DAJ CYNK

Samsung: bezprzewodowe ładowanie branżowym standardem

orson_dzi

Sprzęt

Samsung uważa 2015 rok za czas dynamicznego rozwoju technologii bezprzewodowego ładowania i zapowiada go w swoich przyszłych modelach.

Samsung uważa 2015 rok za czas dynamicznego rozwoju technologii bezprzewodowego ładowania i zapowiada go w swoich przyszłych modelach.

Dotychczas w produktach komercyjnych stosowano głównie metodę ładowania przez indukcję magnetyczną, która wymaga kontaktu urządzenia z jakąś fizyczną stacją dokującą. Z technologią indukcji magnetycznej miał do czynienia prawdopodobnie każdy, kto używał elektrycznej szczoteczki do zębów lub golarki. W ostatnich latach bezprzewodowe ładowanie zyskuje popularność na rynku elektroniki użytkowej, głównie w smartfonach i akcesoriach do nich. Technologię tę można dziś spotkać we wszystkich rodzajach urządzeń i sprzętu, w przestrzeni publicznej, a nawet w pojazdach, gdyż firmy dążą do wyeliminowania przewodów zasilających i zrealizowania wizji Tesli, który wynalazł dzisiejsze ładowanie indukcyjne w trakcie eksperymentu z bezprzewodowym przesyłaniem energii już w 1891 roku.

Z bezprzewodowym ładowaniem wiąże się szereg istotnych korzyści dla użytkowników, które będą brane pod uwagę w nowych, wygodnych i zintegrowanych urządzeniach. Najbardziej oczywistą zaletą jest brak przewodów zasilających, które tak łatwo się plączą, psują lub giną. Konsumenci domagają się prostego rozwiązania problemu ładowania, które uwolniłoby ich od konieczności posiadania różnych ładowarek do różnych urządzeń. Czasami kliencie nie są świadomi obecności technologii bezprzewodowego ładowania w ich otoczeniu. Podstawki ładujące zgodne ze standardem Qi można na przykład spotkać w wybranych restauracjach McDonald's w Londynie, a w wielu kawiarniach Starbucks w Stanach Zjednoczonych działają stacje ładowania PMA (ang. Power Matters Alliance).

W 2011 roku, kiedy Samsung wprowadził pierwszą komercyjną stację bezprzewodowego ładowania do telefonu Droid Charge (SCH?i510) w USA. Od tego czasu Samsung oferuje nakładki i podstawki do bezprzewodowego ładowania jako podstawowe akcesoria do flagowych smartfonów, takich jak Samsung Galaxy S4, Samsung Galaxy Note 3, Samsung Galaxy Note 4. Samsung skupił się na zwiększeniu efektywności ładowania i zmniejszenia rozmiarów komponentów za to odpowiedzialnych. Jeszcze dwa lub trzy lata temu efektywność ładowania bezprzewodowego była na poziomie 20-30 procent ładowania przewodowego. Od tego czasu prędkość ładowania została zwiększona dwukrotnie. Z kolei układ odpowiedzialny za bezprzewodowe ładowanie w modelu Galaxy Note 4 ma tylko 0,8 mm grubości.

Oczekuje się, że rok 2015 przyniesie przełom w rozwoju infrastruktury bezprzewodowego ładowania, a odpowiednie stanowiska ładowania będą coraz częściej pojawiać się w przestrzeni publicznej. Samsung zapowiada uczestniczenie w popularyzacji technologii bezprzewodowego ładowania, oferując ją w swoich smartfonach z serii Galaxy.

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło tekstu: Samsung

Tagi: samsung