Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Samsung będzie produkował procesory i chipy graficzne dla AMD

Samsung będzie produkował procesory i chipy graficzne dla AMD

LuiN 22 Grudnia 2015 12:19

6 1

Od 2016 roku Samsung będzie produkował procesory i chipy graficzne dla AMD, korzystając z rozwijanego przez Koreańczyków procesu technologicznego 14 nm.






AMD nie jest pierwszą zewnętrzną firmą zaopatrującą się w chipy u Samsunga. Koreański producent z powodzeniem dostarcza chipy dla konkurenta AMD, firmy Nvidia. Z know-how i linii produkcyjnych Samsunga korzysta też Apple.

Autorskie chipsety Exynos Samsunga póki co nie cieszą się wielkim zainteresowaniem firm zewnętrznych. Niezaprzeczalnie jednak Exynosy 7420, które trafiły do tegorocznej linii smartfonów Galaxy S6, okazały się strzałem w dziesiątkę - są wydajniejsze i mniej skore do nagrzewnia się niż konkurencyjny Snapdragon 810.

Źródło tekstu: Reuters, wł     

Dodaj do:

Tagi: samsung | amd | nvidia | exynos

w sumie: 15
  • 0

    1.  2015-12-22 12:55:31

    Rozbawił mnie ten news. Tak jedziecie po Apple, że sam nie chce babrać się w produkcję tylko zleca wszystko innym (samemu oczywiście robiąc jedyną, ambitną rzecz w tym procesie czyli projektowanie), a teraz okazuję się, że Nvidia i AMD też to robią. I co teraz zrobicie? Wywalicie wszystkie konsole i kompy, bo produkuje je Samsung i od teraz Sony, MS, Asus itp wykorzystujący układy Nvidii i AMD już nie będą w waszym poważaniu :) ? HAHAHA

  • 0

    2. ~LumiaFan  2015-12-22 13:02:42  host: 213-17-226-66.static.ip.netia.com.pl

    @1 Przeciwnie, Exynos jest genialny więc jeszcze bardziej mnie to zachęciło do produktówy wyżej wymienionych firm.

  • 0

    3. ~bananafan_  2015-12-22 13:05:44  host: 45.55.246.162

    @1 apple nie nie chce sie babrac w produkcje, tylko go nie stac na badania i dogonienie konkurencji. To te same brednie jak 800 osob projektujacych mu aparaty - przeciez aparaty te od podstaw robi sony. Apple potrzebuje 800 osob zeby byly w stanie wybrac ktory IMX pojdzie do iphona.

  • 0

    4. ~LTE  2015-12-22 13:16:02  host: public-gprs362250.centertel.pl

    Już wam kasa bije do tej głupiej głowy, co mnie interesuje co i kto robi części dla mojego telefonu, ważne żeby działał tak jak napisane w specyfikacji. a że zamawiam telefony z Chin to mnie mało to obchodzi logo nie ma dla mnie żadnego znaczenia.

  • 0

    5.  2015-12-22 13:20:26

    @LTE - bo liczy się markowe wnętrze? Hehehehe :)

  • 0

    6. ~LumiaFan  2015-12-22 13:20:44  host: 213-17-226-66.static.ip.netia.com.pl

    @4 Dokładnie, tylko niektórzy mają jakiś problem z przyjęciem faktów. Iphone, Samsung, Lumie... nieważne każdy ma plusy i minusy i nadaje się do innych rzeczy. To tak jak z rowerami: jeden woli rower górski, kto inny składak. Iphone to taki składak (dosłownie) ale to nie znaczy, że nie da się na nim jeżdzić. Normalna kolej rzeczy, tylko Applefan uważa, że Apple jest nieskazitelne i nie potrafi przyjąc faktów do wiadomości.

  • 0

    7.  2015-12-22 13:43:56

    @3 żartujesz prawda? Najbogatsza, posiadająca największe na świecie zasoby finansowe firma (220 mld USD w gotówce - nikt nie jest w stanie przewidzieć o ile mld to wzrośnie po świętach) nie byłaby w stanie walnąć fabryczki do produkcji CPU? Oni mogą od zera stworzyć własny program wahadłowców włącznie z budową stacji kosmicznej, pytanie tylko po co??? Każdy produkt jakiego używasz jest zlepkiem części kupowanych od podwykonawców. Sytuacja ta ma miejsce od upadku manufaktur czyli dawno temu... Teraz nawet BMW czy Mercedes są zlepkiem komponentów od poddostawców i jakoś nie przeszkadza to im być motoryzacyjnymi megapotęgami (oczywiście razem wzięci i tak są mniejsi od Apple ;) ). Zaryzykuję twierdzenie (potwierdzone przez życie i obserwację rynku), że Ci co wszystko sami chcieli robić dawno zbankrutowali.

  • 0

    8.  2015-12-22 13:50:51

    @7 Pogadaj z Samsungiem :P oni sami robią exynosy :P

  • 0

    9.  2015-12-22 13:55:01

    7, applefan_ - doświadczenia kasą nie zastąpisz. Samsung ma know-how. Apple musiałby kupić kogoś klasy Samsunga by móc "samodzielnie" robić sobie procesory.

  • 0

    10.  2015-12-22 14:43:54

    Samsung to zło!

  • 0

    11.  2015-12-22 14:49:11

    @9 Samsung nie jest jedynym światowym posiadaczem technologii 14nm. Dostaje zlecenia bo w danej chwili współczynnik cena/jakość jest u niego najlepsza. Kupić technologię włącznie z ludźmi i fabrykami to żaden problem.

  • 0

    12.  2015-12-22 14:56:50

    @3 @9 jeszcze odniosę się do pieniędzy i technologii. Projekt "TYTAN": Apple kupiło (przejęło) specjalistów z Tesli, Google i kilku innych firm, zatrudniło > 2000 nowych pracowników (w pierwszym etapie), przerobiło byłą bazę marynarki wojennej USA na sekretny ośrodek doświadczalny i tak oto jednym ruchem natychmiast dogoniło całą czołówkę firm opracowujących autonomiczny samochód. Lata badań Google dało się nadrobić w parę miesięcy - już 200 aut testowych śmiga głownie po Kalifornii i paru innych stanach. Jeszcze ktoś ma wątpliwości że Apple gdyby tylko chciało i widziało w tym sens jest w stanie zrobić w technologii bardzo dużo? Włącznie z produkowaniem tego co robi Samsung... http://tlp.is/8hp

  • 0

    13.  2015-12-22 15:48:52

    Czyli widzę, że stara miłość nie rdzewieje.

  • 0

    14.  2015-12-22 17:17:59

    News tygodnia. Czyli AMD przeskoczy od razu na 14nm - oby uzysk byl zadowalajacy, bo chipy graficzne czy glowne procesory to nie to co mobilne ARMy i proces musi byc do ich produkcji bardziej dojrzaly

  • 0

    15. ~  2015-12-23 18:05:24  host: n15-09-04.opera-mini.net

    czytając japkoluba odnoszę wrażenie, że plując mu w twarz bedzie mówił, że deszcz pada i dobrze bo jest taki gorący listopadowy zimny dzień...

Dodaj swoją opinię