontra Samsung Galaxy S6

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło tekstu: Samsung, wł